[Pro začátečníky] Co je kryptoměna – 2. díl

4.8
(12)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

minulém dílu jsme si vysvětlili, co to je kryptoměna, jaký postoj ke kryptoměnám zaujímají některé vlády a proč jsou vlastně digitální měny tak populární. V dnešním druhém dílu si řekneme něco o vlastnostech kryptoměn a blockchainu a také o tom, jak kryptoměnu získat a dále ji používat.

Vlastnosti kryptoměn a blockchainu

Pokud se blíže podíváme na vlastnosti kryptoměn, zjistíme, že ve valné většině jsou to věci, kterými se kryptoměna odlišuje od klasických peněz (Fiat money). K základním vlastnostem kryptoměn tedy patří:

  • decentralizace = nezávislost na centrální autoritě; každý účastník je nezávislý server, takže i když selže jeden, pět nebo i deset počítačů, systém bude fungovat i nadále
  • uchovatel hodnoty = kryptoměny mají stanovené maximální množství mincí v oběhu a nepodléhají proto inflaci. Naopak vzhledem k této omezené zásobě jejich hodnota stoupá, a to díky tzv. deflaci
  • rychlost transakcí a nízké poplatky = např. kryptoměna XRP (XRP) zvládne přes 1 000 transakcí za sekundu, a to navíc s poplatkem nižším než 0,01 USD
  • anonymita = s transakcí nejsou spojeny žádné osobní údaje
  • bezpečnost a transparentnost = bezpečnost je zaručena silným šifrováním, transparentnost pak řazením všech transakcí do sdílené historie (blockchain)
  • celosvětovost a jednoduchost = závisí jen na připojení k internetu a funkčnosti sítě
  • žádný prostředník = uživatelé komunikují bez prostředníků skrze peer-to-peer (P2P) sítě
  • neodvolatelnost platby = pokud transakce splňuje podmínky potvrzení, nelze ji po odeslání nijak stornovat nebo zrušit
  • žádné hranice = blockchain nemá žádné limity, počet záznamů je neomezený
  • spolehlivost = v síti se objeví pouze ověřené záznamy legitimních operací
  • průhlednost = vždy můžete vidět historii každé mince, záznamy jsou uchovávány ve veřejné doméně, takže je poměrně jednoduché ověřit pravost každé transakce
  • nemožnost falšování informací = pokud se některý z uživatelů pokusí změnit záznam na svém počítači, stále existují stovky a tisíce počítačů s původní položkou

Jak získat a používat kryptoměnu

Pokud chcete začít s kryptoměnou pracovat, musíte si v první řádě vytvořit svou peněženku, na které bude vygenerována adresa pro přijímání a odesílání prostředků. A poté následuje krok dva – pořízení digitálních peněz.

První možností je nákup kryptoměny. K tomu lze využít směnáren nebo burz. Některé burzy pracují výhradně s kryptoměnami, ale řada z nich jich přijímá i fiat měnu.

Vlastníkem kryptoměny se můžete stát nejen přímým nákupem kryptoměny, ale existují i jiné způsoby, jak se ke kryptu dostat:

  • těžba kryptoměny – je to poměrně populární způsob vyžadující ovšem nemalé investice a také potřebné technické znalosti
  • kryptofaucety – na internetu je mnoho webů, kde za plnění jednoduchých úkolů můžete získat určitou částku, kterou si časem můžete stáhnout na svoji peněženku
  • airdrop – ten slouží novým projektům ke zviditelnění a získání nových fanoušků a investorů, je to tedy určitá forma reklamy. Airdropy jsou pořádány rovněž burzami, které tak oceňují své stávající (a zároveň lákají nové) zákazníky.

Pokud již nějakou kryptoměnu vlastníte, můžete ji dále používat a tím její množství zvětšovat:

  • obchodování s kryptoměnami na burzách – tato metoda vyžaduje odborné znalosti v oblasti obchodování a není tedy vhodná pro všechny
  • hodl – držení kryptoměny a vyčkávání na růst její hodnoty
  • masternody – masternode je uzel (server) na decentralizované síti. Jednoduše řečeno: při vložení určené částky u některých kryptoměn a vytvoření uzlu získáváte podíl na blokových odměnách.
  • staking – podobný princip jako masternode, ale nevytváříte uzel. Získáváte odměny na základě vašeho příspěvku do sítě (vložených prostředků). Opět se týká jen některých kryptoměn.

Závěr

I blockchain má ovšem své problémy. Mezi hlavní nedostatky patří nízká rychlost potvrzování transakcí a malá kapacita bloku. Vývojáři a nadšenci nejpopulárnějších blockchainových platforem neustále pracují na řešení těchto problémů, aby síť vylepšili.

Kryptoměna je ještě stále ve světě financí poměrně novým slovem. A ačkoli se první virtuální měny objevily v roce 2009, teprve nyní se tento fenomén začíná šířit a prohlubovat. Kryptoměny mají obrovský prostor pro růst a zlepšování, než budou veřejně dostupné a masivně využívané.

Stále totiž existuje spousta nevyřešených problémů, jako je rychlost a náklady transakcí, vysoké náklady na těžbu nebo základní použitelnost. Zatím tak není snadné pro každého uživatele počítače okamžitě pochopit, jak vytvořit peněženku, provést transakci nebo jak spustit projekt na blockchainu.

Současně je kryptoměna často spojována s praním špinavých peněz a financováním terorismu, podvody a riziky hackerských útoků. Čím dál více lidí však vidí nadějné vyhlídky a obrovský potenciál, který technologie blockchain a kryptoměny představují.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img