Zkratka ICO by měla být naším pravidelným čtenářům velmi známá. Takzvané „Initial coin Offerings“ jsou velmi populárním způsobem pro předprodej tokenů. Během této fáze se tým vývojářů snaží vysbírat potřebné peníze na financování projektu. Často je však právě tato fáze zneužívána lidmi, kteří nemají v plánu nic, pouze investory okrást. V tomto článku jsme vám ukázali pár možností, jak se může ICO pokazit. Řešením těchto problémů má být nová, vylepšená verze ICO fáze.
Co je DAICO?
DAICO (decentralized autonomous ICO – decentralizované autonomní ICO) bylo v lednu 2018 představeno Vitalikem Buterinem. DAICO fáze má být podstatně bezpečnější, zejména z pohledu investorů. Ti by měli být mnohem více zahrnuti v celé fázi. Investoři by tak mohli mít možnost si vyžádat zpět částku, kterou investovali do projektu, a to v případě, že by nebyli spokojeni s progresí daného projektu.
Právě tato změna přinutí vývojáře a týmy stojící za kryptoměnami, aby brali všechny fáze zodpovědně a snažili se o progres (což by mělo být více než samozřejmé i bez těchto inovací). Díky tomuto novému prvku budou moci být ICO, respektive DAICO investoři mnohem klidnější.
Jak DAICO funguje?
DAICO bude představovat kontrakt (smart contract). Největší změnou oproti klasické ICO fáze je však „Tap Mechanism“ (uzavíratelný mechanismus). Představte si to jako vodovodní kohoutek, který je pouze v moci přispěvatelů. Díky tomuto kohoutku mohou investoři regulovat, kolik peněz do projektu reálné přiteče. Rovněž může dojít ke zvětšení kohoutku pomocí hlasování, a to v případě, že by to bylo pro projekt potřebné. Avšak k těmto úkonům jsou zmocněni pouze investoři, kteří jsou jediní, jenž se mohou daného hlasování zúčastnit.
Jaké prvky byly zakomponovány z DAO?
Prvním z prvků je, že v žádném bodě nedojde k úplné centralizaci. Je tomu tak právě díky „Tap Mechanism“, který představuje decentralizovaný volební systém.
Druhým zabudovaným prvkem je čas, kdy se peníze dostanou k vývojářům. Tým nedostane všechny peníze v jednom momentě, ale po částech.
Posledním, ale stejně důležitým bodem je možnost vrácení peněz. V případě, že tým vývojářů nesplní, co slíbil, investoři mohou hlasovat za vrácení financí, které do projektu investovali.
Rozdíly při financování ICO a DAICO
Jak bylo již zmíněno, rozdíl není jen v moci, kterou investoři mají, ale i ve způsobu, jakým jsou ICO a DAICO financovány. V případě ICO fáze, jakmile přijde k jejímu konci, vývojáři mají úplnou kontrolu nad nasbíranými financemi. Vývojáři musí napřed přepočítat, jak, kdy a kam investovat finance, které byly shromážděny.
Při DAICO to však funguje jinak. Všichni investoři mají totiž právo hlasovat, zda jsou ochotni zvýšit objem peněz, které budou vývojářům poslány. Na druhou stranu, se mohou také rozhodnout pro rozdělení zbývající části peněz a ke zrušení kontraktu.
Jaké jsou výhody DAICO?
Jedním slovem – kontrola. Ta je navrácena do rukou investorů. Proto mají přispěvatelé do tohoto projektu mnohem větší slovo a vliv na vývoj projektu. Ve velké části tak mohou zabránit v rozšiřování podvodů v ICO fázi. Při DAICO fázi ale nejsou dány vývojářům peníze předem. Proto nemohou „shrábnout“ všechny finance a uprchnout, aniž by vytvořili jakýkoliv reálný produkt. Právě díky rozdělení peněz bude mít tým vývojářů motivaci pracovat a vylepšovat jejich produkt. Při ICO totiž hrozí, že pokud vývojáři vyberou desítky milionů dolarů, může jim hrozit „vyhoření“.
V čem může mít DAICO problémy?
Jako všechny novodobé technologie a inovace, tak i DAICO čekají výzvy. Jednou z nich je například vzdělání investorů. Ti budou muset opravdu vědět, do jakého projektu vstupují, co od něj očekávají a jak se může cena tohoto projektu postupem času vyvíjet. Proto bude velmi podstatné, aby investoři věděli, do čeho vkládají své peníze. Stejně tak nebudou moci podlehnout svým emocím při rozhodování, kolik peněz do projektu dále připustí přes „Tap Mechanism.“
Závěr
Zda se DAICO projekty osvědčí, je zatím velmi sporné, jelikož ještě nebyly implementovány. Jedním z projektů, jenž využije tuto změnu v ICO fázi, navrženou Vitalikem, je například The Abyss. Tento projekt bude třeba pečlivě sledovat, protože nám může ukázat, zda má DAICO fáze alespoň takový potenciál jako ICO.
Zdroje:
steemit.com
cointelegraph.com
Sice je to uz okrajove zmineno v clanku, ale neda mi to se nevyjadrit. Osobne si myslim, ze DAICO sice muze na jednu stranu snizit pravdepodobnost ICO scamu ve stylu “sbal prachy a vypadni”, ale zase na druhou stranu to muze vest k problemum. Zakladni problem je v tom, ze kazdy proste neni genius jako Buterin 🙂 Troufam si tvrdit, ze naprosta vetsina drobnych investoru miva problem pochopit vetsinu whitepaperu (a dalsi si ani nedaji tolik casu na to si ho vubec precist), ktere ICO projekty vydavaji a pokud by melo platit castokrat omylane pravidlo “investujte jen do ICO, kteremu zcela rozumite”, tak skoro zadne ICO nevybere ani minimalni castku potrebnou pro rozjeti projektu. Lidi tudiz penize do ICO davaji na zaklade ruznych vice ci mene spolehlivych hodnoceni na netu, doporuceni na socialnich sitich, emoci apod.
No a co se stane, kdyz misto ICO bude DAICO? Lidi, jejichz znalost o podstate projektu bude zalostna (protoze tu nezmenite pouhou zmenou ICO na DAICO), budou mit moznost regulovat postupny prisun penez do projektu. Kdyz pominu potencialni solidni roztristenost takove diskuze a fakt, ze hlas naproste vetsiny investore nebude slyest, tak je tady celkem realna hrozba toho, ze to dopadne jako v akciovce, tj. ze vlastnik majoritniho podilu si proste bude diktovat a ostatni se budou muset podridit. A to nejen ostatni investori, ale i autori projektu, protoze jinak nebudou mit na chleba. Cili klidne muze dojit k manipulacim vseho druhu. A nutno taky brat v potaz, ze onen majoritni vlastnik muze byt klidne nekdo, jehoz znalosti projektu a problematiky jsou zalostne, nema vizi, predstavivost a jedine, co ma, je spoustu penez, coz je pro spoustu lidi ekvivalentem pravdy.
Jako reseni problemu se nabizi vznik a postupna evoluce ruznych odbornych think-thanku, poradenskych firem, fondu apod., ktere zamestnaji odborniky s jejichz pomoci vypracuji (a nasledne zpenezi) investicni doporuceni a strategii. Jenze to uz se pak dostavame do podobnych vod, jako jsou investice do akcii, dluhopisu a podilovych fondu…se vsemi svymi neduhy (mimo jine v tom, ze kazdy tenhle clanek si ukousne neco z profit a postupem casu prestanou byt ICO zajimava) Ale hlavne, pripada mi, ze se tim urcitym zpusobem jde proti jednomu z hlavnich principu – proti decentralizaci. Je to neco podobneho jako fakt, ze naprosta vetsina altcoinu je navazana v paru na bitcoin a tudiz spolu tvori zacarovany kruh, ale to by bylo na dalsi komentar nebo samostatny clanek 🙂