Nejčastější chyby začátečníků aneb na co si dát pozor – 1. díl

3.5
(6)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Růst kryptoměn bezpochyby vybízí k účasti mnoha lidí. Trh s kryptoměnami není zdaleka jen pomíjivým výstřelkem, jak jej v roce 2011 mnozí označili. Stal se jedním z nejpopulárnějších ve finančním prostoru. S tímto přílivem nových obchodníků a spekulantů se zdá, že v prostoru existuje stálý příliv nováčků. Běžnou součástí zkušeností s učením jsou chyby, které tito nováčci dělají při hledání. Některé jsou veselé, zatímco jiné mohou mít zničující následky.

Lze tvrdit, že internet vytvořil kulturu, která výrazně ovlivnila způsob, jakým děláme různé věci. Snadný přístup k informacím znamená, že není nutné vědět všechno, když můžete v případě potřeby použít Google. Počítač je nyní považován za osobního asistenta, který nás zná a dělá pro nás téměř vše. S Bitcoinem a kryptoměnami je téměř sebevražedné nechat vše v rukou počítače nebo online služeb. Aby se předešlo nákladným chybám, je zapotřebí velká osobní angažovanost. Každý dělá chyby, důležitou součástí je poučit se z nich.

Níže jsou uvedeny některé z nákladných chyb, které začínající uživatelé dělají.

Ztracené klíče

Ztráta klíčů do vaší kryptopeněženky znamená, že ztratíte přístup ke kryptoměnám, které vlastníte. Liší se od zapomenutí hesla nebo PINu, které můžete resetovat zasláním na vaši e-mailovou adresu. Neexistuje žádná péče o zákazníka a žádný způsob, jak obnovit svůj klíč, pokud jej ztratíte.
Ztracené klíče jsou jednou z nejčastějších chyb, kterou nováčci v kryptu dělají. Ať už kvůli nedostatku informací, nedbalosti nebo kombinaci obou.
Jste svou vlastní bankou ve světě blockchainu, bezpečnost je vaší odpovědností.
Proto je velmi důležité mít klíče uschované na bezpečném místě, kde na ně nezapomenete.

Udržování mincí v online peněženkách

Většina nováčků po přihlášení na burzu a zakoupení prvních kryptoměn zanedbává jejich vyřazení z on-line serveru. Opět se jedná o další případ nevědomosti, nedbalosti nebo kombinace obou.
Vlastnictví a kontrola jsou dva zásadní aspekty vlastnictví jakéhokoli majetku. Kryptoměny uložené v online peněžence mohou být vlastnictvím uživatele, ale nejsou jím kontrolovány. Online peněženky jsou terčem hackerů a zločinců, kteří chtějí ukrást cenné kryptoměny. Udržování kryptoměn v online peněžence je vystavujete riziku vůči těmto hackerům a zlodějům. Nejbezpečnější je investovat do offline peněženky a jakmile je nákup kryptoměny dokončen, měla by být přesunuta právě tam.

Neuschování kopií důležitých informací

Důležité textové dokumenty, ve kterých jsou například uvedeny všechny vaše adresy, klíče a další příslušné informace, by měly být vytištěny a uloženy na bezpečném místě. Nestačí mít dokumenty uložené v počítači nebo v mobilu. Mnoho nováčků přišlo o mince kvůli poškozeným počítačům, pevným diskům, flash diskům, atd.
Tyler a Cameron Winklevoss, běžněji známí jako dvojčata Winklevossovi, kladou vysoký důraz na bezpečnost svých Bitcoinů. Dvojčata si v roce 2013 koupila bitcoiny v hodnotě 11 milionů dolarů, které dnes stojí zhruba 1 miliardu dolarů, což z nich činí první známé Bitcoinové miliardáře. Rozdělili soukromý klíč své Bitcoinové peněženky na 4 části a uložili na 4 samostatné kusy papíru, které jsou drženy bezpečně ve 4 různých bezpečnostních trezorech.
I když ne každý vlastní takové obrovské bitcoinové podíly, i ta nejmenší kryptoměna je stále cennou komoditou a jako taková musí být bezpečně držena. Je v pořádku mít digitální záznamy všech vašich informací, ale je také důležité mít k dispozici záložní kopii těchto digitálních záznamů.

Používání neověřených peněženek

Systém fungovaní kryptoměnových peněženek je poměrně složitá záležitost, a proto není divu, že mnoho začátečníků, ale i zkušenějších uživatelů, se nachytá na ty falešné.
Jak se jim tedy vyhnout? Stačí se držet dál od náhodného výběru peněženky z obchodů s aplikacemi (tedy Google Play nebo AppStoru).
Tyto peněženky často napodobují i ty fungující a okrádají tak důvěřivé uživatele, kteří jim svěří všechny své údaje (klíče, seed fráze).

Obchodování na pochybných burzách

Pochybné burzy, které fungují jen za účelem vás okrást, nejsou žádnou novinkou. Horší však je, když se s nimi dostanete do styku. Jako první byste si měli uvědomit, že jim sdělujete své osobní údaje a především své kryptoměny. Tváří se sice, že jsou stále vaše (jsou na vašem účtu), ale nemáte k nim důležité privátní klíče. Proto byste si měli vybírat pouze ověřené burzy, o kterých si zjistíte dostatek informací.
Navíc nikdy nevíte, co se může stát, která burza bude napadena, nebo kdy někdo kryptoměny zpronevěří.
Pokud tedy zrovna nechcete obchodovat, je lepší si své kryptoměny ukládat spíše v offline peněženkách než v online peněženkách a burzách. Zbytek pak zůstává už jen na vás a vašem nakládaní s osobními údaji a klíči. Právě v tomto případě zde platí pravidlo „nikdy nesdělujte ani nezadávejte své klíče a osobní údaje pochybným serverům, aplikacím nebo lidem,“ více než jindy, i když jste ho možná slyšeli už tisíckrát.

Fat-finger Error

Chyba tlustého prstu může být definována jako lidská chyba, ke které dochází při stisknutí nesprávné klávesy na klávesnici počítače (nebo smartphonu). Některé z nejvíce katastrofálních obchodních chyb, které se kdy na finančním trhu vyskytly, byly způsobeny právě touto chybou (např. způsobila v roce 2016 pokles britské libry o 6 %).
Jednou z nejčastějších chyb tlustých prstů, kterou mnoho nováčků v kryptoměnách dělá, je při zadávání obchodů na kryptoobchodní platformě. Každé desetinné místo je hodnota místa, která má značné rozvětvení ve fiat měně. Nováčci někdy zadají nesprávně desetinou čárku nebo nesprávnou částku a vstoupí do obchodu. Při odesílání mincí do peněženky dochází k další chybě s tlustými prsty. Je lepší kopírovat a vložit, protože nesprávně zadaná adresa by mohla znamenat odesílání mincí do nesprávné peněženky.

Jak tomu předejít?

•    Nastavit limity: Firmy mohou minimalizovat chyby při obchodování nastavením filtrů na svých obchodních platformách. Mohl by být vytvořen filtr, který by zabránil tomu, aby se obchod umístil, pokud je vyšší než určitá částka nebo objem. Pokud je například objednávka vyšší než 2 miliony USD nebo 500 000 akcií.
•    Autorizace: Vyžadování autorizace u obchodů, které přesahují specifikovanou částku.
•    Automatizace: Použití obchodních algoritmů a přímého zpracování pro zadávání objednávek minimalizuje riziko chyb tlustých prstů. Ruční zadávání velkého počtu příkazů během dne může být únavné, což zvyšuje pravděpodobnost chyb.

Jako u každé jiné formy obchodu, ani zde není trocha péče a trpělivosti na škodu. Pravidelná aktualizace informací a znalostí je také důležitá, aby bylo zajištěno, že nedojde k určitým chybám. Transakce s kryptoměnou jsou nevratné, a proto je na uživateli, aby před provedením jakékoli transakce zkontroloval všechny důležité údaje.

Příště se podíváme na další chyby, kterých se začátečníci často dopouštějí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img