Ethereum The Merge – vše, co potřebujete vědět

4.9
(17)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Ethereum The Merge je za rohem. Ethereum je druhým největším blockchainem, hned za bitcoinem, a v současnosti vypouští oxidu uhličitého zhruba tolik jako Singapur. Pokud bude The Merge úspěšný, sníží ethereum obrovské nároky na elektrickou energii o více než 99 %.

Aktuality

  • 08:47 – Odpočet skončil a nabíhá software, který během 15 minut dokončí Merge.
  • 08:50 – Prozatím jde vše v pořádku, nula missů software, i když s nějakými počítali.
  • 08:51 – Akci sleduje na YouTube etherea 41 tisíc lidí live.
  • 09:00 – Developeři začínají trochu slavit, první blok proposal je tady.
  • 09:01 – The Merge (sloučení) je považováno za úspěšné.
  • 09:02 – Těžaři nyní končí s těžbou ETH a přepínají na jiné tokeny
  • 09:08 – Na live eventu žádají podporu 10 USD prostřednictvím nákupu NFT – reakce v chatu jsou smíšené…
  • 09:23 – Na stage je Vitalik Buterin a vysvětluje proč bude přechod skvělý
  • 09:27 – Event končí, nyní již vše ověří až čas.

Ethereum Merge – odpočet času

ETHEREUM MERGE DOKONČEN!

Predikci Ethereum Merge eventu nastavujeme dle zdroje bordel.wtf

Co se vlastně na ethereum děje?

Ethereum The Merge má obrovský význam. Skeptici kryptoměn obvykle tvrdí, že mince jako bitcoin a ethereum jsou k ničemu a že spotřebovávají obrovské množství elektřiny. První bod je polarizující a subjektivní, ale druhý je jednoznačně pravdivý. V době, kdy více lidí než kdy jindy považuje zmírňování klimatických změn za nejvyšší prioritu společnosti, jsou emise uhlíku bitcoinu a etherea příliš nápadné na to, aby je bylo možné ignorovat.

V rámci The Merge ethereum přijme systém známý jako proof of stake, který byl plánován již od roku 2014, tedy ještě před vznikem blockchainu. Kvůli jeho technické složitosti a stále většímu objemu peněz, které jsou v ohrožení, byl několikrát odložen. Sloučení je součástí toho, čemu se v minulosti říkalo “ETH 2.0”, tedy série upgradů, které přetvářejí základy blockchainu.

“Na proof-of-stake pracujeme už asi sedm let, ale konečně se všechna ta práce spojuje.”

– řekl v březnu na konferenci Eth Shanghai spoluautor etherea Vitalik Buterin,

The Merge se má uskutečnit zítra, tedy 15. září. Je to obrovská událost a existuje spousta věcí kolem, které se hodí znát. Než se ale posuneme dál, bude lepší si zopakovat, co je proof-of-work a proof-of-stake.

Proof of work v podání umělé inteligence AI – by Daro

Proof-of-work (PoW)

Proof-of-work je decentralizovaný mechanismus konsensu používaný u kryptoměn, které vyžadují těžbu. Prvním příkladem, který nás napadne, je bitcoin, první kryptoměna, která kdy byla vytvořena.

Kryptoměny využívající proof-of-work potřebují k ověřování transakcí těžaře, kteří těží bloky a jsou pak odměňováni novými jednotkami kryptoměny.

Existuje pevný počet transakcí, které může blok obsahovat, což znamená, že doba potřebná k vytěžení bloku je přibližně pevně daná. Proces těžby vyžaduje použití počítačů k řešení matematické hádanky, která bloky vytěží.

Tento proces také vyžaduje značné množství energie na provoz počítačů. To slouží jako odstrašující prostředek pro ty, kteří chtějí manipulovat se sítí například tím, že zvrátí potvrzenou transakci. Množství vynaložené energie a náklady na hardware jsou jedním z důvodů, proč je těžba tak drahá.

proof of stake
AI generovaný obrázek proof of stake by Daro

Proof-of-stake (PoS)

Proof-of-stake je mechanismus konsensu používaný v kryptoměnách, které nepoužívají těžbu, ale spoléhají se na mince vložené do poolu pro zabezpečení sítě. Investoři, kteří drží určité množství kryptoměny, mohou své podíly vložit do poolu a pomoci tak zabezpečit síť a získat odměnu v podobě nových jednotek kryptoměny.

Princip proof-of-stake spočívá v tom, že pokud validátoři drží významné množství kryptoměny, neudělají nic, co by síť poškodilo. Proto se jim věří, že vlastní uzel validátor, který jménem sítě ověřuje transakce.

Proof-of-stake vznikl jako alternativa k proof-of-work, který je kvůli své energetické náročnosti drahý. Validační uzly naproti tomu mohou být stejně jednoduché jako osobní počítač, který nevyžaduje více energie než jakýkoli jiný počítač.

Co The Merge přináší na ethereum?

Ethereum se díky The Merge zcela zbaví proof of work ve prospěch proof of stake. Až vstoupí v platnost proof of stake, těžaři už nebudou muset řešit krypto hádanky, aby ověřili nové bloky. Místo toho budou ukládat tokeny etherea do poolu. Představte si, že každý z těchto tokenů je los. Pokud se ozve číslo vašeho tokenu, získáte právo ověřit další blok a získat odměnu, která s tím souvisí.

Stále se jedná o nákladný podnik. Potenciální ověřovatelé bloků, kterým se bude říkat “validátoři” namísto těžařů, musí do poolu vložit minimálně 32 ETH (cca 1,2 mln Kč). V tomto systému se vkládá do ověřování bloků spíše surový kapitál než výkon. Zatímco k překonání systému proof-of-work potřebuje špatný hráč 51 % výkonu sítě, k překonání systému proof-of-stake by potřeboval 51 % všech vsazených ETH. Čím více celkového etherea je stakováno, tím je síť bezpečnější, protože náklady na dosažení 51 % jejího kapitálu se zvyšují.

Vzhledem k tomu, že součástí systému již nebudou krypto hádanky, klesnou podle Ethereum Foundation výdaje na elektřinu odhadem o 99,65 %. A to je podstatný rozdíl.

The Merge
Kresba Ethereum the Merge – takto si to představuje AI, obrázek vygenerován by Daro. Ps. jedna strana je pelko, druhá nebe, snad se nedočkáme toho horšího scénáře…

Jak si The Merge představit?

Ethereum přejde z proof of work na proof of stake sloučením dvou blockchainů. Blockchain etherea, který používají lidé, je známý jako “mainnet”. V prosinci 2020 vytvořili vývojáři etherea novou síť zvanou “beacon chain”. Beacon chain je v podstatě nové ethereum.

Beacon chain je řetězec proof-of-stake, který od svého vzniku před 19 měsíci funguje izolovaně. Ověřovatelé do řetězce přidávali bloky, ale tyto bloky neobsahovaly žádná data ani transakce. Je to jako autobus, který vykonává trasy bez cestujících, jen aby se ujistil, že motor běží správně.

Při The Merge se data uchovávaná v hlavní síti etherea přenesou do beacon chain, který se pak stane hlavním blockchainem v síti etherea. V rámci příprav na The Merge vývojáři etherea prováděli zátěžové testy nového blockchainu tím, že přes něj spouštěli data a transakce na různých testnetech etherea.

The Merge byl v posledních několika letech mnohokrát odložen. Vývojáři etherea jsou mimořádně opatrní, aby zajistili, že různí klienti, které validátoři používají, budou moci v době The Merge spolupracovat.

Je potřeba si na něco dát pozor?

Rozhodně. Kritici etherea přirovnávají The Merge k výměně motoru letadla uprostřed letu s cestujícími. V sázce není jen letadlo, ale i ethereum v hodnotě 188 miliard dolarů v oběhu.

Na technické úrovni by se v novém blockchainu mohlo objevit mnoho nepředvídaných chyb. Solana, další proof-of-stake blockchain, letos utrpěl několik úplných výpadků. Solana a ethereum se liší v tom, že poplatky solany jsou zanedbatelné, což znamená, že pro boty je snazší blockchain zahltit, ale technické potíže nejsou vyloučeny.

Kritici se také ptají, zda bude proof-of-stake stejně bezpečný jako proof-of-work. Je ale také možné, že by mohl být bezpečnější díky funkci zvané “slashing”, kdy může být validátorům spáleno jejich stakované ETH a zrušen jejich přístup do sítě, pokud se zjistí, že jednali ve zlém úmyslu.

“Řekněme, že dnes někdo 51 % bitcoinů napadne, s tím se nedá nic dělat. Mají všechny těžaře a mohli by na vás prostě útočit dál. S proof-of-stake je to opravdu jednoduché. Pokud zaútočíte na síť, je to prokazatelné a my vás prostě podřízneme, a pak jsou vaše peníze pryč.”

– řekl Charbonneau, analytik společnosti Delphi Digital.

Kdo drží nejvíce ETH tokenů doopravdy

Komunitou prolétla trochu alarmující zpráva, že většinu tokenů ETH drží burzy, jak to tedy bude s decentralizací díky příchodu proof of stake?

The Merge ethereum

Pokud chcete více informací o tomto tématu, doporučujeme dřívější článek níže.

Podvody a scamy využívající humbuk kolem The Merge

Rozhodně je ale potřeba se připravit i na to, že se špatní aktéři budou snažit využít humbuku kolem The Merge. Na co si dávat pozor a co vyhlížet, abyste se nenapálili, vám řekne separátní článek o případných možnostech útoků.

Na co je potřeba si dávat největší pozor jsou jakékoliv mince s názvem ETH2 nebo jiným, než je ETH. Jméno se nezmění, a pokud držíte ETH, v peněženkách vám zůstane ETH. Mince nebudou nést jiné jméno. Jakékoliv nabídky s jinak pojmenovanými mincemi jsou podvod.

Co se po The Merge stane s ethereem?

Ethereum od začátku roku kleslo o 55 % a mnozí doufají, že The Merge jeho cenu oživí. V posledních měsících se o tom v krypto kruzích vedou vášnivé debaty a nikdo s jistotou neví, co The Merge s cenou udělá.

Existují dva hlavní důvody, proč lidé předpovídají, že cena etheru po The Merge prudce vzroste. Prvním je myšlenka, že frakcionace etherea usnadní velkým společnostem jak investice do etherea, tak vytváření ethereových aplikací.

Druhý argument, který lidé uvádějí, je trochu techničtější. Těžba etherea je nákladná. S růstem cen elektřiny a poklesem cen kryptoměn začaly i úspěšné těžební operace vidět červená čísla. Aby těžaři kompenzovali náklady, obvykle prodávají většinu kryptoměny, kterou těžbou získají. To vytváří každý den tlak na prodej v hodnotě milionů dolarů, protože těžaři své ethereum odčerpávají. Jakmile bude ethereum proof-of-stake, těžaři (nebo “validátoři”, jak se jim bude říkat) nebudou muset prodávat všechny mince, které vydělají, protože validace bloků je mnohem levnější než jejich těžba pomocí proof-of-work.

Jiní však namítají, že The Merge je již v ceně. Pracuje se na něm už sedm let a mnoho velkých investorů, tvrdí, vložilo peníze do etherea s očekáváním, že The Merge bude úspěšný. Nikdo tedy naprosto přesně nemůže říct, co se stane.

Bude se tedy jednat o hard fork?

Odpověď je jednoduchá.

Přestože Ethereum 2.0 představuje zásadní upgrade sítě, nejedná se o hard fork. Jedná se o dlouho očekávanou aktualizaci protokolu sítě, která má v úmyslu vyřešit problémy, jako je škálovatelnost a bezpečnost, s přechodem od těžebního mechanismu proof-of-work (PoW) ke konsensuálnímu mechanismu proof-of-stake (PoS).

Technicky hard fork znamená, že blockchain vytvoří zcela nový protokol s vlastním souborem pravidel. Hard forky se rozdělí na dva samostatné řetězce, což může vést k nevratnému rozdělení komunity, vzniknou dvě různé verze blockchainu.

ETH není peer-to-peer digitální měna jako bitcoin. ETH pohání chytré kontrakty a umožňuje vytváření a provoz decentralizovaných aplikací. Je to decentralizovaná platforma pro chytré smlouvy. Když Vitalik Buterin tento blockchain vytvořil, nikdy neočekával takové množství provozu tak brzy, ani nepočítal s problémy se škálovatelností nebo bezpečností. To vedlo ke směšně vysokým poplatkům za gas a pomalé rychlosti transakcí.

Aby se vyřešily problémy s rychlostí, poplatky a škálovatelností, bude ETH 2.0 používat konsensus proof-of-stake místo proof-of-work. To umožní eliminovat těžbu, a tím snížit spotřebu energie a náklady.

Pokud držíte ETH, nemusíte podnikat žádné kroky k převodu svého ETH z verze 1.0 do verze 2.0, protože ETH 1.0 se sloučí s řetězcem 2.0 a vy budete nadále držet stejné množství ETH jako dříve, ale na bezpečnějším a škálovatelnějším řetězci.

Teoreticky tedy ETH 2.0 v hard fork vyústit může. V nepravděpodobném případě selhání implementace nebo správy se může stát hard forkem, ale pouze zpětně.

Ethereum Merge – Live event

Nadšenci mohou sledovat Merge event na tomto videu živě! Zde v komentářích pod článkem pak můžete psát své dojmy.

Závěr

Shrnout se to dá tedy tak, že pro přechod z verze 1.0 do verze 2.0 nemusíte vůbec nic dělat. ETH, které máte uložené v peněžence, bude to stejné ETH i po upgradu sítě. Na tento upgrade se síť připravovala 7 let, je tedy nepravděpodobné, že se přechod setká s problémy, ale stát se to může. Je tedy potřeba vše pořádně sledovat a i my vás budeme o průběhu informovat.

Dávejte si pozor na případné podvody, které dost pravděpodobně přijdou s blížícím se přechodem. Vaše ETH bude stále ETH, nic jiného. Jen bude na bezpečnějším a lepším řetězci.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Dariusz Matuszyński

Tak co, jste z toho nervózní nebo se těšíte?

Libor

no, a co pohled, ze kdyz tezari budou levneji tezit, tak budou mit vetsi vyvar z prodeje a cenu naopak prodeji shodi

Dariusz Matuszyński

Klasiční těžaři s kartama jako takoví zmizí, a ti kdo potvrzjí transakce díky držení minimálně 32 ETH a více dostanou jen zanedbatelné drobné, takže toto nenastane, že by v síti bylo mnoho nových ETH a všichni by jen prodávali, jelikož mají nulové náklady na mining…

LHTS

Budes se koukat online?

Dariusz Matuszyński

Na mně je to asi moc brzo ráno 😀 Ale bude to první na co se půjdu podívat, jak to dopadlo a zda jsou nějaké průsery třeba v dApps, liquidity poolech, apod…

LHTS

To v pohode stihnes, podle aktualniho timingu v cca 7.48 rano (mozna to je ale na tebe fakt brzy 🙂 )

https://797.io/themerge/

Poslední editace 1 rok před přes LHTS
Dariusz Matuszyński

Tak jsem to ještě stihnul a přidal na počitadle, ještě máme nějakých 17 min k dobru 🙂

LHTS

tak super, koukam taky, pekne to lita

ZemikosaZ

Tak nervozita stoupá ááá😉

LHTS

Zajimave porad “tezim” … 🙂

LHTS

tak uz ne, vsichni prehazuji na jinou menu a F2pool ma problemy…

Dariusz Matuszyński

Joj joj, na co přehazuješ ty?

LHTS

F2pool nabizi EthereumFair, vubec nevim oc jde. Jdu to ted studovat. 🙂 Ale neco urcite prehodim na ETC.

https://f2pool.zendesk.com/hc/en-us/articles/10518405047961-Our-arrangement-regarding-the-Ethereum-Merge-2-

Dariusz Matuszyński

RVN těžit nebudes?

LHTS

asi jo sel nahoru o 60 procent … 🙂

LHTS

Vážení klienti,

dovolujeme si Vás upozornit na to, že obchodování kryptoměny ethereum (ETH) je kvůli probíhající aktualizaci blockchain sítě pozastavené do brzkých pátečních hodin.
SimpleCoin:, vis o tom neco ?

Dariusz Matuszyński

O tomhle ne, ale z více burz mi přišlo, že to pozastavujou pro jistotu, asi se chrání kdyby se něco po…

Pet

Mě přišlo jen info o zastavení výběrů a vkladů, obchodování bez problémů (burzy).

Btw. Spousta lidí asi vydělá díky forku.

an onym

Díky, že jste se nám představil jménem a svou prací.
A ano, jste dobrej vtip

Dariusz Matuszyński

Jinak pro zajímavost, do článku jsem generoval obrázky pomocí AI (Midjourney), hrajete si s tím taky někdo? Nebo jste zkoušeli jiný program? Zajímá vás toto téma a případně jak na to?

Pítý

Dcera doporučila app Dreams. 🙂 Je zajímavý sledovat, co to umí.

Rob

MidJourney je špička už nějakej ten pátek. Návyková záležitost. Akorát to ovládání přes Discord… Ale je to malá daň. 🙂

Matěj

Je to bezva

Gaspaccho
Hodnocení článku :
     

Dobrý den, když si koupím 32 ETH, kolik můžu očekávat výnos když je vložím do poolu? Dekuji

Pet

To záleží, ale obvykle se odměny za normální ETH staking doteď pohybovaly mezi 4 a 7%. Jinak na staking ETH není potřeba tolik. 32 ETH je minimum na založení vlastního node.

Poslední editace 1 rok před přes Pet
Gaspaccho

Dekuji

Gaspaccho

Jakou výhodu má vlastní node?

spot_img