DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 3.díl

4.9
(7)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V prvním dílu tohoto seriálu jsme se obecně seznámili s DeFi projekty. Řekli jsme si, co to DeFi projekty jsou a jaké jsou jejich základní principy. V minulém druhém dílu jsme si srovnali DeFi a Fintech a rovněž jsme si uvedli první dvě výhody projektů DeFi. V dnešním, třetím dílu si uvedeme zbývající výhody decentralizovaných financí.

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 1. díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 2. díl

Výhody DeFi

1) zapojit se může každý – viz 2. díl

2) přístup k jiným formám kapitálu – viz 2. díl

3) vyšší úrokové sazby

Kromě toho, že si vaše aktiva budou udržovat stabilní hodnotu, DeFi vám umožňuje pomocí nich i vydělávat. Například DeFi Dapps jako Compound nebo Dharma vám umožňují ukládat aktiva jako je DAI a USDC, která jsou následně zapůjčena dlužníkům. Na těchto spořicích účtech můžete získat poměrně zajímavý úrok ve srovnání s klasickými bankami. Lidé tak mohou nejen ochránit své úspory před inflací, ale rovněž své bohatství dále hromadit.

A není to pouze otázka zemí, kde je vysoká inflace. Mnoho lidí ve vyspělých ekonomikách, například v Severní Americe, v západní Evropě a východní Asii, může mít prospěch z těchto vyšších úrokových sazeb.

4) finance pod kontrolou

Je důležité si uvědomit, že s DeFi Dapps jako Compound, Dharma nebo MakerDAO zůstanou vaše finance pod vaší plnou kontrolou. Na druhé straně totiž není nikdo, jen řádky kódu ve formě inteligentní smlouvy, které vám zcela automaticky platí úroky.

Žádný byrokrat vám tak z ničeho nic nemůže zakázat přístup k některému Dapps, zmrazit váš účet nebo si vzít vaše peníze. Říkáte si, že toto není problém rozvinutých zemí? Na Kypru, v bohaté zemi, která je součástí Evropské unie, si to až do roku 2013 mysleli také. V tomto roce bylo občanům Kypru zabaveno 6,75 % – 10 % jejich bankovních vkladů, což mělo vést k záchraně bank, které v první řadě celý tento problém vytvořily.

Tato kontrola nad vlastními financemi by mohla být velmi přínosná i pro politické disidenty, které se vlády a další nepřátelé snaží odstřihnout od přístupu k penězům a financím.

5) snadné vytvoření vlastního DeFi

DeFi neslouží pouze ku prospěchu samotných uživatelů. Mnoho tvůrců inovativních finančních produktů směřuje právě k DeFi, aby vybudovali novou generaci financí.

Základní výhodou DeFi je to, že většina protokolů, jako je Ethereum, je open source. To znamená, že k nim má každý volný přístup a může je používat pro své vlastní projekty. Teoreticky tak může každý, kdo má přístup k internetu a zařízení, která mohou kódovat, vytvořit další velký DeFi Dapps.

6) transparentnost

V DeFi jsou všechny důležité informace snadno dostupné a transparentní. Pokud se například chcete přesvědčit, že třeba projekt MakerDAO má dostatečné rezervy zajištění a nezhroutí se, což by vedlo ke ztrátě vašeho ETH (nebo jiného zajištění), stačí jít a podívat se na kód nebo data Maker platformy.

Když to srovnáme s případem na Kypru, tak nikdo kromě bankovních úředníků s přístupem k účetním systémům nemohl vědět, že je tato země na pokraji zhroucení. Takový nedostatek transparentnosti snižuje zodpovědnost a motivaci k odpovědnému plnění svých povinností. Jak se říká v blockchainové komunitě – „nevěřte, ověřte“.

7) finance bez hranic

Jistě namítnete, že kryptoměny, jako je například Bitcoin (BTC), jsou již bez hranic. Ano, to máte jistě pravdu. DeFi staví na tomto předpokladu a přidává další finanční služby, jako jsou například půjčky.

Představte si, že si půjčíte peníze od MakerDAO nebo Compound, abyste zaplatili vašemu dodavateli, který sídlí v jiné zemi. Můžete se vydat složitou cestou klasického finančního řešení s vysokými poplatky a dlouhou čekací lhůtou, a nebo můžete jednoduše vložit Ethereum nebo jiné kryptoaktivum do inteligentní smlouvy MakerDAO nebo Compound, získat tak úvěr a zaplatit svému dodavateli do hodiny (a nebo i dříve).

Závěr

Tento způsob řešení má sám o sobě potenciál k revoluci podnikání po celém světě tím, že urychlí a sníží náklady na globální obchodní toky.

Dalším zajímavým způsobem, jak využít bezhraniční povahu DeFi, je umožnit obchodování s maržemi. Uložením Etherea do Makeru můžete získat DAI a koupit ještě více Etherea nebo jiného aktiva. Jde o zajímavý „vedlejší produkt“ protokolu Maker, neboť tato forma obchodování s maržemi je zcela decentralizovaná a nezahrnuje půjčování peněz od makléře nebo burzy.

V dnešním třetím dílu jsme si uvedli zbývající výhody decentralizovaných financí. Ve čtvrtém dílu se již podíváme na jednotlivé oblasti, ve kterých se decentralizované finance uplatňují.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img