Vývojáři kryptoměny Zilliqa oznámili na svém oficiálním blogu, že před plánovaným mainnetem spustí v nejbližších dnech svůj třetí testnet. Dle vyjádření nyní tým Zilliqy usilovně pracuje na tom, aby dodrželi termín 31.1.2019. V tento den má dojít ke spuštění mainnetu ZIL. Součástí aktualizace testnet v3 bude i zahájení testovací fáze veřejné těžby. To umožní těžařům otestovat své stroje a připravit se na spuštění sítě.
Zilliqa spouští mainnet
Zilliqa je ERC-20 token, je tedy založená na smart kontraktu Etherea. Tato kryptoměna se však od ETH sítě plánuje osamostatnit spuštěním vlastní sítě. Podobně se během letošního roku osamostatnil např. VeChain, TRON, nebo EOS, při jehož spuštění mainnetu došlo k určitým problémům a dočasnému zamrznutí sítě, a řada dalších tokenů.
Jak již bylo řečeno, v těchto dnech vývojáři ZIL pracují na přípravách na mainnet. K těm patří také avizované spuštění 3. testnetu, po kterém bude v provozu testovací a přípravná fáze veřejné těžby. Vývojáři Zilliqy to na svém oficiálním blogu kometují následovně:
„Testnet v3 umožní veřejnou těžbu na testnetu ZIL. Díky tomu si budou těžaři moct začít testovat jejich systémy v rámci přípravy na spuštění plánovaného mainnetu.”
Mainnet bude spuštěn 31. ledna 2019, přičemž k token swapu má dojít až někdy koncem 1. čtvrtletí 2019, aby měli dost času na zajištění bezpečnosti a stability sítě před samotnou migrací. Od zveřejnění této zprávy Zilliqa oproti Bitcoinu zaznamenala asi 25% – 30% růst.
Zilliqa
Zilliqu, která aktuálně zaujímá 36. příčku dle market capu, bychom mohli zařadit mezi technologické kryptoměny. Patří do projektů souhrnně označovaných jako tzv. blockchain 3.0.
Do této skupiny patří kryptoměny, které využívají trochu odlišné a inovativní způsoby dosahování konsenzu, a tím i těžby a schvalování nových transakcí. Snahou těchto projektů je řešit problémy, se kterými se potýká Bitcoin (a obecně proof-of-work, coby Blockchain 1.0) a projekty typu Ethereum, sloužící coby platforma pro tvorbu nových tokenů. K největším výzvám patří propustnost sítě, čili počet transakcí za vteřinu.
Škálovatelnost
Zilliqa nabízí speciality, jako jsou smart kontrakty, které poběží na jejich vlastním programovacím jazyce SCILLA, dále dApps (decentralizované aplikace) a hybridní konsenzus. Tím je kombinace proof-of work (POW) a practical byzantine fault tolerance protocol (PBFT).
Zatímco se BCH vydal cestou zvětšování bloků, Bitcoin chystá off chain řešení, které všichni známe a těšíme se, jaký vliv bude mít obrovský nárůst BTC transakcí za sekundu, který to umožňuje – Lighting Network.
Sharding
Zilliqa řeší škálovatelnost trochu jinak. K rozšíření množství transakcí za sekundu používá technologii sharding. Těžaři se rozdělí do skupin (shardů) a těží tzv. mikrobloky, které se následě spojují v jeden blok. Díky tomu se maximální počet transakcí rozšiřuje s růstem sítě. Čím víc těžařů tedy bude těžit, tím větší bude počet transakcí za sekundu.
Závěr
Často dochází k tomu, že cena kryptoměny před plánovaným spuštěním mainnetu roste a těsně před jeho spuštěním spekulatni vyberou zisky a dojde k určitému pádu. Lze tedy podobný průběh očekávat i u Zilliqy. Vývojáři této kryptoměny si každopádně dělají svoji práci a nás tak čeká další mainnet poměrně zajímavého projektu, který celkem má co nabídnout. Ačkoli je pravda, že sharding chce v budoucnu aplikovat i Ethereum, jak jsme vás informovali zde.
Zilligu mám ve svém portfolijku a docela se mi zamlouvá uvidíme co s toho bude.