Jak na kryptoměny – 2. část

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V minulém dílu cyklu Jak na kryptoměny jsme si pověděli, kde získat základní informace o kryptu a kde kryptoměny nakoupit. Popsali jsme si tři základní způsoby, a to nákup ve směnárně nebo e-shopu, na burze a nákup v automatech. V dnešním článku si ukážeme, kde kryptoměny uchovávat.

Kryptopeněženky

K ukládání digitálních aktiv slouží kryptopeněženky, které můžeme rozdělit do čtyř základních skupin. Jsou to peněženky webové, papírové, softwarové a hardwarové. Při založení některé z těchto peněženek je vám vygenerován veřejný a privátní klíč. Z veřejného klíče se generují adresy peněženky, které můžeme přirovnat k takovému bankovnímu účtu, kam vám chodí peníze. Mnohem důležitější je ale pro vás klíč privátní, který plní stejnou roli jako heslo k vašemu bankovnímu účtu. Tento privátní klíč je využíván k podepisování transakcí a z toho vyplývá, že jeho vlastník může libovolně nakládat s uloženými aktivy. Je proto důležité, abyste privátní klíč znali pouze vy a měli jej uložený na bezpečném místě.

Protože jsou privátní klíče tvořeny velkým počtem znaků a jsou tedy pro uživatele dost těžko zapamatovatelné, generují některé peněženky tzv. „seed“, což je soubor 12-24 anglických slov. Tento seed pak slouží k obnovení peněženky a peněženka z něj dokáže vyvodit i privátní klíč.

K vytvoření takové kryptopeněženky nebudete pochopitelně potřebovat žádný doklad, jak je tomu zvykem u běžných fiat účtů a druhým neméně důležitým plusem je to, že založení a vedení peněženky je zcela zdarma.

Webové peněženky

Tento typ peněženek je pro svoji jednoduchost vhodný pro úplné nováčky. Nemusíte u nich v podstatě vůbec nic řešit a k otevření takové peněženky potřebujete zadat pouze váš e-mail, heslo, případně přidělené ID. Ale pozor na jedno základní úskalí webových peněženek. Tento typ služby poskytuje provozovatel, kterému musíte plně důvěřovat, neboť má přístup k vašemu privátnímu klíči a tedy i k vašim kryptoměnám. Zároveň pak musíte doufat, že vklady jsou ze strany provozovatele dostatečně chráněny proti hackerům. Webové peněženky podporují omezený počet kryptoměn nebo dokonce jen jednu. Rozhodně nejsou vhodné na držení většího množství kryptoměn. Velmi populární je např. peněženka blockchain.com, která umožňuje v současné době držení až pěti digitálních aktiv.

Dalším plusem webových peněženek bývá to, že některé jsou přímo napojené na směnárnu a můžete si tudíž kryptoměny nakupovat přímo do peněženky. Do webové peněženky se přihlásíte z jakéhokoliv zařízení, ať se jedná o PC nebo mobilní telefon.

Papírové peněženky

Dalším jednoduchým způsobem uložení digitálních aktiv jsou papírové peněženky. První výhodou je, že k nim nepotřebujete instalovat žádné programy. Stačí si pouze na webu najít generátor peněženky pro příslušnou měnu a nechat si vygenerovat privátní klíč a adresu peněženky, na kterou aktiva ukládáte. Pro samotný Bitcoin lze doporučit např. web bittadress.org.

Potom už stačí peněženku pouze vytisknout a uložit na bezpečné místo.

Druhým plusem papírových peněženek je to, že aktiva ukládáte offline, daleko od zraku hackerů. Třetím plusem potom je, že privátní klíč máte stále pod svou kontrolou a pokud potřebujete manipulovat s vaší kryptoměnou, lze ji snadno z papírové peněženky importovat do softwarové pomocí QR kódu.

Závěr

V dnešním článku jsme si popsali fungování prvních dvou typů kryptopeněženek a popsali jsme si jejich základní výhody a nevýhody. V dalším dílu tohoto cyklu se můžete těšit na zbývající dvě peněženky, a to softwarové a hardwarové.

Co číst dále

Rakouské poštovní známky obsahující kryptoměnu ETH začínají být nesmírně cenné!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img