[Pro začátečníky] Co jsou to Ponzi a pyramidová schémata a jak je rozpoznat – 1.díl

3.5
(4)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Velké množství lidí, kteří nejsou obeznámeni s problematikou kryptoměn, označují kryptoprůmysl v čele s Bitcoinem (BTC) za Ponzi schéma. Toto tvrzení se ovšem naštěstí ani zdaleka nezakládá na pravdě. Tento článek by vám měl pomoci objasnit, co to Ponzi a pyramidová schémata jsou a čeho se týkají.

Charles Ponzi

Charles Ponzi
zdroj: en.wikipedia.org

V úvodu našeho povídání by bylo asi vhodné objasnit, kde se vlastně ten název Ponzi schéma vzal. Dne 3. března 1882 přišel v Lugu, Emilia-Romagna v Itálii na svět jistý Carlo Ponzi. Ten později používal jména jako Charles Ponci, Carlo nebo Charles P. Bianchi.

Dne 15. listopadu 1903 dorazil Ponzi do Bostonu, kde nejprve pracoval jako umývač nádobí v restauraci a později i jako číšník. V roce 1907 se Ponzi přestěhoval do Montrealu v Kanadě a stal se asistentem v nově otevřené bance Banco Zarossi, kterou založil Luigi Zarossi. Ponzimu k této práci pomohla jeho znalost tří jazyků – angličtiny, italštiny a francouzštiny. Zarossi v té době platil 6% úrok z bankovních vkladů, což byl dvojnásobek tehdejší úrokové sazby. Díky tomu také banka velmi rychle rostla a Ponzi se vypracoval až na jejího manažera. Zde se ovšem také poprvé setkal se schématem, které později získalo po Ponzim své jméno. Banka měla totiž vážné finanční potíže kvůli špatným nemovitostním úvěrům a Zarossi tak financoval výplaty úroků nikoli ze zisků z investic, ale pomocí peněz uložených na nově zřízených účtech. Banka samozřejmě nakonec zkrachovala a Zarossi uprchl do Mexika s velkou částí peněz banky.

Poté se Ponzi vrátil zpět do USA a v roce 1920 založil společnost The Securities Exchange Company, se kterou rozjel známý pyramidový podvod. Od investorů, kteří uvěřili jeho slibům, že za 45 dní získají 50% zisk nebo za 90 dní zisk 100%, vybral asi 20 milionů tehdejších dolarů. Ponzi uváděl, že za investované peníze nakoupí v cizině levné mezinárodní odpovědní kupóny (IRC), které pak bude dráž prodávat v USA. Ve skutečnosti ovšem dřívější investory vyplácel penězi, které mu svěřili pozdější podvedení. Protože Ponzi spolupracoval s policií, z hrozícího doživotí se nakonec stalo jen pět let za mřížemi.

Pro nefinančně zdatné lidi se může Ponzi schéma zdát jako udržitelný obchod. Ve skutečnosti ovšem toto podnikání existuje tak dlouho, dokud existují noví investoři, kteří přispívají a věří v dividendy. V každém případě je Ponzi schéma předem odsouzeno k neúspěchu.

Ponzi se poté přestěhoval na Floridu, kde začal podvádět v realitách. Za pouhé dva měsíce sliboval trojnásobné zhodnocení investic, což ho nakonec vyšlo na sedm let ve vězení. V roce 1934 byl Ponzi deportován zpět do Itálie a později získal práci v Brazílii jako agent italské státní letecké společnosti Ala Littoria. Zemřel v chudobě 18. ledna 1949 v Rio de Janeiru.

Jeho podvody se staly tak známými, že se podobné machinace označují jako Ponziho schéma. Charles Ponzi však nebyl zdaleka prvním, kdo podobný zločin spáchal. William F. Miller v roce 1899 v Brooklynu obral na podobném principu své krajany asi o milion dolarů a Charles Deville Wells alias Lucien Rivier na svou podvodnou banku ve Francii v letech 1910–11 nalákal přibližně 6000 obětí.

Ponzi schéma vs. pyramidový systém

Mezi Ponzi schématem a schématem pyramidovým existují nepatrné rozdíly.

Ponzi schéma znamená investici do podvodného, falešného projektu. Důvěřiví investoři přispívají svými prostředky na organizátory na straně Ponzi a získávají příjmy vybrané od ostatních důvěřivých investorů.

Pyramidový systém zase znamená mechanismus, kdy jeden investor najímá další investory a od nich pak získává výnosy. Tito investoři najímají další a další lidi stejným způsobem. Celý mechanismus se samozřejmě zhroutí ve chvíli, kdy noví investoři chybí.

Je kryptoměna pyramida? 

Kryptoměna je sama o sobě velmi nadějnou technologií digitálních peněz. Na druhou stranu však lze kryptoměnu použít v pyramidových schématech jako každý jiný platební prostředek.

Jedná se o měnu, operace jsou chráněny matematickými algoritmy a registrovány ve veřejném blockchainu distribuovaném v síti. Krypto však lze použít k nákupu zboží a služeb používaných v pyramidových schématech. Tato schémata byste měli znát, abyste se chránili před podvody.

Pyramidová schémata v kryptoměně

S příchodem kryptoměn získala pyramidová schémata druhý vítr. Je to způsobeno tím, že finanční aktivity v této oblasti nevyžadují bankovní účet ani licence a organizátoři úspěšně obcházejí mnoho aspektů právní povahy.

Podvodníci dále profitují z nezkušenosti společnosti. Nedostatek znalostí společnosti o tomto tématu nahrává podvodníkům v propagaci i těchto neadekvátních projektů. Využívána je především ta skutečnost, že stále více lidí je přitahováno rychlými výdělky ve světě kryptoměny, a proto je pro podvodníky mnohem snazší přinášet nepřiměřené sliby a zároveň s tím získat dostatečný zájem o jejich podvodný projekt.

Závěr

V dnešní prvním dílu jsme se seznámili s osobou Charlese Ponziho, podle kterého jsou podvody tohoto typu pojmenovány. Dále jsme si vysvětlili rozdíl mezi Ponzi a pyramidovým schématem, vyvrátili jsme mýtus o tom, že kryptoměna je pyramida a dále jsme si řekli pár slov o pyramidových schématech v kryptoměnách.

Ve druhém dílu se seznámíme s tím, jak Ponzi schéma rozpoznat, řekneme si něco o nejběžnějších typech pyramid a rovněž také to, jak se před nimi účinně chránit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img