Sociální média čeká odchod uživatelů ve věku blockchainu a decentralizovaných platforem

0
(0)

Zprávy a souhrny

Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Tradiční sociální sítě / média zažily svého času nebývalý rozmach. Byla to také příležitost pro tvůrce obsahu a obchodníky, jak oslovit široké publikum. Mince se začíná otáčet, když uživatelé zjišťují, že nevlastní svůj obsah, dokonce ani své osobní údaje.

Tradiční sociální média ztrácí lesk

Centralizované serverové platformy, jako jsou Facebook a YouTube, přitahují dvě miliardy aktivních uživatelů měsíčně, Twitter pak 330 milionů. Tyto sociální sítě vydělávají na uživatelských datech a poskytují uživatelům obsah na oplátku.

Tito obři díky ukládání informací v datových centrech znají své miliardy uživatelů skrz na skrz a mají kontrolu nad jejich účty. Soukromá data se stala cennou komoditou, kterou uživatelé draze vykupují „bezplatné“ služby. YouTube a Patreon mohou uživatelům zamezit příjem z reklamy, Facebook pak zpeněžení nepovoluje vůbec.

Cenzura těchto sociálních obrů je pak kapitolou sama o sobě a při zpětném pohledu vidíme, jak se pomyslné šrouby utahují. Tato politika, kterou kryptokomunita od začátku pociťuje z první linie, již zasahuje většinu běžných uživatelů. Není žádné tabu, že epidemie COVID-19 spustila slepé zákazy obsahu obsahujícího „koronavirus.“ To odstranilo jak případné dezinformace, tak i společensky významný obsah.

Lze čekat přechod k alternativám

Je možné, že nyní stojíme na prahu tektonického přesunu z tradičních na decentralizované sociální platformy. Na tuto skutečnost upozornil i generální ředitel Twitteru Jack Dorsey, který oznámil záměr vytvořit standardy pro decentralizovaná sociální média. Podle něj je blockchain klíčovou technologií pro otevřený hosting, správu a zpeněžení obsahu.

Blockchainová komunita je jednou z cenzurou nejvíce zasažených a tato skutečnost ještě zvýšila náš zájem o kontrolu nad vlastními uživatelskými daty, zpeněžení obsahu, ale i svobodu slova a projevu. Tento fakt může blockchainovým platformám ještě zvýšit konkurenční výhodu, pokud se spustí očekávaná lavina odsunu uživatelů z tradičních sociálních médií.

V této fázi evoluce decentralizovaných sociálních sítí již máme k dispozici alternativy, jako je např. Steem a jeho fork Hive, ale i některé další. Obě zmíněné nabízí odměnu za tvorbu obsahu i za komentování a je zde již dokonce i velmi přátelská CZ / SK komunita.

Závěr

Ačkoli sociální platformy založené na blockchainu zatím nedosáhly významné popularity, která by přiměla většinu lidí k jejich využívání, již nyní nabízí některé klíčové výhody. Jejich potřeba skokově roste s tím, jak se na tradičních sociálních sítích rozmáhá cenzura, obchodování s uživatelskými daty a další neduhy. Zda nás čeká lavinový přesun uživatelů na decentralizované platformy, to ukáže až čas.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: