Analytik Shilling shortuje BTC: Je to velké Ponzi schéma

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Finanční analytik Gary Shilling uvedl, že jeho investiční firma v New Jersey A. Gary Shilling & Co., shortuje Bitcoin, protože je to “jen velké Ponzi schéma”.

Skeptik Shilling

Shilling v rozhovoru pro CNBC řekl, že je znepokojen neprůhlednou povahou kryptoměn. Konkrétně hlavně tím, že totožnost vynálezce Bitcoinu, známého pod jménem Satoshi Nakamoto, nebyla nikdy odhalena. Veteránský investor je také skeptický vůči tvrzení, že existuje limitované a tedy konečné množství Bitcoinu, protože to podle něj není nikde stanoveno a nikdo to nehlídá. A samozřejmě je také alarmující spotřeba elektrické energie těžaři.

Mohlo by vás zajímat: [Konspirace] Těží Čína BTC o 13 % úsporněji než zbytek světa díky podvodu?

Black-box

Shilling je známý svým skeptickým přístupem ke kryptoměnám. Již v roce 2017 se přiznal, že Bitcoinu nerozumí a řekl, že jde o tzv. “black-box”, komplexní investiční model. K tomu přidal poznámku, že nebude investovat do něčeho, čemu nerozumí.

Shilling svůj názor od té doby nezměnil a trvá na tom, že kryptoměny jsou podvod, který z dlouhodobého hlediska nemá šanci uspět. Jeho výhrady, které se dají shrnout do třech nyní už klasických výhrad proti kryptoměnám, jsou následující: Nejde o uchovatele hodnoty, neslouží ke směně a nejsou všeobecně přijímané.

Medvědi

Tento názor sdílí i několik dalších prominentních investorů, zejména staršího data narození, například Warren Buffett, který mimo jiné prohlásil, že Bitcoin je jako jed na krysy.

O Buffettovi jsme psali například zde: Warren Buffett a sázka na hodnotu BTC vs Berkshire Hathaway

Mezi nejznámější kryptoskeptiky patří také Bill Gates. Podle Gatese jde o šílené spekulativní sázení.

O Gatesovi vám nabízíme tento článek: Bill Gates: Kryptoměny zabíjí a podporují terorismus

Býci

Naproti tomu je mnoho miliardářů, spíše mladšího data narození, jako je Jack Dorsey, CEO Twitteru, Peter Thiel, spoluzakladatel PayPalu, nebo Tim Draper, specialista na rizikový kapitál, kteří jsou dokonce přesvědčeni, že Bitcoin nakonec vytěsní všechny tradiční měny.

O CEO Twitteru jsme psali zde: Jack Dorsey: Twitter zkoumá možnosti blockchainu

Třeba Tim Draper je o tom natolik přesvědčen, že si stanovil cílovou cenu BTC pro rok 2022 na 250 000 USD a na své předpovědi i nadále trvá. A to navzdory nedávnému propadu ceny BTC. Tim Draper je znám zejména svými včasnými investicemi do společností, jakými jsou Tesla nebo Skype.

O Timovi Draperovi a jeho názorech si můžete více přečíst zde: Tim Draper, podnikatelský guru

Závěr

Pokud čtete Kryptomagazín, asi je jasné, ke kterému klubu patříte. Nicméně není nikdy na škodu se seznámit i s názory protistrany.

Zdroj:
ccn.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bitcoin

Jeho jméno přesně vystihuje co dělá. Je to absolutní zoufalec který o bitcoinu neví ani ho***! Doufám, že do bitcoinu někdo brzy napere pár miliard aby tehle pán s IQ 0,13 přišel o všechno. Nemam rád lidi, který jsou o něčem přesvědčeni na základě absolutní neznalosti o dané věci.

Michal

Zajímavý, ale žádným argumentem podložený názor. Jak to vysvětlíš lidem, kteří si koupili BTC v době, kdy jeden BTC stál 10 000 USD, 15 000 USD nebo 18 000 USD, že jsou dneska polovině/čtvrtině hodnoty? Buffet, že je zoufalec? On vybudoval firmu s hodnotou skoro 3 biliony korun. Cos vybudoval ty?

Obecně kryptoměny mají smysl, ale ohánět se tím, jakou má mít např. BTC hodnotu je směšné – je to čirá spekulace. Nikdo nedokáže říct, jestli má BTC hodnotu 10 Kč nebo 1 000 000 Kč – a to je klíč toho problému.

abc

Debilci so si mysli ze je to blackbox a shotujou to .Jsou spasa ppro btc xd

Jarek

Kdyby se ta energie a výpočetní technika, která je zneužívána na tyto nesmysly použila na něco užitečného, například na lékařský výzkum, už jsme mohli mít spoustu nových léků. Ale to né, to se raději nějací spekulanti snaží vydělávat na neznalosti jiných.

Taky Jarek

Proč do toho pleteš lékařství? Tady koukáš na globální experiment kterej kombinuje různé matematiku, ekonomiku, psychologii a nějak se vyvíjí, něco žere… Navíc to lékařství žere energie taky dost a taky se dá napsat že z 99 proc. neefektivně atd. No taky se vyvíjí, nebo myslíš že lékařství přispělo k odolnější lidstvu? Maximálně člověku na nějakou chvíli něco zflikuje, aby byl jedinec schopnej chvilku kvalitně žít…

Huhu

Jak EU zatrhla nehospodárné žárovky a vysavače tak omezí i tyto bitcoiny.

Martin

Brc sa neda obmedzit a ani zastavit ?

spot_img