Průzkumník blockchainu vzdělává uživatele pomocí skóre ochrany osobních údajů

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Spící bitcoinové adresy se opět probouzejí • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Kryptovelryba tvrdí, že altcoiny v dalším cyklu býčího trhu propadnou • a další články

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě.  TRHY Ethereu se podařilo dosáhnout vytoužené...
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Blockchair, multi-blockchainový průzkumník, přidal ke každé bitcoinové transakci skóre ochrany osobních údajů s cílem poučit uživatele o tom, jak se neodhalit. Přidal tedy pro každou transakci „metr soukromí“, který identifikuje, která část je rozdíl.

Trasování a transparentnost

To je klíč k trasování řetězce transakcí na blockchainu. Zatímco bitcoinový blockchain je teoreticky transparentní, v praxi může být obtížné identifikovat skutečný tok finančních prostředků. Pokud není peněženka zcela prázdná, každá transakce obsahuje alespoň dva nevyčerpané transakční výstupy (UTXO), kde jeden z nich je vrácen odesílateli jako rozdíl.

Blockchair používá několik základních a pokročilých heuristik k přiřazení skóre soukromí. Například při transakci s nízkým stupněm ochrany soukromí je jednou z adres příjemců také odesílatel. To znamená, že je triviální pochopit, kolik je rozdíl. Pokud je jedním z výstupů číslo zaokrouhleno, bude pravděpodobně také příjemcem transakce.

Systém také analyzuje technické stopy, jako je typ použitého multi-sig, rozdíly ve skriptech mezi vstupy a výstupy, jakož i jejich řazení.

Identifikace těchto faktorů je základem monitorovacích systémů blockchainu poskytovaných společnostmi jako Chainalysis, Elliptic, CipherTrace, Coinfirm a další.

Společnost tak doufá, že uživatele poučí o tom, jak poslat BTC, aniž by se odhalili příliš snadno.

Soukromí na Bitcoinu

Analytické techniky v průběhu času rostly v sofistikovanosti. To vedlo k vytvoření protokolu CoinJoin, který mixuje bitcoiny agregací výstupů od různých uživatelů a jejich přerozdělováním na peněženky.

Tento protokol o ochraně osobních údajů se neustále využívá od roku 2019 a v roce 2020 dosáhl nových vrcholů. Je to z velké části připisováno dvěma peněženkám, Samourai a Wasabi, které poskytovaly platnou alternativu k centralizovaným mixovacím službám.

Ale zatímco tento přístup může zlepšit soukromí, jeho nesprávné použití může také ponechat stopy pro deanonymizaci transakcí. PlusToken, jeden z největších kryptoschémat Ponzi, měl více než 50 % svých výnosů sledovaných na čínských mimoburzovních trzích, a to i přesto, že používal nejmodernější techniky zmatení.

Zatímco velká částka usnadnila sledování, vědci prokázali soubor heuristik, které by mohly ohrozit mixování Etherea. Přestože poznamenali, že měny založené na UTXO mohou být více soukromé, věří, že rozdíl není tak významný, aby sledování nebylo možné.

Dokonce i coiny, které jsou standardně nastaveny na ochranu soukromí, jako je Monero (XMR), mohou mít případy, kdy je třeba věnovat zvláštní pozornost zajištění soukromí – například praktikováním „víření“ nebo zasíláním transakcí sám sobě.

Závěr

Zdá se, že nesprávné použití může způsobit nebo poškodit nástroj na ochranu osobních údajů. Proto je určitě potřeba uživatele vzdělávat ohledně jejich soukromí. Metr soukromí může být pro uživatele skvělý nástroj.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře