Dopad největších ICO na kryptosvět (část 1.)

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Initial coin offering, v překladu první veřejná nabídka mincí, známá pod zkratkou ICO, je velmi populární formou získávání financí pro nové startup projekty související s kryptoměnami. Většina ICO projektů je však obviněna z podvodů nebo nesplnitelných plánů, které mohou vést až k bankrotu. Ve většině takových případů pak investoři nedostanou své peníze zpět. A to je obvykle největším problémem. Pojďme se však společně podívat na ty největší ICO v dosavadní historii a na to, co konkrétně nám přinesly.

1. Petro (PTR) – 5 miliard dolarů

Bezpochyby největší ICO do dnešního dne, které je však spojeno s mnoha kontroverzemi. Petro bylo vytvořeno venezuelskou vládou v únoru 2018 jako reakce na extrémně špatnou finanční situaci v zemi. Venezuelská vláda má však v posledních letech velmi nešťastnou pověst. Je tomu tak zejména kvůli problémům s porušováním lidských práv, rozšiřující se korupcí a hyperinflací, pronásledující měnu dané země již jistou dobu.

Kdo by tedy investoval do kryptoměny, která je vydávána někým s tak ponurou minulostí? Údajně pomohli Venezuele s Petrem zejména ruští úředníci (informovali jsme vás o tom v tomto článku). To ale posouvá toto ICO na ještě vyšší hranici kontroverze i vzhledem k politické situaci. Když už zmiňujeme politiku, tak například USA zakázala svým občanům do tohoto ICO investovat. Dokonce několik venezuelských zákonodárných institucí prohlásilo danou kryptoměnu za nelegální. I navzdory všem těmto problémům bylo do ICO investováno téměř 5 miliard dolarů.

2. EOS (EOS) – 2,5 miliardy dolarů

Po nepříliš veselém úvodu zde máme kryptoměnu, která za sebou má zcela odlišnou dráhu. Hlavní myšlenka tohoto projektu je vytvořit lepší blockchain platformu pro takzvané decentralizované aplikace (dapps). EOS rovněž slibuje, že v budoucnu by měla být tato síť schopna provozovat téměř 1 milion transakcí za jednu sekundu. Investory na tomto ICO mohla rovněž lákat i jeho škálovatelnost a také snadné používání.

Jednou z největších kontroverzí spojenou s kryptoměnou EOS je struktura ICO, která byla založena na postupné distribuci tokenů po dobu téměř jednoho roku. V téže době se však dalo EOS zakoupit i na burzách. Právě tato strategie bývá kritizována lidmi v kryptokomunitě, jelikož může vést ke konfliktům mezi investory.

3. Telegram (GRAM) – 1,7 miliardy dolarů

Toto ICO získalo poměrně velkou pozornost za krátkou dobu. Není se čemu divit, protože Telegramu samotnému se podařilo prosadit jako networking aplikaci v konkurenci sociálních síti, jako jsou Facebook, Instagram nebo LinkedIn. Zajímavé na tomto projektu je, že zatím se ICO konalo pouze ve dvou soukromých předprodejích, které však byly otevřeny pouze akreditovaným investorům v USA.

Právě tento fakt může způsobovat vrásky na čele. Je totiž velmi pravděpodobné, že kvůli takovému typu ICO bude Telegram velmi centralizovaný. To je ve značné části protikladem toho, o čem by kryptoměny vlastně měly být, avšak na trhu by se taková kryptoměna neobjevila poprvé.

4. Dragon (DRG) – 320 milionů dolarů

Výrazně nižší částka, než tomu bylo výše, ale stále pořádně vysoká pálka pokud si uvědomíme, že ICO je založeno zejména na důvěře vývojářskému týmu. Dragon je však zcela odlišný od všech ostatních ICO na tomto seznamu. Je to proto, že právě Dragon bude jištěn fyzickým majetkem, kasinem v Macau.

Držitelé těchto tokenů je budou moci utratit přímo v kasinu v momentě, kdy bude dostavěno. Místo není vybráno náhodně, jelikož o Macau se mluví jako o novém Las Vegas, avšak má být až 20x větší. I k tomu by měl pomoci Dragon, který by měl být časem používán v Číně na zjednodušení hazardování a sázení.

Z vybraných financí půjde například 20% na výstavbu celého komplexu s názvem Dragon Pearl Hotel Casino. Negativní zprávou pro tento projekt je však fakt, že Dragon je spojován s nedávným skandálem s Cambridge Analytica.

5. Huobi (HT) – 300 milionů dolarů

Pokud se vám zdá, že tento název znáte, tak je to proto, že Huobi patří mezi jednu z největších burz a celkově se dostává zcela pravidelně mezi top 5 burz s nejvyšším denním objemem obchodů. Právě kvůli tomu, aby se burza dokázala udržet na těchto předních příčkách, musí jít s trendem.

Všechny kryptourzy, které jsou úspěšné, mají své vlastní domovské kryptoměny. Huobi token nebylo možné zakoupit v žádném obrovském předprodeji, ale burza prostě umožnila svým uživatelům zakoupit si různé balíčky s Huobi tokeny pomocí kryptoměn obchodovaných na burze. Tak jak to bývá u většiny těchto tokenů, největší výhodou je snížení poplatků při transakcích.

Závěr

V tomto článku, který představuje první ze dvou částí o největších ICO, jsme vám přiblížili ty největší projekty, jež se zatím konaly. Ve druhé části se podíváme na zbývajících 5 ICO a rovněž si v krátkosti ke každému ICO řekneme, jaký měl, nebo může mít dopad na kryptokomunitu.

Video nabité informacemi z dílny kryptomagazínu je zde. Pokud se vám bude líbit, nezapomeňte na odběr našeho YouTube kanálu.

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Marek Feder.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img