Australská policie zřizuje speciální jednotku pro dohled nad kryptografickými transakcemi

5
(1)

Zprávy a souhrny

Australská federální policie (AFP) zaměřuje své úsilí na bedlivý dohled nad kryptografickým sektorem. Vytvořila tak nové, specializované oddělení, jehož úkolem je sledovat a zabavovat kryptoměny spojené s nekalými aktivitami.

Australská státní policie vytvořila nové kryptografické oddělení k odhalování zločinců

Australská federální policie posiluje své úsilí v oblasti dohledu nad kryptoměnami. Důvod je zřejmý – ochrana spotřebitelů a boj proti praní špinavých peněz.

Pode listu Australian Finanial Review zřídila policie v rámci svého útvaru pro konfiskaci majetku pocházejícího z trestné činnosti (Criminal Assets Confiscation Taskforce – CACT) nové kryptooddělení. Stefan Jerga, manažer CACT na národní úrovni, uvedl, že využívání kryptografických prostředků pachateli trestné činnosti enormně vzrostlo. Než vyškolit spoustu policistů, aby si v rámci své role policisty osvojili některé z kryptoměnových dovedností, se ukázalo jako lepší řešení zřízení samostatného speciálního týmu.

Počátkem roku 2018 provedla AFP vůbec první konfiskaci kryptografických prostředků. Konfiskace se stala klíčovou prioritou CACT v únoru 2020, kdy úřad zabavil více nezákonného majetku, než původně očekával.

Podle pondělního oznámení australské federální policie dosáhl CACT svého cíle zabavit více než 600 milionů australských dolarů z výnosů z trestné činnosti s dvouletým předstihem. Původně se totiž očekávalo, že tohoto cíle bude dosaženo do roku 2024.

Podle Jerga bude mít nová kryptografická za úkol:

„poskytovat tuto cennou, vyšetřovací sledovací schopnost pro všechna naše velení ve všech našich podnicích. Schopnost sledovat kryptoměnové transakce napříč relevantními blockchainy je důležitá pro oblasti, jako je národní bezpečnost, ochrana dětí a kybernetika.“

Jerga sice připouští, že zabavení kryptoměn bylo ve srovnání s hotovostí a majetkem považováno za méně významné, ale jedním dechem dodává, že zvýšené zaměření na kryptoměny by mělo nabídnout více informací o obchodních modelech zločineckých syndikátů..

Austrálie plánuje regulovat kryptoměny jinak než zbytek světa

Austrálie se již několik let potýká s otázkou, jakým způsobem kryptoměny regulovat. Koncem minulého měsíce australské ministerstvo financí představilo několikastupňový plán na vytvoření legislativního rámce pro regulaci kryptoměn.

Ojedinělý rámec, který bude podle ministerstva financí lepší než rámce zavedené „kdekoli jinde na světě“, bude zahrnovat „mapování tokenů“. To by mělo úředníkům umožnit katalogizovat typy a způsoby využití kryptoměn vlastněných v rámci země, aby bylo možné nejlépe určit, která kryptoaktiva regulovat.

Závěr

Vzhledem k tomu, že trh s kryptoměnami zažívá v posledním roce boom, vlády, finanční dozorové orgány a tvůrci politik po celém světě stále více přesouvají svou pozornost na tento sektor. Regulační orgány často uvádějí, že kryptoměny jsou atraktivní pro zločince, a řada centrálních bank vyzvala k úplnému zákazu této třídy aktiv kvůli obavám, že by mohla negativně ovlivnit finanční stabilitu.

Na začátku srpna zakázalo americké ministerstvo financí službu Tornado Cash, protože severokorejští hackeři (státem sponzorovaná skupina Lazarus Group) údajně používali tuto službu k praní ukradených kryptopeněz.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: