[Seriál] Kryptocelebrity – (8. díl) Tim Draper, podnikatelský guru

0
TIm Draper

Další část našeho seriálu o kryptocelebritách je tu. V pořadí už 8. díl vám představí jednu z nejčastěji zmiňovaných kryptoosobností tady na Kryptomagazínu. Jde o podnikatele a velkého nadšence do kryptoměn jménem Tim Draper. Už tradičně se podíváme na život tohoto člověka před kryptoměnami, stejně tak na jeho počátky a úspěchy v této oblasti.

Život před kryptoměnami

Tim Draper je dosud nejstarší osobou v našem seriálu, a i proto je jeho život z období před kryptoměnami nejbohatší. Narodil se v roce 1958 v San Franciscu v USA. Studoval na nejlepších školách nejen v USA, ale po celém světě. Bakalářský titul totiž získal na Stanfordu v roce 1980. A titul MBA (Master of Business Administration – magistr v oboru obchodu) má dokonce z Harvardu z roku 1984.

Jeho kariéra byla od začátku výrazně zaměřená na finanční sektor a investování. Proto také pracoval jisté krátké období (do roku 1985) například v bance Alex, Brown & Sons. Ihned po odchodu z této banky si založil svou vlastní firmu Draper Associates. Později se k němu přidali John H. N. Fischer a Steve Jurveston. Z tohoto spojení také vznikl název DFJ (Draper Fischer Jurveston).

Tato firma podporovala projekty jako Skype, Hotmail, Tesla, Baidu, Theranos a podobně. Tim je považován za otce digitálního / virálního marketingu. Zajímavostí u společnosti Skype je například fakt, že Timův otec patřil mezi první investory do Skype. Později i DFJ tuto společnost podpořilo a jistou dobu vlastnilo 10% celé společnosti. Ty později prodali za krásnou částku 4,1 miliardy dolarů.

Mohlo by vás zajímat: 5 poněkud zábavných faktů o vzdělání

Draper University of Heroes

Svými myšlenkami a nápady pomohl Tim také samotnému Gmailu nebo Yahoo. Později přesměroval cíle DFJ na pomoc mladým a nadějným podnikatelům. V této své vizí je Tim tak moc horlivý, že se rozhodl založit vlastní univerzitu – Draper University of Heroes. Této myšlence předcházela ještě jedna nezisková organizace, kterou založil již v roce 1994. BizWorld, jak se tato nezisková organizace jmenovala, pomáhala zejména mladým lidem, kteří se rozhodli začít podnikat.

Právě z této iniciativy později vznikla již zmíněná Draper University of Heroes. Ta byla otevřena v roce 2012 a jejím hlavním tahákem je kurz pro podnikatele. I přesto, že většina kurzů se dá studovat i online, má univerzita své sídlo ve městě San Mateo v Kalifornii.

Univerzita nabízí několik různých kurzů, které většinou začínají během podzimu nebo na jaře. Většina kurzů trvá 5 až 7 týdnů, přičemž každý týden mají studenti 4 hodiny přednášek. Velmi zajímavé také je, že se Tim Draper rozhodl otevřít i kurz zaměřující se na Bitcoin.

Doporučujeme článek: Jak si splnit své sny a nebát se neúspěchu

Začátky v kryptoměnách

O tom, kdy přesně začal jevit zájem o kryptoměny, se ví poměrně málo. Jisté ale je, že se proslavil v roce 2014. Tehdy totiž koupil až 30 000 Bitcoinů na aukci, kterou pořádaly US Marshals services poté, co byly tyto Bitcoiny zabaveny, protože pocházely z nelegálních stránek. To, že Tim kryptoměnám věří, tímto krokem určitě jednoznačně demonstroval. Navíc Tim se poměrně často vyjadřuje zejména na téma budoucnost kryptoměn. Na toto téma si můžete přečíst naše články například zde nebo zde.

Nenechte si ujít: Jak Tim Draper odpovídal na šest otázek o blockchainu a kryptoměnách

Budoucnost kryptoměn

Prostřednictvím svého Twitteru nejprve omylem předpověděl, že v roce 2022 bude mít Bitcoin hodnotu 25 tisíc dolarů (nic moc, což?). Avšak následně se sám opravil a uvedl, že v jeho prvotním tweetu chyběla nula. Myslí si tedy, že aktuálně nejhodnotnější kryptoměna bude mít v roce 2022 hodnotu až 250 tisíc dolarů.

Navíc se nechal slyšet, že Bitcoin bude mnohem větší, než si většina lidí vůbec uvědomuje. Myslí si, že všechny projekty, s nimiž pracoval nebo podpořil se s Bitcoinen nedají ani porovnat. A to ani kdybychom je všechny zkombinovali dohromady (mluvíme zde o kombinaci takových projektů jako například Hotmail, Skype, Theranos a Tesla). Jeho vyjádření byla natolik smělá, že neváhal a prohlásil, že tato digitální měna bude větší než internet nebo industriální revoluce.

Tip redakce: Sberbank a Alfa Bank připravují investiční fond složený z kryptoměn

Závěr

Kromě tohoto všeho stihl Tim Draper ještě napsat knihu, kterou koncem minulého roku vydal. „Nečekaně“ se tato kniha zabývala tipy pro podnikatele a jak začít a spustit svůj ideální startup. Jeho hlavním životním mottem totiž je, že změna světa by měla začínat právě u vzdělání. Proto se Tim Draper snaží dělat vše proto, aby mladí lidé získali vzdělání co možná nejlepší, aby jejich začátky v podnikatelském prostředí byly co nejúspěšnější. Rovněž se snaží vzdělávat prostřednictvím své školy mladé lidi o Bitcoinu a kryptoměnách obecně. Sám v nich totiž vidí velký potenciál.

Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru našeho YouTube kanálu a nabízíme ke shlédnutí naše nejnovější video:

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín napsal Marek F.

Zdroje:
draperuniversity.com
dfj.com

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na