Federální regulační orgány se chystají vynést rozsudek nad Ethereem

4.8
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Připravují se regulátoři z americké Komise pro cenné papíry a burzy na to, že Ethereum zlikvidují? Vzhledem k přestřelce úředníků, včetně předsedy SEC Garyho Genslera, se to rozhodně zdá být možné.

Jak to šlo

Agentura se v září pustila do kryptoregulace. Nejprve na své výroční konferenci The SEC Speaks úředníci slíbili, že budou pokračovat v podávání žalob na vymáhání práva, a vyzvali účastníky trhu, aby se přihlásili a zaregistrovali své produkty a služby.

Gensler dokonce navrhl, aby se kryptozprostředkovatelé rozdělili na samostatné právní subjekty a zaregistrovali každou ze svých funkcí – burzu, makléře-dealera, depozitářské funkce atd. s cílem zmírnit střety zájmů a zvýšit ochranu investorů.

Dále bylo oznámeno, že oddělení SEC pro financování podniků plánuje na podzim přidat do svého programu prověřování zveřejňování informací kancelář pro kryptoaktiva a kancelář pro průmyslové aplikace a služby, které budou pomáhat při registraci účastníků kryptoobchodu.

Poté následovalo svědectví před různými senátními výbory o navrhovaných právních předpisech k revizi regulace kryptoaktiv, kde Gensler zopakoval své přesvědčení, že téměř všechna digitální aktiva jsou cennými papíry, čímž nepřímo podpořil svůj názor, že by se tato digitální aktiva a příslušní zprostředkovatelé měli registrovat u SEC.

ETH na mušce

K možná nejotřesnějším výstřelům však došlo, když si SEC vzala na mušku Ethereum, čímž pravděpodobně zvrátila několikaleté détente, které začalo, když předchozí úředník SEC prohlásil, že Ethereum (ETH) spolu s Bitcoinem (BTC) není cenným papírem. Ve své výpovědi před senátním bankovním výborem Gensler naznačil, že přechod Etherea na proof-of-stake (PoS) z proof-of-work mohl Ethereum dostat do působnosti SEC, protože díky stakování mincí “investorská veřejnost očekává zisky na základě úsilí ostatních”.

Později, ve stížnosti podané proti propagátorovi tokenů, SEC navrhla, že všechny transakce probíhající na blockchainu Etherea by mohly spadat do jurisdikce SEC, protože více uzlů Etherea se nachází v USA než v kterékoli jiné zemi. Tato nedávná stanoviska k Ethereu se zdají být jasným překročením pravomocí SEC a další snahou, která má přimět odvětví k registraci.

Nejprve již v roce 2018 tehdejší ředitel odboru korporátních financí SEC William Hinman prohlásil, že Bitcoin a Ethereum nejsou v očích SEC cennými papíry. Zdálo se, že to má kořeny jak ve skutečnosti, že Ethereum je dostatečně decentralizované, tak v rozdílu mezi kryptoměnami – náhradami státních měn; a digitálními tokeny – aktivy točícími se kolem určitého podniku.

The Merge Etherea a přechod na PoS však tyto vody potenciálně rozčeřilo, přičemž SEC naznačuje, že Ethereum by nyní mohl být cenným papírem podle Howeyho testu. Není jasné, jak mohlo sloučení podstatně změnit decentralizovanou povahu a účel Etherea, aby se z něj nyní stal cenný papír (stále se více podobá Bitcoinu než digitálním tokenům).

Howeyho test:

Aktivum je cenným papírem, pokud je:

  1. investicí peněz
  2. je ve společném podniku
  3. s přiměřeným očekáváním zisku
  4. pochází z úsilí ostatních.

Jurisdikce za hranicemi

Pravděpodobně je však blíže k naplnění Howeyho faktorů, zejména díky více atributům podobným krypto-půjčkám, které podle SEC již mohou z produktu učinit cenný papír. PoS se však stále dosti liší od platforem pro krypto-půjčky, kde se tokeny stakují a úroky se získávají spíše tím, co dělá půjčující společnost, než společným úsilím stakerů. Považovat Ethereum za cenný papír se tedy stále zdá přitažené za vlasy, pokud se na něj podíváme v kontextu toho, k čemu se blockchain Etherea primárně používá – k chytrým kontaktům.

Za druhé, tvrzení SEC, že transakce probíhající v blockchainu Etherea podléhají jurisdikci USA, protože více uzlů Etherea se nachází v USA než v kterékoli jiné zemi, by rozšířilo působnost SEC daleko za hranice Spojených států. Na základě této úvahy by SEC mohla uplatnit jurisdikci nad tokenem založeným na platformě ETH vyvinutým v Německu, nabízeným a prodávaným v Německu výhradně Němcům, protože shluk uzlů platformy Ethereum v USA znamená, že k transakcím fakticky došlo ve Spojených státech. Zdá se, že takový výsledek by s velkou pravděpodobností neprošel právním posouzením.

Předznamenává celá tato agresivní pozice Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) donucovací opatření proti Ethereu nebo opatření proti zahraničním subjektům za zahraniční jednání na Ethereu?

Závěr

Pravděpodobnější je, že se jedná o vyjednávací taktiku, která má zastrašit odvětví, aby se dobrovolně podřídilo jurisdikci SEC. Protože pokud Ethereu hrozí, že bude považováno za cenný papír, pak jistě i všechny ostatní tokeny a decentralizované finanční platformy v odvětví.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img