Analýza nadějné kryptoměny V-ID (VIDT) – Spolupráce s korporátními giganty Airbus, IBM, AmSpec a Krohne

5
(4)

Kryptoměny jsou plné příležitostí. Čím větší příležitost, tím větší riziko. Jednou ze specifických věcí, na které se zaměřuji, je hledání malých a nadějných projektů. To se ovšem pojí s obrovskou mírou rizika, protože malé projekty jsou náchylné k velkým, cenovým propadům. Dnes se podíváme na projekt V-ID, který má tržní kapitalizaci okolo 5 milionů dolarů.

Co je to V-ID a proč jej sledovat

V-ID je projekt určený k digitálnímu ověření autenticity důležitých dokumentů. Základní problém je, že digitální dokumenty mohou být podvržené nebo s nimi mohl někdo manipulovat. V-ID by mělo palčivý problém řešit tím, že dokumentu přidá důkaz pravosti. Ten je uploadován na ETH blockchain a tudíž by mělo být možné vždy ověřit, zda se jedná o pravý dokument a zjistit, jestli s ním někdo manipuloval.

V-ID je kombinace blockchain technologie a společnosti na ověřování dokumentů. Mateřskou společností je Wadidi, která má dlouholetou praxi se zabezpečením digitálních dokumentů. V-ID je dceřinou společností Wadidi a jejím cílem je integrovat původní systém ověřování s blockchain technologií.

V praxi to bude vypadat následovně. Společnost či jednotlivec potřebuje ověřit a digitálně “orazítkovat” dokument, aby nebylo pochyb o jeho pravosti. To znamená, že např. univerzita bude chtít vydat digitální diplom a díky technologii V-ID bude možné okamžitě ověřit, že je daný diplom pravý a kdy byl oficiálně vydán/ověřen.

Proč dává V-ID smysl

Zabezpečení digitálních dokumentů je kritické pro většinu institucí. Bezpečné nakládání s důležitými dokumenty a ověření jejich pravosti je pro moderní svět podstatné a to z jednoho, prostého důvodu. Snížení potřeby důvěry. O tom jsou vlastně i blockchain systémy.

U V-ID se jedná prozatím o hybridní proces. Ověřování dokumentů je ukotveno v legislativě, a tudíž se musí provést část práce v centralizované podobě. Společnosti Wadidi a V-ID v podstatě ověří dokumenty, orazítkují je a nahrají kód pro verifikaci na blockchain ETH.

V jádru celého procesu je token VIDT. Ten slouží v rámci ekosystému jako jediný, přijímaný, platební prostředek. To je hlavní use-case tokenu. Do budoucnosti plánuje V-ID také vyplácet skrze token dividendy, což ovšem momentální, legislativní rámce neumožňují.

Na předchozím videu se můžete podívat, jak vypadá ověření dokumentů v praxi. V-ID tak poskytuje možnost, jak vytvořit digitální obsah v ověřitelné podobě, který bude imunní proti zásahům a podvodům. To je klíčové pro extrémně důležité dokumenty, čímž se dostáváme k nejdůležitější části celého projektu.

V-ID a Airbus, Krohne, AmSpec

Hlavní propozicí za cenou tokenu VIDT jsou reálné spolupráce. Ačkoliv samotný systém prozatím využívá blockchain jako podpůrný pilíř, tak je to využití smysluplné. Snižuje se díky němu potřeba důvěry. V-ID a Wadidi spolupracují s korporátními giganty, kteří potřebují digitální zabezpečení dokumentů.

Služby V-ID využívá Airbus, anebo AmSpec. AmSpec již integroval ekosystém tokenu VIDT do své infrastruktury. AmSpec se soustředí na rozbory paliv a jejich kvality a vlastností. Díky tomu je potřebné, aby byly jejich certifikáty snadno ověřitelné a aby nebyl pochyb o jejich pravosti.

Airbus jistě všichni znají a společnost Krohne je gigant ve výrobě industriálních senzorů. Předchozí obrázek ukazuje všechny společnosti, které využívají služeb V-ID. Projekt má tedy již funkční řešení, které jednotlivé společnosti využívají a to včetně klíčové ERC20 tokenu VIDT.

Se společností V-ID spolupracuje také IBM a to na projektu Circular Economy Data Network. V-ID a LTO Network mají společně zajistit validitu a ověřitelnost dat v rámci projektu.

Potenciál a rizika

Pokud se podíváme na samotný token, tak uvidíme, že velká část mincí je již v oběhu. Na grafu jsou jasné známky dumpů brzkých investorů, kteří vybírají část zisků. To je vždy velké nebezpečí u tokenů s nízkou tržní kapitalizací.

Dalším rizikem je centralizovaná část celého ekosystému v podobě samotné společnosti. To je vždy riziko, které musí investor zohlednit. Centralizace je ve světě kryptoměn obecně červenou vlajkou. Hodnota samotného tokenu by také mohla být podpořena silnějším navázáním na blockchain a decentralizací ověřovacího procesu.

Silnou stránkou je zázemí a spolupráce s giganty korporátního světa. Funkční produkt nemá většina kryptoměn a zde má V-ID opravdu hodně velký náskok. Token VIDT se obchoduje na jediné, důvěryhodné burze a tou je Kucoin. Nedávno mince prohrála komunitní hlasování o zařazení na Binance, nicméně se spekuluje, že Binance má o VIDT a jeho listing zájem.

Závěr

Pokud nyní zvažujete nákup mince VIDT, tak je nutné mít na paměti, že u takto malých mincí je obrovské riziko ztráty financí. Je to naprosto běžné a jakýkoliv větší propad BTC může zničit velkou část tržní kapitalizace.

Do malých projektů je nutné investovat s extrémní opatrností a rychle vybírat alespoň úvodní investici v případě růstu. VIDT má rozhodně potenciál a je jenom pro velmi zkušené spekulanty. Vždy je nanejvýš důležité si udělat i vlastní výzkum.

VIDT má zásadní nedostatky ve využití samotného tokenu a centralizaci služby. Naopak má bonus v tom, že jako jeden z mála projektů ve světě kryptoměn úspěšně integroval využití blockchainu do reálného světa. Více informací najdete ve whitepaperu projektu.

Disclaimer: Tento článek neslouží jako návod k obchodování, veškerá rizika z případných investičních rozhodnutí nesete vy.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img