Podle partnera jedné z firem rizikového kapitálu se s tím, jak dozrává odvětví Web3, stále více diskutuje o nulovém zero-knowledge KYC (nulová znalost zákazníka – zkKYC) jako o prostředku, jak dodržet přísné finanční předpisy a zároveň zachovat soukromí uživatelů.
Skvělá zpráva
John Henderson, partner australské společnosti rizikového kapitálu Airtree Ventures, v rozhovoru uvedl, že úspěšná implementace systému zkKYC by byla „skvělou zprávou pro regulační orgány i spotřebitele“ a mohla by zvýšit přijetí kryptoměn:
„Instituce a drobní uživatelé se budou s větší pravděpodobností účastnit DeFi, pokud si budou moci být jisti, že plní své povinnosti v oblasti AML/CTF.“
Henderson vysvětlil, že systém zkKYC by umožnil uživatelům prokázat poskytovatelům služeb určité věci o sobě, aniž by museli sdělovat osobní identifikační údaje, jako je jejich jméno nebo doklady totožnosti.
Splnění požadavků KYC a AML
Teoreticky by sdílení těchto informací stačilo ke splnění regulačních požadavků proti praní špinavých peněz (AML) a financování terorismu (CTF) kladených na kryptografický průmysl:
„Systém zahrnuje důvěryhodnou třetí stranu, která ověří mé osobní údaje a poté vydá kryptografický důkaz do mé osobní peněženky, kterou bych pak mohl podle svého uvážení sdílet nebo jejíž atributy bych mohl sdílet s poskytovateli finančních služeb.“
Výhodou takového přístupu je, že v případě narušení bezpečnosti poskytovatele služeb, jako je například kryptografická burza, by nemohlo dojít k úniku osobních identifikačních údajů, tvrdí Henderson, přičemž identifikační doklady by bylo možné získat zpět pouze v případě, že by je vyžadovaly úřady.
Obavy ohledně osobních údajů
Mnozí členové kryptografické komunity kritizují způsob, jakým některé kryptografické platformy nakládají s jejich osobními údaji.
Nedávno komunita sdílela své obavy poté, co soudní dokumenty zveřejněné 5. října veřejně odhalily osobní údaje a transakční historii tisíců zákazníků Celsius, přičemž někteří varovali, že by mohly být použity k doxování uživatelů.
Výzvy ke zlepšení ochrany soukromí jednotlivců zazněly hlasitě také na zářijové konferenci Converge22 v San Francisku.
Jeremy Allaire, generální ředitel vydavatele stablecoinů Circle, vyjádřil potřebu „pokroku“ v technologiích, které prokazují totožnost a pověření a zároveň zajišťují soukromí jednotlivců.
Nevyřešený problém KYC
Henderson nicméně připustil, že „ukládání citlivých informací je stále nevyřešeným problémem“, a podělil se o dva nápady, jak by správa takových informací mohla probíhat:
„Jedním z nápadů by bylo, aby důvěryhodné subjekty uchovávaly doklady totožnosti mimo řetězec a přenášely důkazy totožnosti do řetězce, aniž by byly k dispozici původní doklady. Dalším nápadem je podepsat transakci peněženky s regulační institucí, která by pak tento účet zaregistrovala s identitou.“
Navzdory této výzvě byl Henderson neoblomný a zkKYC protokol bude tvořit „stavební kameny on-chain hodnocení reputace“, což umožní „užitečnější“ finanční produkty a služby.
„Mojí prioritou je onboarding dalších sta milionů uživatelů kryptoměn,“
– řekl,
„pokud chceme dosáhnout internetového měřítka, potřebujeme řešení pro dodržování AML/CTF.“
Společnost Airtree Ventures vedla 13. dubna seed round ve výši 4,7 milionu dolarů do ReputationDAO, decentralizované autonomní organizace, jejímž cílem je poskytovat službu finanční reputace a identity pro decentralizované finance (DeFi).
Závěr
Vyhovovalo by vám ověřování z nápadu nebo byste spíše uvítali jinou formu ověřování?
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.