Satoshi Nakamoto – odhalení tvůrce, nebo jen podvodník s velkou fantazií?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Vyšel první díl třídílné série, kde údajný Satoshi Nakamoto odhalí svoji identitu. Jedná se o skutečného tvůrce Bitcoinu, nebo je za vším jeden velký podovod? Většina odborníků se shoduje, že jediný důkaz je podpis transakce z adresy prvního vytěženáho bloku. Přesto se v tomto článku podíváme, co nám o sobě a vzniku BTC říká.

Tvůrce Bitcoinu, nebo sprostý podvodník?

Jak jsme vás informovali v nedávném článku, samozvaný Satoshi Nakamoto využil 10. výročí založení domény Bitcoin.org k tomu, aby v těchto dnech odhalil svoji totožnost. Také jsme vás upozornili, že se může jednat o podvodníka. Zatím vyšel první díl třídílné série „Moje Odhalení.“

Začíná slovy:

„Jsem Satoshi Nakamoto. Vždy jsem věřil ve svobodu a osvobození obyčejného člověka. To je důvod, proč jsem začal svou bitcoinovou cestu. Je však ironické, že jsem byl uvězněn v něčem, z čeho bych se snažil osvobodit.

Trvalo mi 8 až 9 let, než jsem pochopil a získal odvahu bojovat proti sobě a vyjít z této mylné představy o tom, co by si svět myslel o pravdě, protože pravda je vždy podivnější než fikce.“

Následuje popis toho, jak se již od dětství dostal do kontaktu s bankami. Píše, že vyrostl v Pákistánu, a jeho otec pracoval v pákistánské nadnárodní bance se sídlem v Karáčí. Údajný tvůrce Bitcoinu říká, že byl hluboce zasažen, když britská centrální banka v roce 1991 uzavřela skandálem postiženou Pákistánskou Bank of Credit and Commerce International (BCCI), jakož i globálním finančním kolapsem a velkou recesi, která začala v roce 2008.

Další zkušenost byla, když mu v Anglii odmítli otevřít účet, protože zde neměl trvalé bydliště. Chtěl, aby měl každý přístup k online finanční službě, aniž by k tomu potřeboval banku.

Název Bitcoinu

Právě tato skutečnost ho nakonec přivedla k názvu Bitcoinu. Věřil, že šlo o špinavé hry a BCCI se podle něj stala obětíbrutálních a špinavých firemních světových politik a všeobecné tajné politiky.” Chtěl toto jméno použít, ale protože bylo poznamenáno obrovským skandálem, musel ho zašifrovat.

„Aha“ moment pak přišel, když se díval na slova celého názvu banky. Ta zní: Bank of CredIT and COmmerce INternational.

Satoshi Nakamoto

V prvním díle svého „Odhalení“ samozvaný tvůrce Bitcoinu ještě neuvádí své pravé jméno. To slíbil odhalit až ve 3. části, která má vyjít v úterý večer. Vysvětlil však, že k přezdívce Satoshi ho přivedly tyto úvahy:

„..Poté, při přechodu na další krok v chaldejském systému, přidáte číslice 2 a 4 v 24 a dostanete se na 6. Proto je moje přezdívka Shaikho ekvivalentní číslu 24 v chaldejské numerologii. A protože toto jméno začalo písmenem S, tak jsem chtěl, aby můj alias začínal písmenem S a stejným číslem jako 24, což se rovná číslu 6, což je v mnoha náboženstvích velmi důležité.

Během jednání a zkoumání finančního světa jsem slyšel o muži jménem Satoshi Sumita. Často byl obviňován z jednoduché měnové politiky Bank of Japan, která vedla ke vzniku japonské bubliny cen aktiv na konci 80. let. Následující výzkum ho však osvobodil. Pracoval jsem na něčem, co navždy změní svět a Satoshi perfektně seděl s mou přezdívkou Shaikho, což perfektně sedělo také v souhláskách a samohláskách.“

Spolupracovník Hal Finney

Příjmení pak vzniklo náhodou, když Hal v počáteční fázi vzniku Bitcoinu řekl: „Satoshi, kdo? Satoshi Nakamoto?“ To bylo jméno Doriana, který bydlel blízko Hala a který byl později omylem považován za tvůrce Bitcoinu. Komunita mu pak, poskytla poměrně slušné odšodnění, když na něj udělali sbírku…

Zatímco „Satoshi“ sám vystudoval kryptografii, začal na tvorbě P2P elektronického hotovostního systému. A to již v letech 2006 – 2007. Tehdy ještě neměli název. Uvádí, že pro něj byl „obrovskou pomocí. Společně jsme oba vytvořili první bitcoinovou transakci v roce 2009.“

Dnes již zesnulý spolupracovník, který o něm věděl jen velmi málo, byl podlě něj idealista a opravdový „cypherpunk“, který se nestaral o to, zda bude úspěšný. Mimo jiné mu pomohl získat vzdálené počítače, na kterých pracoval. Díky tomu si prý někteří mysleli, že je v Kalifornii, ačkoli to tak nebylo.

počítač, satoshi, první blok
Počítač, na kterém byl údajně vytěžen první blok Bitcoinu (zdroj: https://satoshinrh.com/)

Závěr

O dalším průběhu tohoto odhalení tvůrce Bitcoinu vás budeme informovat, jakmile vyjdou další díly. V případě, že by Pakistánec skutečně podepsal transakci z adresy, na kterou byl vytěžen první blok, bylo by to pro celý kryptosvět ohromné pozdvižení. V opačném případě se také může ukázat, že je to celé jen dobře promyšlený podvrh, vymyšlený někým s dobrou fantazií a možná s marketingovými záměry.

Co číst dále?

Binance odhaluje vlastní kryptoprojekt, nazývá se Venuše

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

6 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: