Nemělo by se Ethereum začít bát? Znáte ty nejlepší smart contract platformy? (3. část)

5
(3)

Zprávy a souhrny

S tím, jak se spuštění Ethereum 2.0 opožďuje, objevují se stále další konkurenční smart contract platformy. Dnes se podíváme na další tři nadějné projekty.

Pro připomenutí: 1. část a 2. část

Telos

Autor whitepaperu: Douglas Horn (nyní se věnuje své společnosti GoodBlock)

Datum spuštění: Hlavní síť Telos byla spuštěna 12. prosince 2018 skupinou Telos Launch Group

Asset: TLOS

Stručná charakteristika: Telos je dPoS blockchain, postavený na softwaru EOSIO, a zaměřuje se na oblast governance

Mainnet Telosu disponuje rychlou sítí, která zvládá zpracovat až 8 000 transakcí za vteřinu. Díky tomu dokázala oslovit a přitáhnout na svou platformu zajímavé partnery – např. herní aplikaci Angry Warlords či BLOX. A určitě je třeba zmínit také sociální síť Murmur, která nedávno přešla z EOS platformy právě na Telos, aby využila potenciálu transakcí s nižšími náklady.

Telos sice postrádá některé funkce špičkových smart platforem, ale jeho síť, zaměřená na oblast governance, by mu mohla přinést dlouhodobou výhodu. Síť se snaží rozvíjet směrem, kterým si myslí, že se v budoucnu bude ekonomika vyvíjet.Ta by mohla být postavena na vzájemně propojených smart kontraktech.

EOS

Zakladatel: Dan Larimer, (nyní CTO společnosti Block.one)

Datum spuštění: EOS byl spuštěn v lednu 2018.

Token: EOS

Stručná charakteristika: EOS je dPoS blockchain postavený na softwaru EOSIO. Dle všeobecného mínění je to jedna z nejlepších smart contract platforem.

EOS blockchain je poháněn tokenem EOS, který se od svého uvedení na trh (v lednu 2018) neustále drží v první desítce, co se týče tržní kapitalizace.

Larimer vyvinul nový mechanismus konsesu delegated Proof-of-Stake (dPoS), v němž držitelé tokenů EOS hlasují o producentech bloků (jakási obdoba těžařů). Tito producenti poté vytvářejí bloky a udržují tím celou síť EOS v chodu.

Adrianna Mendez z Cypherglass (jeden je zakládajících producentů bloků) v rozhovoru pro Crypto Briefint řekla:

„Eos i nadále dokazuje potenciál delegovaného Proof of Stake. Dva roky od spuštění mainnetu je EOS nejvíce využívaný a nejrychleji rostoucí blockchain na světě. Možnosti jeho využití jsou nekonečné.“

Delegovaný PoS je oproti čistokrevnému mechanismu konsesu PoS mnohem rychlejší a lépe škálovatelnější. Mezi nejvýznamnějšími aplikacemi na blockchainu EOS dominují hry a hazardní hry.

Algorand

Zakladatel: Silvio Micali

Datum spuštění: Mainnet spuštěn 5. června 2019

Token: ALGO

Stručná charakteristika: Algorand si klade za cíl vybudovat „důvěryhodnou a veřejnou infrastrukturu pro ekonomiku bez hranic“

Síť Algorand je provozována na základě mechanismu konsensu poor-proof-of-stake (PPoS). Tvrdí o sobě, že je prvním blockchainem na světě, který „poskytuje okamžité a konečné transakce bez strachu z forků.“

Projekt byl založen v Singapuru na začátku roku 2018 a počáteční kapitál ve výši 4 milionů dolarů získal od společností Pillar a Union Square Ventures. V dalším kolem financování vybral od investorů úctyhodných 64 milionů dolarů.

Jejich token ALGO byl po svém zalistování na Coinbase (v roce 2019) považován za zástupce měny, která nabízí jedny z nejrychlejších transakcí ze všech tokenů na burze zalistovaných. Steve Kokinos, generální ředitel společnosti Algorand Inc. uvedl:

„Inteligentní smlouvy musí být škálovatelné a bezpečné. V Algorandu jsme vyvinuli inteligentní smlouvy přímo zabudované do Layer 1. […] náš nový protokol konsensu pure-proof-of-stake je navržen tak, aby poskytoval bezpečnou, škálovatelnou a decentralizovanou platformu, která je nezbytná pro masové přijetí technologie blockchain.“

Počátkem roku 2020 spustil Tether na platformě Algorand jednu z verzí svého stablecoinu USDT. Mezi další významná partnerství patří ta se společnostmi World Chess či AssetBlock.

Závěr

Pokud se vám náš miniseriál líbil, napište nám do komentářů, které jsou vaše oblíbené platformy nebo kterým tokenům bychom se měli věnovat příště.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: