Jak na kryptoměny – 1. část

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V posledních měsících cena Bitcoinu a ostatních kryptoměn pomalu ale jistě stoupá, což přitahuje řadu nových příznivců a obchodníků. A právě těmto investorům bude věnován dnešní článek.

Takže pokud zvažujete nákup jakékoliv kryptoměny, máte několik možností, kde nakupovat. K těm nejzákladnějším patří směnárny a e-shopy, burzy nebo automaty (ATM). A samozřejmě každá metoda nákupu má své výhody a nevýhody.

Výběr kryptoměny

Ještě předtím, než začnete nakupovat, musíte si dobře promyslet, jakou kryptoměnu chcete zakoupit. Účelem tohoto článku není podávat informace o tom, která kryptoměna je pro investici nejlepší, takže výběr je čistě na vás. Pokud potřebujete získat základní přehled o existujících kryptoměnách, odkazuji na stránky coinmarketcap.com, kde na vlastní oči uvidíte, že výběr je opravdu široký. Najdete zde informace o tom, jaká je tržní kapitalizace příslušné měny, jaká je aktuální cena, objem obchodování za posledních 24 hodin, kolik mincí je v oběhu a k jakému poklesu či nárůstu měny za posledních 24 hodin došlo.

Ještě před nákupem kryptoměny si musíte zjistit, do které digitální peněženky ji můžete uložit. Tyto informace bezpečně získáte na oficiálních stránkách měny. Takže pokud  na stránkách coinmarketcap.com rozkliknete jakoukoliv měnu, hned pod zeleným políčkem Pořadí (Rank), naleznete odkaz na webové stránky měny (Website).

Směnárny a e-shopy

Směnárny a e-shopy patří k těm nejjednodušším a nejpohodlnějším metodám, jak pořídit kryptoměnu, a to především ty české, neboť zde můžete logicky nakupovat pomocí české koruny (CZK). Na druhou stranu jsou zase o něco dražší než burzy a mají omezený počet měn, které můžete obchodovat. Na směnárnách a e-shopech je stanovena pevná cena, za kterou se nakupuje či prodává. Směnárny ji zpravidla stanovují na základě kurzů na burze a cenu si ještě upravují ve svůj prospěch. K těm asi nejznámějším českým směnárnám patří Simplecoin exchange.simplecoin.eu nebo bitstock.com kde si vyberete peníze i v trafice. Z e-shopů je to například CCshop na ccshop.cz. Samozřejmě že existuje celá řada zahraničních směnáren, ty ovšem nepodporují český jazyk a ani platbu v českých korunách.

Burzy

Burza funguje jednoduše jako zprostředkovatel obchodu mezi prodávajícím a kupujícím. A za toto zprostředkování služeb si samozřejmě burzy účtují poplatek, který se zpravidla pohybuje mezi 0,1 – 1% z transakce. Poplatky na burzách jsou nižší než ve směnárnách či v e-shopech. Zatímco ty nejznámější kryptoměny, jako je např. Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH) a další, najdete prakticky na každé kryptoburze, ostatní méně známé měny najdete pouze na některých. To, na kterých burzách danou kryptoměnu najdete, zjistíte opět např. na stránkách coinmarketcap.com, pokud rozkliknete kolonku Markets. Pokud tedy pro příklad rozkliknete měnu BOLT (BOLT) a dále přejdete na kolonku Markets, zjistíte, že se obchoduje pouze na čtyřech burzách. K nejznámějším burzám patří např.

Binance – https://www.binance.com/en/

Bitfinex – https://www.bitfinex.com/

Bitstamp – https://www.bitstamp.net/

BitMex – https://www.bitmex.com/register

Changelly – https://changelly.com/  a další.

Automaty (ATM)

V současné době máme možnost nakoupit kryptoměnu, ve většině případů Bitcoin, výjimečně Litecoin, i v automatech, i když kurz nepatří zrovna k nejvýhodnějším. Tato skutečnost je vykompenzována anonymitou, neboť transakce neprobíhají přes internet a také tím, že nemusíte platit burzovní poplatky. Některé automaty umožňují rovněž směnu kryptoměny na klasickou měnu, ovšem nákupy i prodeje v automatech mají své limity a jejich překročení vede k nutnosti ověření identity, čímž ovšem přicházíte o anonymitu. Automaty najdete u nás ve všech větších městech jako jsou Praha, Brno, Ostrava, Plzeň,…

Závěr

V dnešním článku jsme si řekli základní informace o tom, kde nalézt seznam existujících kryptoměn a na kterých burzách je můžeme hledat. Rovněž jsme si vysvětlili rozdíl mezi směnárnou, burzou a automatem a nastínili jsme si výhody a nevýhody jednotlivých metod nákupu. V dalším článku se zaměříme na to, kam je možné nakoupené kryptoměny ukládat…

Co číst dál

Rakouské poštovní známky obsahující kryptoměnu ETH začínají být nesmírně cenné!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zee Prime

CCShop a Bitstock? To jako fakt? Poplatky přes 6% – to je čistá zlodějina. A pokud chci investovat a po zhodnocení zase převést do CZK, tak je to 2 x 6%…
Nejlepší je https://www.virtualproperty.cz – 2%. A jsou vyzkoušení.

spot_img