Bitcoin vypadá na první pohled jako vhodné řešení pro přeshraniční krypto platby v Rusku, ale existuje mnoho důvodů, proč je taková volba vlastně velmi sporná.
Přestože Rusko prosazuje myšlenku využití kryptoměn pro přeshraniční platby, stále není jasné, jaké digitální aktivum přesně vláda plánuje pro tyto transakce přijmout.
Podle místních právníků a vedoucích pracovníků v oblasti fintech je poměrně nepravděpodobné, že by ruské úřady schválily pro přeshraniční transakce používání kryptoměn, jako je Bitcoin (BTC).
Ruská banka musí přeshraniční transakce kontrolovat
Podle Jeleny Kljucharové, vedoucí právničky místní advokátní kanceláře KKMP, je “velmi sporné”, že by Rusko povolilo používání Bitcoinu nebo jiné podobné kryptoměny pro přeshraniční platby, protože taková aktiva jsou “těžko kontrolovatelná”.
Kljucharová zdůraznila, že návrh legislativních změn o přeshraničních krypto platbách zatím není k dispozici. Zprávy pouze uvádějí, že se Ruská banka a Ministerstvo financí dohodly na společném přístupu k této otázce.
Právnička dále uvedla, že kryptoměny používané v Rusku pro přeshraniční platby budou s největší pravděpodobností místní. Důvod je jasný, je požadováno, aby ruské regulační orgány mohly takové transakce řádně monitorovat a kontrolovat. Naznačila také, že požadavky na provádění přeshraničních plateb budou moci splnit pouze velcí institucionální hráči – například banky.
Rusko – USDT a USDC nejspíše bez šance, protože tyto stablecoiny jsou vydávány v USA
Podle Eduarda Davydova, partnera advokátní kanceláře Emet, by si Rusko mělo pro přeshraniční vypořádání vybrat kryptoměnu a zároveň eliminovat veškeré možné tlaky ze strany jiných zemí. Kryptoměny emitované ve Spojených státech, včetně hlavních stablecoinů, jako je Tether (USDT) nebo USD Coin (USDC), tak “nebudou splňovat takové požadavky”.
Bitcoin, jakožto nejvíce decentralizovaná kryptoměna na světě, by v takovém kontextu mohl vypadat vhodněji, ale s BTC je také spojena řada problémů. Davydov jmenoval vysokou volatilitu, omezenou škálovatelnost a také zranitelnost vůči globálním sankcím.
Pod sankce mohou spadat celá pole adres, při interakci s nimi budou mince považovány za ‘špinavé’, a protistrany se mohou rozhodnout, že s takovými adresami nebo mincemi nebudou transakce provádět.
Bitcoin vypadá díky své decentralizované povaze zajímavě, ale volatilita je příliš vysoká
Sergej Mendělejev, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti InDeFi Smart Bank, se rovněž domnívá, že decentralizované kryptoměny (jako Bitcoin) by byly dobrou volbou pro ruské přeshraniční krypto platby pouze v případě, že by byly méně volatilní.
Mendělejev také uvedl, že je těžké si představit situaci, kdy by zahraniční podniky přijímaly platby v ruské kryptoměně vázané na rubl. Dodal ale, že v každém případě by podniky mohly jedním kliknutím převést jakoukoli měnu na Bitcoin nebo na Tether.
Generální ředitel také vyjádřil naději, že ruské regulační orgány budou mít dostatek odvahy povolit zahraniční ekonomickou aktivitu s účastí “alespoň dolarových stablecoinů na hlavních blockchainech”. Mendělejev zdůraznil, že InDeFi Smart Bank oznámila v září 2022 vytvoření decentralizovaného projektu kryptografického rublu právě kvůli zjednodušení této myšlenky.
Závěr
Ruská vláda se v souvislosti s hospodářskými sankcemi Západu po ruské invazi na Ukrajinu stále více zajímá o přijetí přeshraničních kryptoměnových plateb. Ruská centrální banka a ministerstvo financí spolupracují na politice a pravidlech pro umožnění takových plateb. Centrální banka ale zdůraznila, že domácí krypto platby a krypto burzy nebudou legalizovány.
Podle Anatolije Aksakova, šéfa finančního výboru dolní komory ruského parlamentu, by Rusko mohlo zahájit přeshraniční platby v kryptoměnách již v roce 2023. Kolují neověřené informace, že podniky si budou moci samy zvolit kryptoměnu pro přeshraniční vypořádání. Buď by to byl ether (ETH), nebo bitcoin, případně jiná digitální měna.
Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.
Rozhodně to nebude žádný shitcoin, ale jen a pouze nějaký coin co splňuje ISO 20022, z těch lze s jistotou vyloučit např. XRP, HBAR ne proto, že jsou špatné nebo centralizované ale proto, že jsou centralizované v rukou Západu.
Upřímně budu jedině rád, když nebude btc spojován s Ruskem…
Úplne postačí spojenie BTC s CO2, plytvaním energie na PoW, podporou kyber kriminality, manipuláciou a pod.
Prachy, byť krvavé jsou pořád jen prachy a zisk. Nechutné. Lidi,proberte se. Každá investice do krypta je investice do podvodu a terorismu.
Přesně tak. A každá projížďka autem podporuje Rusko. Ničí ekosystém planety a naše plíce. Koupě všeho z plastu(byť jen jako obalový materiál) ničí naší Planetu. Primárně moře a mikroplasty zamořují svět, zvířata, nás. Každé zatopení v kamnech zamořuje ovzduší, způsobuje rakovinu a rozjíždí spirálu skleníkových plynů…
A takto bych mohl pokračovat celý den 😀
Hujere hujere ty náš starý známý boomere 😀
Však prečo by ruská kryptomena určená pre zahraničný obchod musela byť nutne viazaná na rubeľ ? Kľudne môže byť krytá ruskými komoditami, ktoré Rusko vyváža. A môže to byť aj viac špecifických kryptomien… nemusí len jedna pre všetko.
Nedávno jsem do bitcoinu investoval a nakoupil jsem přímo na české kryptosměnárně [edited]. V kryptoměny a jejich potenciál věřím. To, že se začaly využívat i v Rusku kvůli válce se dalo čekat, avšak mnoho krypto směnáren a burz na tento fakt zareagoval pohotově a Rusko vyřadil.