Americký kongresman požaduje po ministryni Janet Yellenové vysvětlení ohledně sankcí pro Tornado Cash

4.3
(3)

Začátkem tohoto měsíce ministerstvo financí Spojených států amerických uvalilo sankce na soukromý mixér Tornado Cash. To vše na základě obvinění, že pomohl nechvalně známé severokorejské státem sponzorované hackerské skupině Lazarus vyprat miliardy v kryptoměnách. Ty byly ukradeny během útoků na několik kryptoměnových projektů.

Rozhodnutí zakázat tento open source software se setkalo s ostrou kritikou nejen kryptoměnové komunity. Nyní i jeden z amerických zákonodárců vznesl řadu náročných otázek.

Tom Emmer sankce zpochybnil

Kongresman Tom Emmer v úterý zveřejnil čtyřstránkový dopis adresovaný ministryni financí Janet Yellenové. V dopise požaduje vysvětlení, proč ministerstvo zařadilo na černou listinu Tornado Cash, “neutrální, open-source, decentralizovanou technologii”.

Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) ministerstva financí zařadil 8. srpna webovou stránku Tornado Cash a s ní spojené chytré kontrakty na sankční seznam, což znamená, že američtí občané mají zakázáno s tímto protokolem komunikovat.

Podle Emmera je uvalení sankcí na populární Ethereum mixer “odklonem od předchozího precedentu OFAC”, protože zakázané adresy jsou spojeny s technologickými nástroji, a nikoli s jednotlivci nebo subjekty.

Mnoho otázek

Republikán z Minnesoty tak položil ministerstvu financí a OFAC mnoho otázek, včetně toho, jak mohou američtí uživatelé mixéru Tornado Cash (dodržující zákony) získat zpět finanční prostředky zablokované v protokolu. Zajímá jej také odpověď na otázku, zda osoby, které dostávají nevyžádané finanční prostředky ze sankcionovaných adres, porušují zákon.

A co je nejdůležitější, Emmer se zeptal, jak se mohou protokoly poháněné inteligentními smlouvami, jako je Tornado Cash, odvolat proti rozhodnutí OPAC. Jde o to, že protokolům není přiznán status, že by byly fyzickými nebo právnickými osobami.

Tom Emmer, který dříve působil jako spolupředseda Congressional Blockchain Caucus (dvoustranická skupina kongresmanů a jejich zaměstnanců založená za účelem studia technologie blockchain) a podporoval legislativu přátelskou k blockchainu, je ve Washingtonu považován za krypto spojence. Nedávno se pustil do kritiky Komise pro cenné papíry Spojených států (SEC) za její neetické kroky vůči účastníkům kryptografického průmyslu.

Závěr

Zmrazení systému Tornado Cash a následné zatčení jeho vývojáře Alexeje Perceva v Nizozemsku vyvolalo v kryptografické komunitě mnoho otázek. Zda dopis úřadujícího kongresmana ministryni financí pomůže získat tolik žádané odpovědi, se ovšem teprve uvidí. Důležité ovšem je, že otázky byly oficiálně položeny.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img