[ALTCOIN HUNT] BOLT – Krypto YouTube pro Afriku a Asii – Vyplatí se nakoupit?

0
(0)

V prvním díle seriálu Altcoin Hunt se podíváme na projekt BOLT. Cílem BOLTu je stát se největší mobilní kryptopeněženkou světa, poháněnou videoobsahem. Zároveň se jedná o něco jako kombinaci YouTube a Netflixu zaměřenou na rozvíjející se země třetího světa, zejména oblasti Afriky a Asie. Příkladem je Keňa a Myanmar. 

Pojďme se podívat, zdali je projekt BOLT snůškou planých žvástů (což je ostatně ve světě kryptoměn nezdravě obvyklé) nebo se zde skrývá něco opravdu kvalitního. Negativa najdete na konci článku.

Obsah:

  1. BOLT: Základní informace
  2. Základní kámen: Blockchain Zilliqa
  3. Taktika BOLT k dosažení úspěchu
  4. BOLT: Rozbor týmu
  5. Tokenomika projektu
  6. Negativa projektu
Zdroj: https://bolt.global/

BOLT: Základní informace

Hned ze startu je třeba zmínit, že se projekt BOLT neohání planými tvrzeními – v tento moment má platforma již téměř 4 miliony aktivních uživatelů, a to pouhých 90 dní po startu.

Srdcem tohoto projektu je samotná, již plně funkční, mobilní aplikace BOLT, která uživatelům přináší různorodý videoobsah. Momentálně se jedná zejména o vysílání sportovních událostí, pořadů a replayů. K tomu se ještě dostaneme.

Hlavním tahákem a řešením, které se BOLT snaží přinést, je digitální obsah pro osoby nacházející se v oblastech, kde jsou drahá mobilní data, pomalé připojení a nemožnost streamování dlouhého obsahu.

Pomocí BOLTu se zákazníci k digitálnímu obsahu dostanou za nižší cenu a hlavně – nepotřebují bankovní účet.

Zde je vidět jasné zaměření na osoby z rozvíjejícího se světa, jež k bankám nemají přístup. Nezapomínejme, že Afrika a další rozvojové oblasti jsou momentálně nejrychleji se rozvíjejícími částmi světa.

Základní kámen: Blockchain Zilliqa

BOLT je v základu postavený na blockchainu Zilliqa. Tvůrci projektu tvrdí, že se pro Zilliqu jako blockchainovou platformu volby rozhodli z důvodu blízkosti (část týmu BOLT jsou bývalí členové týmu projektu Zilliqa) a také pro rychlost a efektivnost platformy.

BOLT vyžaduje rychlý blockchain schopný obstarat plynulé fungování aplikace, která má ve výsledku obsluhovat miliony až miliardy uživatelů.

Právě zde nastoupila na řadu Zilliqa, kterou lze považovat za jednoho z momentálních konkurentů Etheru. Zilliqa je také prvním blockchainem, který úspěšně implementoval technologii sharding a zvýšil tak počet možných transakcí za sekundu.

Ostatně, hlavním cílem BOLTu je stát se obsahovou platformou a kryptopeněženkou pro 6 miliard lidí, kteří k internetovému obsahu běžně nemají přístup. Zdali se jim to povede, se samozřejmě teprve uvidí.

Nicméně, fundamentální struktura projektu vypadá přinejmenším nadějně.

Jakou taktiku má BOLT k dosažení úspěchu?

V této sekci nahlédneme na hlavní tahy projektu BOLT:

  • adopce (tvůrci obsahu a uživatelé),
  • chystané předinstalovaná aplikace v mobilech a televizích Hisense (podobně jako ENJ peněženka v Samsung Galaxy S10),
  • navyšování zisků.
Zdroj: https://bolt.global/

Adopce 1: tvůrci obsahu

Jak je možné, že se projekt BOLT teprve 90 dní po svém startu může chlubit téměř 4 miliony aktivních uživatelů platformy?

Zajímavým srovnáním je zde uživatelská základna velmi známého projektu BAT. Prohlížeč Brave, jehož nativní měnou je token BAT, má momentálně téměř 6 milionů uživatelů. BOLT se tedy hned ze startu blíží míře adopce velmi vysoce postavených projektů.

Za vše může chytrý marketing a zaměření se na uživatelskou základnu zemí třetího světa. Dále, BOLT na svou platformu přitahuje tvůrce obsahu, kteří nejsou spokojení se stávajícími modely, jako je YouTube.

Hlavním problémem pro tvůrce obsahu pocházejících například z Afriky je nedostatečný příjem z YouTube, jelikož se v těchto zemích zkrátka nenachází dostatek smysluplných marketingových hráčů. Příjem tak většinou sotva pokryje náklady tvůrců, čímž je obsah z těchto zemí pochopitelně potlačen.

Právě zde nastupuje BOLT. BOLT hned ze startu během svého pilotního programu „naverboval“ tvůrce obsahu z Afriky, kteří vytvořili jádro obsahu platformy.

Všichni tvůrci na platformě BOLT jsou placeni samotnými BOLT tokeny, ale také platbami, jež mohou libovolně obdržet od svých diváků. Navíc, čím víc BOLT tokenů tvůrci obsahu drží a nepromění za FIAT, tím větší obdrží měsíční výplatu. Tímto se BOLT částečně vyhýbá pravidelným dumpům tokenů na trhu.

Adopce 2: uživatelé a diváci

Tvůrce obsahu bychom měli. Jak má však v plánu BOLT přitáhnout miliardy nových diváků?

Momentální a základní taktikou BOLTu je poskytovat světové sportovní události, záznamy i živé zápasy, které byly doposud dostupné pouze na kabelových televizích či předplacených mainstream TV kanálech.

BOLT momentálně jedná s naprosto světovou špičkou globálního sportu: Ligou šampiónů, anglickou Premier League, Mezinárodní kriketovou radou a dalšími.

Zdroj: https://bolt.global/

Zde je určitě dobré pohlédnout na věc s trochou skepticismu. Jedná se v tomto směru o pouhé „možné vyjednávání“, nebo se uživatelé již mohou těšit na něco oficiálního?

Vypadá to, že BOLT prozatím na plané řeči moc nedá. Nedávno totiž vyšlo najevo, že je BOLT oficiální partnerem vysílání Mezinárodní kriketové ligy 2019. Pro představu, kriketová událost tohoto typu má ročně přes miliardu diváků. V tomto směru se tedy jedná o přinejmenším vychytralý marketingový tah.

Jediným zádrhelem zde je, že prozatím není jisté, zda bude Mezinárodní kriketová liga vysílána v aplikaci BOLT živě a vcelku. Potvrzeny jsou prozatím pouze živé klipy krátkého formátu, které pokryjí nejvýznamnější události zápasů.

Zpracováním sportovních událostí do kratších klipů se však BOLT opět snaží vyhovět uživatelům z rozvojových zemí, kteří nemají dostatek povolených dat k přenosu celých zápasů.

Další výhodou je tady také jednoduchá přístupnost platformy pro laiky a ty, kteří o kryptoměnách nemají ani ponětí. Do aplikace se uživatelé dostanou velmi jednoduše a stačí jim vlastní telefonní číslo. Poté už stačí vytvořit pouhý login do samotné aplikace, kterou je možné stáhnout například v Google Play Store.

Důležitou zmínkou tady je, že prémiový obsah (například přenos Mezinárodní kriketové ligy) bude uživatelům dostupný pouze skrze BOLT token.

Mějme na paměti, že BOLT funguje na živo zhruba 90 dní. Na trh přišel s hotovým produktem a fungující komunitou o milionech diváků. S chvilkou ticha si nyní vzpomeňme na adopci většiny ostatních dApps…

Jelikož je projekt čerstvý, můžeme se podívat pouze na jedno měřítko růstu profitability společnosti:

Finanční report prvního kvartálu 2019 BOLT:

  • Operační kapitál: 3,100,000 USD
  • Marže hrubého zisku: 45 %
  • Čistý operační zisk: 558,000 USD
  • Marže čistého zisku: 18 %

Kdo stojí za projektem BOLT? Rozbor týmu

Na projektu BOLT pracuje dohromady 32 zaměstnanců pracujících na plný úvazek. Diverzita týmu je zde rovněž zajištěna (BOLT ostatně aspiruje na pozici globálně používané aplikace), členové jsou totiž po týmech rozprostřeni po 12 různých zemích světa.

Hlavní zmínku si rozhodně zaslouží CEO projektu, Christel Quek.

Christel Quek je zkušenou vedoucí v oblasti digitálních technologií. Na scéně se pohybuje již od počátku vzniku digitální ekonomiky. V minulosti byla hlavní poradkyní platformy Zilliqa a decentralizované burzy Switcheo.

Před vstupem do světa kryptoměn byla Christel vedoucí oddělení pro obsah společnosti Twitter. Dále vedla oddělení pro Social Business společnosti Samsung.

Christel momentálně patří mezi top 10 světových digitálních stratégů světa žebříčku The Guardian. Dále se řadí mezi top 30 nejlepších světových CEO žebříčku Twitter.

Za rychlou zmínku stojí také:

  • Jamal Hassim: dříve manažer mainstreamových televizí NTV7, 8TV a TV3 v Malajsii, Mauritiu a Ghaně,
  • Leon Kim: zakladatel singapurské investiční společnosti Blockmon,
  • Elliot Talbott: hlavní manažer programu Aerospace pro Facebook a vedoucí projektu Facebook Aquila (UAV).

BOLT: konexe a partnerství

Hisense: BOLT je v oficiální spolupráci s 4. největším výrobcem elektroniky světa. Nové mobilní telefony a televize Hisense přijdou na trh s předinstalovanými aplikacemi BOLT.

CNN: před pár dny byla ohlášena oficiální spolupráce a vysílací práva pro CNN Afrika.

Další televizní společnosti: Al Jazzera; Channel NewsAsia; Citizen television; Maxis; Discovery Channel

Tokenomika projektu

Kompletní zásoba tokenů (Total Supply): 1,000,000,000

Odhadovaná cirkulující zásoba tokenů v moment listingu na burzách: 350,000,000

Prodej brzkým investorům, Jižní Korea: 40,000,000

Tokeny věnované dotacím budoucího výzkumu a vývoje projektu: 150,000,000

Tokeny věnované marketingu a komunitním akcím: 50,000,000

Tokeny ve věnované týmu BOLT: 200,000,000; tyto tokeny budou uvolňovány každý kvartál, po dobu 3 let. Transparentní peněženku těchto fondů najdete zde.

Negativa projektu BOLT

Žádný projekt není dokonalý, a i přesto, že se projekt BOLT zatím nijak extra negativně neprojevil, naskytuje se nám pár věcí, které je třeba brát v potaz:

  • Za BOLTem nestojí žádná větší investiční kapitálová společnost (příklad – Pantera Capital a ICX).
  • Otázky ohledně budoucí škálovatelnosti projektu (utáhne Zilliqa budoucí desítky milionů uživatelů v reálném čase?).
  • Nadcházející cenový pohyb v nejbližší době: 30. dubna 2019 se koná očekávaný NASDAQ event, na kterém má BOLT přijít s očekávanými novinkami. Jako obvykle je v případě zklamání očekávání investorů možný příchod „sell the news“.

Co myslíte? Má tento projekt naději na dlouhodobý úspěch, nebo zapadne ve změti krypto start-upů? Určitě se s námi podělte zde v komentářích.

Nenechte si ujít další díly seriálu Altcoin Hunt: sledujte nás na Facebooku, Instagramu, Twitteru nebo YouTube!

Tento článek je pouze informativního charakteru. V žádném případě se nejedná o finanční rady nebo nabádání k investici. Před investicí si vždy zjistěte vlastní informace a rozhodujte se základě vlastního uvážení.

Co číst dál?

Jaguar Land Rover se spojil s IOTA foundation – Vydělávejte kryptoměny tím, že budete jezdit!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img