3 způsoby, jak se vás podvodníci pokusí kvůli The Merge oklamat

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Podvodníci pravděpodobně využijí vzrušení kolem The Merge k novým podvodům zaměřeným na začínající uživatele kryptoměn. Varování zveřejnil generální ředitel společnosti PolySwam Steve Bassi.

Ethereum Merge by se mělo uskutečnit během následujících 24 hodin. V rozhovoru Steve Bassi, zakladatel a generální ředitel společnosti PolySwarm, uvedl, že tyto podvody mohou mít podobu falešných tokenů ETH 2.0, podvodných těžebních poolů a falešných airdropů.

Nepřehlédněte článek:

Ethereum The Merge – vše co potřebujete vědět

Podvodné staking pooly

Upgrade etherea znamená přechod ze současného konsensuálního mechanismu proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoS).

Bassi uvedl, že pro mnoho držitelů etherea (ETH) bude vstup do staking poolu jediným způsobem, jak získat výnos z odměn za staking, pokud nemají 32 ETH potřebných k tomu, aby se stali nezávislým validátorem.

“Staking je pro většinu krypto komunity poměrně nový koncept, a pokud nemáte 32 ETH, které se vám válí po ruce, budete se muset připojit k některému ze staking poolů, abyste ze svého ETH získali výnos.”

Generální ředitel však varoval, že poskytovatelé poolů “nesou své vlastní riziko”, protože často vyžadují, aby uživatelé vložili peníze a vzdali se kontroly nad svými ETH.

Bassi uvedl, že začínající poskytovatelé stakingů, kteří “mohou nabízet velmi atraktivní podmínky”, by mohli provádět “náhlé rug-pully”, které by ovlivnily ty, kteří se účastní poolu.

“Toto riziko dnes existuje u platforem/poolů a tokenů DeFi, ale the merge poskytne podvodníkům nový prostor, se kterým budou moci pracovat.”

Podvod s upgradem

Jedna z bezprostřednějších hrozeb se týká podvodníků, kteří se pokoušejí přimět uživatele k podpisu podvodných transakcí nebo se rozloučit se svými soukromými klíči pod záminkou přechodu na nový řetězec.

Bassi zopakoval, že přechod na proof-of-stake by měl být transparentní a uživatel by neměl pro migraci nebo zachování svých tokenů založených na ETH nic dělat, a poznamenal:

“Pravděpodobně budeme svědky toho, že se podvodníci budou snažit přimět uživatele k podpisu podvodných transakcí a/nebo k úniku soukromých klíčů na základě nějaké falešné záminky, že uživatel musí něco udělat pro migraci řetězců.”

Falešné airdropy

Další pravděpodobný vektor útoku bude mít podobu “falešných airdropů“, dodal Bassi. Jedná se o přesvědčení uživatelů, aby podepsali zprávy o transakcích nebo navštívili phishingové stránky s cílem získat falešný airdrop.

“ETH Merge bude pro tyto podvodníky dobrou záminkou, aby se vydávali za známé, ekonomicky cenné projekty slibující airdropy.”

“Tyto airdropy pravděpodobně přesměrují uživatele na phishingové stránky, kde mohou být ošizeni o své ETH, soukromé klíče a/nebo zhotovené pokusy o podepsání transakcí.”

Nadace Ethereum Foundation označila nadcházející The Merge za “nejvýznamnější upgrade v historii etherea” a vyzvala uživatele, aby se měli “na pozoru” před podvodníky, kteří se snaží uživatele během přechodu zneužít. Opakovaně varovala, že nic takového jako mince ETH2 nebo ETH 2.0 neexistuje.

Vzhledem ke zkušenostem z předchozích testnetů většina přihlížejících očekává, že upgrade bude úspěšný, nicméně Bassi uvedl, že stále může existovat šance, že podvodníci nebo hackeři našli způsob, jak systém obehrát.

“Opravdu nevíme, zda skupina podvodníků/hackerů tam venku již vyvinula útok nebo DDoS techniku proti řetězci, která může být použita po The Merge, kdy ETH 2.0 má plnou ekonomickou hodnotu ETH 1.0 přesunut.”

“Pokud by k takovému útoku došlo, je pravděpodobné, že ovlivní řetězec a případně i trh pouze dočasně, protože existuje spousta chytrých očí, které sledují chování po The Merge. Útočník však bude pravděpodobně hledat příležitost, jak případné objevy zpeněžit.”

Závěr

Jedná se o velkou událost. Jak se na ni tváříte vy? Jste pro nebo spíše očekáváte, kam to půjde?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img