Nový Telegram ICO budí kontroverzi

0
(0)

Zdá se, že Bitcoin pomalu ztrácí své postavení coby středobod dění ve světě kryptoměn. Daleko větší pozornost a peníze jsou dnes v ICO, tedy předprodejích tokenů, což nám nyní nově vzniklá ICO s názvem Telegram dokazuje.

Pro někoho zabezpečená investice, pro někoho alternativní měna s užitečnou hodnotou, ačkoliv ani jedno z toho nemusí platit. Tak jako tak, ICO, nebo-li předprodej kryptoměn předtím, než jsou uvedeny na burze, přitahují obchody čítající až miliardy dolarů od lidí, kteří mají spíše více peněz než rozumu.

ICO jako mechanismus na získání peněz pro aplikaci

V centru dění ICO se nyní nachází jedna specifická měna. Jmenuje se Telegram a její odhadovaná hodnota činí 2 miliardy dolarů. Byla založena ruskými bratry Pavlem a Nikolaiem Durovými, kteří vlastní ruskou sociální síť VKontakte a chatovací aplikaci Telegram. Ta má konkurovat aplikacím typu WhatsApp, avšak má jednu odlišnost. Záměrně totiž nevydělává žádné peníze a nedisponuje žádným obchodním modelem. Dokonce jsou veškeré výdaje spojené s provozem aplikace placeny z vlastní kapsy zakladatele Pavla Durova.

Na stránce Telegramu je v sekci FAQ napsáno, že zakladatel Pavel Durov poskytl na provoz aplikace “velice štědrou částku”. Ta údajně na provoz aplikace prozatím bohatě stačí. Pokud však peníze dojdou, je na stránce uvedeno, že budou některé nepodstatné funkce zpoplatněny tak, aby bylo možné pokrýt náklady na provoz a platy vývojářů.

Z toho důvodu se zdá, že společností Telegram založená stejnojmenná ICO má sloužit především k pokrytí vlastních nákladů společnosti. To koneckonců potvrdil i Gregory Klumov, CEO a zakladatel kryptoměny STASIS.

Klumov prohlásil, že s rostoucí uživatelskou základnou by brzy došlo k vyčerpání veškerých peněz. ICO má být tedy pro Telegram jakýmsi mechanismem pro získání peněz na provoz aplikace, aniž by musel hledat nové investory.

Co je vlastně Telegram?

Ačkoliv se Telegram jeví jako téměř běžná aplikace pro zasílání zpráv, jakých máme dnes na trhu celou řadu, její obliba i tak rapidně stoupá. To všechno i přes fakt, že nemá žádný obchodní model a vytváří nulový zisk.

Čím se aplikace jednoznačně odlišuje, je však její úroveň zabezpečení a soukromí. Největšímu úspěchu se tak těší právě v krypto komunitě. Používá ji například Woody Levin, zakladatel a CEO společnosti 3.0 Capital. Ten na adresu aplikace prohlásil:

“Je to jedna z prvních aplikací, kterou ráno kontroluji a jedna z posledních, se kterou pracuji večer před spaním”.

Ryan Gilbert z Propel Venture Partners dodal, že “uživatelé aplikace Telegram jsou opravdu v epicentru celého dění okolo kryptoměn”.

Kombinace přísného soukromí a nulových nákladů je ve skutečnosti smyslem celé aplikace. Pavel Durov uvádí, že na bezpečnou a soukromou komunikaci by měl mít nárok každý a to zdarma. Zobrazování reklam označuje za nemístné až nemorální. Durov také prohlásil:

“Snažíme se nastavit vyšší standard pro technologie zasílání zpráv, zlepšit komunikaci pokud jde o rychlost, bezpečnost a všestrannost.” 

Soukromí a bezpečnost je něco, na co slyší především takzvaná krypto elita, disidenti či aktivisté. Právě na ty bratři Durovové míří. Je zde však také možnost, že aplikaci budou hojně využívat například teroristé, nebo se může stát médiem pro šíření dětské pornografie. Poslední zmíněné bylo minulý týden důvodem, proč byla aplikace stažena z Apple store.

Zvláštní zájem těchto skupin by mohla přilákat především možnost komunikace se šifrováním end-to-end. To je funkce původně určena lidem, kteří vyžadují ještě další úroveň soukromí a bezpečnosti.

Je Telegram vážně tak bezpečný?

Otázky se objevují především v případě tolik zmiňované bezpečnosti Telegramu. Ačkoliv vedení společnosti tvrdí, že se jejich aplikace a potažmo i plány pro ICO točí především kolem bezpečnosti, výzkumník společnosti Quant, Charles Noyes, s tímto tvrzením nesouhlasí. Naopak říká, že by na stránce Telegramu mělo být uvedeno, že veškeré jejich tvrzení jsou zcela nepodložené a nebyly podrobeny vnější a důkladnější kontrole. Moyes také poznamenal:

“Slibují něco, co bude údajně nějak radikálně lepší než všechno ostatní, co doposud máme. To všechno bez skutečného důkazu nebo vysvětlení toho, jak se to stane nebo bez jakékoliv kontroly.”

Problémem je především bezpečnostní protokol Telegramu. Tomu je vyčítáno, že si neprošel stejnou “zkouškou ohněm”, jako všechny ostatní protokoly.

Jak říká Alan Woodwad, profesor na University of Surrey:

“Využívají podomácku vytvořený protokol MTProto a já osobně jsem neviděl žádný důkaz o jeho bezpečnosti. V současné době nemůžeme říct, že se jedná o bezpečný, ale ani nebezpečný protokol. Nemáte-li dostatek zkušeností, neměli byste zakládat vlastní kryptoměnu. Nikdo jejich rozhodnutí moc nerozumí.”

Samotný Telegram však na svých stránkách tento fakt, že se jedná o podomácku napsaný a prozatím neotestovaný protokol, nezakrývá. Naopak je na stránkách uvedeno, že je postaven na průběžně testovaném algoritmu, pro zajištění vysoké spolehlivosti a rychlosti i pro slabá a pomalá připojení. Na stránkách Telegramu také stojí:

“Na bezpečnosti stále společně s celou komunitou pracujeme, abychom mohli svým klientům nabídnout právě co nejvyšší bezpečnost.”

Česku student objevil chyby v bezpečnostním protokolu

Ve skutečnosti netrvalo dlouho a pouhému studentovi se povedlo najít díry v bezpečnosti Telegramu. Tomáš Sušánka, vývojář ve společnosti SatoshiLabs, zjistil, že Telegram využívá metodu opakovaného šifrování pomocí předem přiřazeného klíče. Telegram na tuto skutečnost odpověděl tvrzením, že se jedná o opatření “sloužící ke zvrácení některých méně sofistikovaných pokusů, jak zakázat naši službu v některých zemích”.

Sušánka k tomu napsal:

“Tato metoda není oficiálně zdokumentována, což dává smysl, pokud ji Telegram využívá k obcházení cenzury. Nicméně použitelnost a bezpečnost této metody je přinejmenším diskutabilní. Daleko lepší by bylo použití běžného SSL/TLS protokolu.” 

Jeden podvod za druhým

Pokud pochybné úmysly Telegramu, schopnosti jeho týmu a plány společnosti do budoucna prozatím nestačily, pak je tady ještě celá řada podvodů, které se v okolí ICO Telegramu udály. Jedná se o několik stránek, včetně gramtoken.io, tgram.cc, ton-ico.com a řady dalších, které se objevily zničehonic. Získaly od investorů až desítky tisíc dolarů v BTC nebo ETH a pak zmizely – typický ICO podvod, o kterých jsme již párkrát psali. Obzvlášť velkou částku získala stránka gramtoken.io, jejíž tvůrci se obohatili až o 5 miliónů dolarů předtím, než stránka z internetu zmizela.

Siddharth Kalla, spoluzakladatel Turing Advisory Group, prohlásil, že Telegram je daleko šílenější, než co jsme doposud ve světě ICO mohli vidět. Naráží tím na zvláštní krok Telegramu, kdy nabízí jakési termínované smlouvy ještě před samotným předprodejem tokenů. Jedná se tedy o předprodej před ICO. To způsobilo mezi lidmi až bouřlivou reakci, jelikož mohli své nakoupené tokeny během chvíle prodat s obrovskými zisky.

Jaká je budoucnost pro Telegram?

Telegram ve zveřejněném “bílém papíru”, což je dokument, ve kterém zakladatelé ICO popisují plány a cíle do budoucna, zmiňuje především řadu benefitů, které by měna mohla světu přinést. Avšak podle zakladatele 1confirmation, Nicka Tomaino, postrádá Telegram talent a historii. Podle něj boj mezi ICO vyhraje ten tým, který má za sebou hlubší historii. I přesto, že společnost Telegram tvrdí, že je připravena řešit problémy, které ji čekají, je podle Schera ve hře až příliš velké množství peněz.

“Mohlo by se zdát, že [Telegram] splňuje všechny požadavky – úžasný tým, připravený trh a dobrý produkt,” říká Scher. Dodává však, že “čísla jsou úplně zbytečná”.

Velikost Telegramu je však právě to, co ve skutečnosti rozděluje již zkušené a ostřejší krypto-investory od začátečníků. Ti znalí, disponující zkušenostmi a hlubokými znalostmi z oblasti blockchainu, se Telegramu spíše vyhnou. Naopak firmy s rizikovým kapitálem, které nabývají pocitu, že jim “ujíždí vlak”, a nováčci v obchodování s kryptoměnani mohou mít o takovou měnu zájem.

Tak jako tak se zdá, že i měna, která není příliš bezpečná a naopak je spíše spojená s podvody a nejistotou, si své zájemce najde. Jaká je budoucnost této ruské měny zatím není jasné, ačkoliv řada investorů doporučuje případným zájemcům svou investici řádně zvážit. Někteří experti dokonce přirovnávají obchodování s Telegramem ke kasinu.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img