64 % stakovaných ETH kontroluje pouhých pět subjektů

4.7
(3)

Nová zpráva od blockchainové analytické platformy Nansen se ponořila do distribuce vsazených ETH, příslušných držitelů a možných důsledků po provedení Merge. Zdůrazňuje zejména 5 entit, které drží 64 % vsazeného Etheru (ETH) před vysoce očekávaným sloučením Etherea s Beacon Chainem.

K přechodu Etherea z proof-of-work na proof-of-stake má dojít v následujících dnech poté, co budou na začátku září dokončeny poslední aktualizace a stínové forky. Tou naprosto nejzásadnější součástí The Merge je, že těžaři již nebudou používáni jako validátoři a nahradí je stakeři, kteří uzamykají své ETH k udržování sítě.

5 subjektů kontroluje 64 % stakovaných ETH

Zveřejněná zpráva zdůrazňuje, že něco málo přes 11 % z celkového počtu obíhajících ETH je stakováno, přičemž 65 % je likvidních a 35 % nelikvidních. Celkem existuje 426 000 validátorů a přibližně 80 000 vkladatelů. Autoři také upozorňují na malou skupinu subjektů, které ovládají významnou část stakovaného etherea.

Na tři hlavní kryptoměnové burzy připadá téměř 30 % sázek na ETH. Jmenovitě se jedná to Coinbase, Kraken a Binance. Lido DAO, největší poskytovatel stakingu Merge, má největší podíl na stakovaném ETH s 31 % a pátá neoznačená skupina validátorů drží 23 % stakovaného ETH.

staked eth entinty
Zdroj: Nansen

Lido a další decentralizované on-chain likvidní stakingové protokoly byly původně založeny jako protiváha k centralizovaným burzám. Ty totiž akumulují většinu stakovaného ETH, a to vzhledem k tomu, že tyto firmy musí dodržovat přísné jurisdikční předpisy.

Zpráva zdůrazňuje, že Lido musí být dostatečně decentralizované, aby zůstalo odolné vůči cenzuře. Onchain data ukazují, že vlastnictví řídicího tokenu Lido (LDO) je koncentrované, přičemž skupiny velkých vlastníků tokenu potenciálně znamenají riziko cenzury.

„Například 9 nejvýznamnějších adres (bez pokladny) drží ~46 % moci v oblasti správy (governance)”

Nansen také připouští, že komunita LIDO aktivně hledá řešení potenciálního rizika přílišné centralizace, přičemž byly navrženy iniciativy zahrnující duální správu či právně a fyzicky distribuovanou sadu validátorů.

Vzhledem k probíhajícímu propadu na trzích kryptoměn je většina vsazených ETH v současné době v nerealizované ztrátě. 18 % všech stakovaných ETH je pak v držení nelikvidních stakerů, kteří jsou v zisku.

Nansen naznačuje, že tato kategorie stakerů s největší pravděpodobností prodá své ETH, jakmile budou povoleny výběry. Obavy z velkého výprodeje při The Merge jsou však neopodstatněné, protože výběry etherea budou možné až 6 až 12 měsíců po The Merge.

“Ani poté si nebude moci každý vybrat svůj podíl najednou, protože pro validátory je zavedena výstupní fronta podobná aktivační frontě přibližně šesti validátorů (obvykle po 32 ETH) za epochu (~6,4 min).”

Závěr

Není příliš pravděpodobné, že by všichni validátoři chtěli stáhnout své vsazené ETH a přestali by tak být validátory. Pokud by k tomu ale přesto došlo, je třeba si uvědomit, že při 13 milonech vsazených ETH by to trvalo přibližně 300 dní.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img