Zakladatel společnosti Ledger Éric Larchevêque poskytl nedávno rozhovor pro francouzský časopis Capital. Během rozhovoru uvedl, že nejlepším způsobem, jak reagovat na plány Facebooku se stablecoinem Libra, je vytvoření vlastní evropské kryptoměny podporované státem.
Evropská kryptoměna
Éric Larchevêque, zakladatel společnosti Ledger, která je jedním z předních výrobců hardwarových peněženek pro kryptoměny, se v rozhovoru zamyslel nad budoucností celé Evropy. V tomto smyslu vyslovil myšlenku, že Evropa by měla udržet krok se současným vývojem. Proto je jeho myšlenka jednoduchá – vytvoření evropské státní kryptoměny.
Tato jeho myšlenka se však jeví jako protiklad proti zásadám kryptoměn. Kryptoměny mají být decentralizované a osvobozené od jakýchkoli státních zásahů. Kryptoměny však v poslední době, době geopolitického soupeření, nabývají politické podoby. Stále více se tak začleňují do státních projektů, což je patrné zejména u Číny.
Rozhovor pro Capital
V rozhovoru pro tento francouzský časopis Éric Larchevêque uvedl důvody, proč musí Evropa sledovat a následovat tyto trendy a vydat vlastní kryptoměnu podporovanou státem.
Larchevêque zdůrazňuje potřebu krypto-eura, které by mělo sloužit jako most mezi kryptoměnou a skutečným světem. To by také výrazně usnadnilo práci na smart kontraktech.
Jeho plány jsou ohledně takovéto kryptoměny více méně experimentální. Domnívá se, že tento mandát by konkrétně ve Francii mohl připadnout veřejné investiční bance (BPI) nebo Caisse des Dépôts (CDC). Tím by došlo ke zdokonalení procesu na vnitrostátní úrovni s tím, že následně by bylo možné ji rozšířit na celou eurozónu. Tím by bylo dosaženo virtuální měny, která by byla na stejné úrovni jako zákonné platidlo.
Skeptický je Larchevêque ohledně stablecoinů, které jsou vytvářeny soukromými institucemi. Jako příklad byla uvedena Libra od Facebooku. K tomu uvádí, že stablecoiny by nedosáhly takové úrovně přijatelnosti, jako by tomu bylo u stablecoinu, podporovaném státem.
Bitcoin vs. krypto-euro
Larchevêque v rozhovoru dále uvedl, že je velkým příznivcem Bitcoinu, což se nikdy nezmění. Na druhou stranu si ale nemyslí, že by Bitcoin mohl nahradit krypto-euro. Hlavní překážkou je jeho volatilita, která mu zabraňuje stát se prostředkem pro transakce ve velkém měřítku. Rovněž pak se domnívá, že budoucí hospodářská krize bude fungovat jako „posilovač“ bitcoinů.
Proto Larchevêque zdůrazňuje potřebu vytvoření státem podporované virtuální měny. Podle něj by nejjednodušším způsobem byla tokenizace existující fiat měny. Tím by bylo zajištěno, že mezi kryptoměnovým světem a světem tradičního obchodu existuje most.
Závěr
Tyto jeho myšlenky se nezdají být úplně marné, neboť státy již v současné době soutěží o vydání svých vlastních stablecoinů. Už jen z toho důvodu je zřejmé, že se takového krypto-eura můžeme v budoucnu dočkat.
Otázkou pouze zůstává, zda takovou měnu označovat za kryptoměnu. Kryptoměny mají totiž svou vlastní filozofii a zákonitosti. K těm nejdůležitějším pak patří decentralizace, nezávislost na jakékoli entitě či státu. Co si myslíte vy o případném krypto-euru? Napište nám do komentářů váš názor na tuto myšlenku.