Sebereflexe jako součást osobního bohatství a konzistentní osobnosti

5
(3)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Doba přitvrzuje a lidé jsou leckdy ochotni ustoupit ze svých ideálů a zásad, aby se přizpůsobili okolí nebo z jiných příčin. Nejen v takových případech se právě sebereflexe stává zásadním předpokladem pro zachování nepokřivené a zdravé osobnosti.

Sebereflexe – překážka, nebo pomocník?

Tak jako láska někdy bolí, tak i přiznání si vlastních chyb a omylů může být léčebný proces, který vás ve finále obohatí. Hovoříme však o citlivém tématu. Člověk je součástí přírody a stejně jako příroda, i lidé umí být krutí a zdánlivě bezcitní.

Je poměrně diskutabilní, do jaké míry jde v případě bezcitného hájení vlastních zájmů o určitou evolucí danou přirozenost, a jak moc je tato činnost dána absencí sebereflexe jedince. Podobně se lze ptát, do jaké míry je chování jednotlivce dáno prostředím a tedy tím, co je považováno za obvyklé ve společnosti, které je součástí. Nicméně je zřejmé, že na vědomé úrovni je možné díky využití sebereflexe tyto nevědomé vzorce chování podrobit zkoumání a docílit možnosti volby.

Proto se domnívám, že sebereflexe může být překážkou pouze pro toho, kdo těží prospěch ze svého nevědomého chování, často na úkor někoho jiného, a naopak pomůckou pro každého, kdo se rozhodne k určitému vědomému bytí.

Bohatství poznání vlastních chyb

Asi každého napadne, že řešit lze obvykle pouze ty problémy, o kterých víme. Sebereflexe pak skvěle poslouží při hledání příležitostí ke změně. Kontakt s lidmi, kteří tyto snahy vzdali, může být poměrně smutný a náročný, případně vyloženě nepříjemný.

Člověk s nedostatkem sebereflexe často trpí určitými vadami osobnosti. Velmi často vidí problémy všude jinde, jen ne u sebe, a není ani výjimkou, že se při zmínce na toto téma stává agresivním, nebo argumenty rovnou zcela ignoruje a při opakovaných pokusech zaujímá radikální změnu postoje vůči tomu, kdo se ho snaží s jeho omyly konfrontovat. Takový člověk se pak logicky začne vyhýbat úpřímným a charakterním lidem a obklopí se proto spíše těmi s méně rozvinutým vědomím.

I proto se sebereflexe jednoznačně řadí mezi jedny z nejdůležitějších součástí osobního rozvoje.

Závěr

Bohatství poznání vlastních nedostatků umí bolet a dokonce vás krátkodobě může velmi efektivně zdržet při dosahování svých cílů, respektive vás donutí leckteré věci přehodnotit. Přesto věřím, že snaha řešit své problémy a ochota uznat vlastní chyby nepřinese prospěch jen vašim blízkým, ale v konečném důsledku i vám samotným. Kromě toho díky sledování příčin svého chování – díky sebereflexi – si budujete svůj charakter.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Roland Spanik

Hodně dobrý článek 👍 možná někoho promění 🙏🏻

Petr
Hodnocení článku :
     

Nemám co dodat. Velmi dobře napsaný článek.

spot_img