Dopad největších ICO na kryptosvět (část 2.)

0
(0)

V první sérii tohoto miniseriálu jsme vám představili 5 největších ICO v dosavadní historii kryptoměn. Konkrétně se jednalo o Petro, EOS, Telegram, Dragon a Huobi. A v tomto dílu se podíváme na dalších 5 ICO. Sice neměly zas až tak obrovský úspěch, ale stále je můžeme označit za velice úspěšné a každé z nich dokázalo značně ovlivnit kryptosvět.

6. Hdac (DAC) – 258 milionů dolarů

Tento projekt si klade za cíl být tím prvním na světě, kdo bude využívat blockchain technologii k uskutečňování IoT (Internet of Things) kontraktů a plateb. Toto ICO je navíc podporované jihokorejským výrobcem aut – Hyundai. Právě Jižní Korea velmi podpořila toto ICO, co se týká mediální pozornosti a financí. V jiných koutech světa se ale o tak velké popularitě rozhodně mluvit nedá. A nepomáhá tomu ani fakt, že se týmu nepodařilo ve whitepaperu tohoto projektu jasně ukázat a vysvětlit rozdíl mezi kryptoměnou IOTA a Hdac.

Na druhé straně se tento projekt snažil zaujmout i množstvím tokenů, které byly v předprodeji k dispozici. Ve většině případů se během ICO fáze prodává zhruba 30 až 40 procent ze všech tokenů, avšak Hdac se rozhodlo prodat pouze 7% během této ICO fáze, která probíhala v listopadu a prosinci minulého roku. To ale může být dvojsečná zbraň. Najdou se lidé, kteří si tento přístup pochvalují a tvrdí, že právě díky malému množství v oběhu jsou nyní tyto tokeny hodně cenově přitažlivé. Na druhé straně tím ale Hdac riskuje inflaci a výrazný pokles ceny v momentě, kdy se rozhodne na trh uvést zbylé tokeny.

7.Filecoin (FIL) – 257 milionů dolarů

Koncept stojící za touto měnou je velmi jednoduchý. Na světe existují miliony zařízení, které mají nevyužitou paměť. Stejně tak se na světě nachází i miliony dalších zařízení, která naopak dostatek paměti nemají. Filecoin má v plánu být decentralizovaným řešením tohoto problému, kdy bude umožňovat uživatelům platit jiným lidem za poskytování extra paměti pomocí FIL tokenů.

V době spuštění tohoto ICO (září 2017) se jednalo o historicky největší ICO. Avšak stejně jako v případě ICO Telegramu, bylo i toto ICO dostupné pouze akreditovaným investorům. To může opět působit problémy, hlavně co se týká přilišné centralizace a proto bude muset Filecoin přilákat obrovské množství investorů, kteří by tuto centralizaci měli co nejvíce snížit.

8. Tezos (XTZ) – 238 milionů dolarů

Tezos patří mezi největší ICO historie nejen, co se týká výše vybrané sumy, ale i co se týká “rozruchu”, který okolo tohoto ICO byl. S klidným svědomím můžeme v tomto ohledu Tezos zařadit i do TOP 3. Velkou výhodou tohoto projektu byla podpora Tima Drapera, osoby, která je v kryptosvětě velmi dobře známá.

Velké pochybnosti o projektu však vzbudila situace po ICO, kdy se jeden z hlavních představitelů projektu rozhodl sám sobě přidělit 1,5 milionu dolarů, aniž by informoval ostatní členy týmu. Jakmile to spoluzakladatelé Tezosu Kathleeen a Arthur Breitmanovci zjistili, začali vůči tomuto členovi týmu podnikat právní kroky. Vzniklá situace ale danému projektu značně uškodila

9. The DAO (DAO) – 168 milionů dolarů

The DAO (Decentralized Autonomous Organization- Decentralizovaná Autonomní Organizace) je nejstarší ICO na našem seznamu. V květnu 2016, kdy bylo toto ICO spuštěno, panovalo kolem tohoto projektu velké nadšení. Cílem projektu bylo vytvoření volebního systému, který by umožnil komunitě rozhodnout, kolik peněz a do čeho přesně se tým rozhodl investovat. Mělo se tak zabránit situacím, která se přesně stala Tezosu (i když ta se stala výrazně později)

DAO vypadal jako 100% decentralizovaný projekt založený na blockchainu a tím vracel moc zpět do rukou investorů. Avšak, jak určitě někteří již víte, s tímto projektem je spojená i jedna dosti nelichotivá věc a tou je hack, který vedl ke ztrátě 3,6 milionů Etherea, což představovalo plnou třetinu vybraného Etherea. DAO se z této ztráty již nevzpamatovalo a tak muselo přijít rozhodnutí, které se i dnes zdá být velmi kontroverzní. Komunita Etherea se rozhodla pro hard fork, čímž se rozdělila na Ethereum a Ethereum Classic.

10. Sirin Labs (SRN) – 158 milionů dolarů

Společně se společností Foxconn se Sirin Labs snaží o vytvoření blockchain mobilního telefonu nazvaného “Finney,” který by se měl prodávat za zhruba 1000 dolarů. Pomocí SRN tokenů si budou moci uživatelé zakoupit daný telefon již v předprodeji.

Toto ICO bylo poměrně úspěšné díky velmi jasnému cíli. Sirin Labs také vytvoří software, který umožní uživatelům jednoduše vyměnit ERC-20 tokeny pomocí Finney. Stejně tak se mluví i o možné spolupráci s kryptoměnou IOTA.

Závěr

V dnešním článku spolu s první částí, jsme vám představili 10 ICO, které podle sumy vybraných financí patří mezi největší v historii. Stejně tak jsme se podívali i na různé problémy, které se během ICO objevily či krátce po něm a natrvalo tak změnily přístup k ICO. Jak se bude tato fáze předprodeje tokenů vyvíjet dále, případně jestli bude nahrazenou jinou, vylepšenou verzí (jako například DAICO), to ukáže až budoucnost.

Naše nejnovější video: 

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek Hološka.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img