Světlo světa spatřila první kryptoměna dne 3. ledna 2009, kdy jistý Satoshi Nakamoto vytvořil první blok nového digitálního platidla, kterým není nic menšího než samotný Bitcoin (BTC). Od tohoto okamžiku se počet stoupenců kryptoměn neustále zvyšuje, a to bez ohledu na jejich vzestupy a pády.
Co je kryptoměna
Měnou rozumíme obvykle peníze, za které si můžeme koupit jídlo, zaplatit za elektřinu nebo jít do kina. Tyto peníze vydává stát a každý stát má svou národní měnu.
Co ale znamená předpona krypto? Krypto jako kryptografie=šifrování. Kryptoměny používají tzv. asymetrickou kryptografii, která se od té symetrické liší tím, že se k šifrování a dešifrování používají odlišné klíče. Technicky vzato se jedná o jednotky a nuly, které proudí po internetu a jsou uložené ve formě dat na pevných discích serverů po celém světě.
Kryptoměnou tedy rozumíme digitální měnu vytvořenou skupinou vývojářů, která existuje výhradně ve virtuálním prostoru, nemá žádné fyzické analogy a není kontrolovaná státy ani jinou centrální autoritou.
Kryptoměny jsou postaveny na blockchainu, což je jejich hlavní účetní kniha, ve které jsou uchovávány všechny transakce. Síť není řízena centrálně, ale je tvořena obrovským množstvím počítačů (tzv. uzlů), které mezi sebou navzájem komunikují a transakce ověřují.
Teď si jistě položíte otázku, že pokud kryptoměny (Bitcoin) vytvořil někdo neznámý a jsou něčím nehmotným a nemohu si tudíž na to sáhnout, jak mohou být cenné?
Odpověď je poměrně jednoduchá. Za příklad si můžeme vzít třeba internet. I ten je nehmotný, nemůžete si na něj sáhnout a přesto většina z vás za jeho služby měsíčně platí. A v dnešní době si již život bez něj nedokážeme představit. Jinými slovy – viditelnost či fyzičnost není tím základním a prvořadým parametrem. Hodnota produktu je utvářena výhodami, oblastí použití a v neposlední řadě přítomností uživatelů, kteří mají o tento produkt zájem.
Postoj ke kryptoměnám
Orgány jednotlivých států, které se podílejí na vytváření regulací tohoto poměrně nového fenoménu, definují kryptoměny odlišně. Část v nich vidí jistotu – uchovatele hodnoty, část je vnímá jako majetek či zboží a ostatní je chápou jako platební prostředek. Virtuální mince byly opravdu na počátku koncipovány jako anonymní, bezpečné a virtuální platidlo za zboží a služby.
A pokud tedy vezmeme v úvahu tento původní koncept nezávislých digitálních měn, vyvstává zde několik konkrétních otázek. Jak získat kryptoměnu? Jak ji uložit? Kde ji použít? Proč jsou virtuální měny tak populární? Proč se zabývat kryptoměnami, když máme svou vlastní národní měnu?
Důvody popularity virtuálních měn
Vlastník jakékoli existující kryptoměny není vázán na žádný geografický bod, stát ani politický systém. Díky propojenosti kurzů se skutečnými penězi, jako je americký dolar nebo euro, jsou digitální peníze „cenné samy o sobě“.
- vysoká univerzálnost = peněženku kryptoměny lze snadno vytvořit na jakémkoli počítači, smartphonu nebo tabletu, a to v různých operačních systémech
- jednoduchost, otevřenost zpracování plateb = celá historie příchozích a odchozích transakcí je uložena bez časového omezení
- maximální anonymita zvyšuje nezávislost platebního systému
- každý uzel systému generování kryptoměny je stejný
- provedené transakce jsou chráněny kryptografickou metodou = bez převodu bloku s jedinečným ověřovacím kódem nebude možné potvrdit finanční transakci. Pokud tak učiníte, nikdo nebude moci zrušit převod peněz, který vylučuje podvod při platbě s kryptoměnou za zboží či služby.
Závěr
V dnešním prvním dílu jsme si vysvětlili, co to je kryptoměna, jaký postoj ke kryptoměnám zaujímají některé vlády a proč jsou vlastně digitální měny tak populární. Ve druhém dílu si řekneme něco o vlastnostech kryptoměn a blockchainu a také o tom, jak získat a dále používat kryptoměnu.