Co by znamenal pád tradičních trhů pro bitcoin a ethereum?

5
(3)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

V poslední době se z mnoha zdrojů dočtete o hrozící recesi ve Spojených státech i globálních trzích. Indikátory nám naznačují, že by tyto predikce nemusely být daleko pravdě. Co by to ale znamenalo pro kryptoměny z pohledu spekulace nad cenou?

Nejasná situace na trhu

Současná situace je těžko predikovatelná, a to nejen pro analytiky sledující kryptoměny, ale i pro ty, kteří se zaměřují na trhy tradiční. To potvrzuje např. (ne)úspěch Michaela J. Burryho při jeho posledních predikcích. Tento finanční mág je známý zejména v kontextu s filmem „The Big Short“, který popisuje, jak jeho investiční fond perfektně predikoval i obchodoval finanční krizi roku 2008. Při té úspěšně predikoval prasknutí bubliny na realitním trhu USA. 

Michael poté již v květnu 2017 predikoval globální finanční krizi a potenciální 3. světovou válku. Tentokrát se však netrefil, kdy v následujících 9 měsících cena S&P 500 vzrostla o 20 %. A růst se stále nezastavoval. Na vrcholu v prosinci 2021 se tak cena S&P 500 pohybovala na více než dvojnásobku oproti jím doporučovaného vstupu do shortového obchodu.

V neúspěšných predikcích navíc dále pokračoval, kdy v prosinci 2020 řekl, že cena akcií Tesly je naprosto šílená a vidí zde jasnou příležitost k shortové spekulaci. A akcie Tesly hned v následujících 35 dnech vystřelily o 47 % a ani zde se růst nezastavil. 10 měsíců od predikovaného poklesu se obchodovaly dokonce až o 105 % výše. A to je příklad pouze jediného známého investora, pro nějž je současný trh tak těžko čitelný. A právě taková situace, kdy nevíme, kde by se trh mohl potenciálně odrazit, můžou znamenat zajímavé období pro zvážení alternativních investic – jako právě kryptoměn.

Indikátory naznačují značnou recesi – kdy ale přijde?

Že by přicházela recese nám ukazuje hned několik indikátorů. Z těch nejsledovanějších bychom zmínili např. velký rozdíl mezi úroky amerických 2letých a 10letých dluhopisů. Ty krátkodobější nabízí v současnosti o 0,57 % vyšší úrok. Tato situace (inverzní výnosová křivka) je zpravidla interpretována jako prohlubující se recese.

Recesi nám indikuje také růst dolarového indexu vůči ostatním hlavním světovým měnám. Dolarový index je vůči většině z nich dokonce na 20letém maximu. To jasně ukazuje, jak investoři vystupují z tradičních trhů jako toho akciového, měnového či dluhopisů soukromých společností a hledají ochranu zejména v samotném dolaru.

Tím to bohužel nekončí, kdy americký FED 22. září reportoval nejvyšší objem reverzních repo obchodů za jeden den všech dob. Konkrétně se jednalo o 2,36 bilionu dolarů. V reverzním repu (zpětný výkup na základě předchozí dohody) osoby půjčují peníze FEDu výměnou za cenné papíry státní pokladny Spojených států. A právě to, že investoři vůbec měli tolik přebytečných peněz indikuje strach z úvěrového rizika protistrany (neschopnosti partnerů splácet závazky), což je tradiční indikátor klesajícího trhu.

Co by recese znamenala pro kryptoměny?

Všechny 3 tyto kritické indikátory jsou na hodnotách, které jsme přibližně posledních 20 let neviděli, a jasně naznačují recesi. Co to ale znamená pro kryptoměny, a konkrétně Bitcoin či Ether, na nichž jsme korelaci s tradičními trhy vidět mohli? A co by se stalo, kdyby S&P 500 kleslo o 20 %, přišel propad na realitním trhu či něco podobného?

Zde je důležité si uvědomit, že i v případě, že člověk platí veškeré své závazky v kryptoměnách (což je v praxi téměř neproveditelné), určitému přepočtu do tradiční fiat měny jako dolaru se transakce pravděpodobně nevyhne. Mezinárodní obchod s komoditami i spousta dalšího poté samozřejmě vychází z nacenění ve fiat měnách, zase tradičně amerického dolaru. Stále tak ještě rozhodně nejsme v situaci, aby pokles tradičních trhů mohl nezasáhnout kryptoměny.

Vazbě na dolar se nevyhneme

Vazba na fiat měny (dolar) se u kryptoměn jasně projevuje i na tom, že obchodování kryptoměn v exkluzivně kryptoměnových párech (i bez stablecoinů vázaných na fiat měnu) je spíše niche decentralizovaných směnáren a dlouhodobých HODLerů a na trhu není standardem. Vývoj dolaru tak jasně ovlivňuje i tuto oblast. Když spojíme obě tyto teze, vidíme, že pokud člověk nežije úplně mimo společnost a kryptoměny nevyužívá jen tím úplně původním decentralizovaným P2P způsobem (a bez stablecoinů), jeho život musí být vývojem síly dolaru a náklady na jeho půjčky také zasažen. A to se musí projevit i na kryptoměnách.

Faktem však je, že pokud by nás čekal další 20% propad na tradičních indexech či podobně hrozivá situace, predikovat její dopad na cenu Bitcoinu a Etheru je téměř nemožné. Brát v potaz je zde určitě potřeba brát v potaz investory, kteří by při propadu uzavírali obchody, aby snížili svou expozici na klesajícím trhu a zajistili si dostatečný finanční polštář pro hrozící krizi. Na druhé straně by mohly být kryptoměny zajímavé pro investory hledající ochranu před inflací, nezabavitelná (a často pseudo/anonymní) aktiva a další potenciální výhody alternativních investic, které kryptoměny při recesi mohou v teorii nabídnout.

A právě proto je relevantní příběh Michaela Burryho z filmu, který jej proslavil, a první části článku. Většina analytiků totiž predikuje blížící se kolaps akciového či měnového trhu, nebo dokonce i potenciální pád trhu nemovitostí. A právě to, že Bitcoin a Ether zažívají takovou globální situaci poprvé, stát se může cokoliv. Zajímavým příkladem je zde i např. březen 2020, kdy koronavirová krize spustila panické výprodeje na trhu. Ti, co situaci přestali a spekulovali na delší časový horizont, byli ale nakonec odměněni krásnými zisky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img