Ministerstvo financí USA: Pro praní špinavých peněz je běžnější fiat než bitcoin

5
(5)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Ministerstvo financí Spojených států amerických přišlo se zprávou, ve které uvádí, že klasické fiat měny jsou stále dominantní, pokud jde o nelegální činnost. Rostoucí obavy z kryptoměnové kriminality tak nejsou na místě.

Fiat používaný pro nelegální činnost

Začátkem března letošního roku zveřejnilo ministerstvo financí Spojených států amerických zprávu, ve které se zabývají praní špinavých peněz, financování terorismu a další nelegální činnosti. Ve zprávě se ministerstvo věnovalo nejen fiat měnám, ale i digitálním aktivům.

Zpráva uvádí, že kryptoměny jsou stále v rané fázi vývoje. Digitální aktiva se tak spíše podílela na phishingových útocích a ransomwarových podvodech během pandemie koronaviru Covid-19. Zločinci tak lákali své oběti příslibem rekordních zisků.

Ačkoliv zpráva amerického ministerstva financí uvádí, že používání kryptoměn jako metody pro praní špinavých peněz je na vzestupu, králem kriminální činnosti je stále fiat měna. Analytická společnost Chainanalysis uvádí, že podíl nelegálních finančních prostředků u kryptoměn se pohybuje v nižších jednotkách procent.

„Využívání virtuálních aktiv k praní špinavých peněz zůstává mnohem nižší než u fiat měny a tradičnějších metod.“

Obavy o zvýšené nelegální činnosti v současné době budí konflikt na Ukrajině. Úředníci ze zemích po celém světě se snaží bojovat proti hrozící hrozbě používání kryptoměn pro vyhýbání se sankcím.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 42 336 USD dle KMC.

Závěr

Bitcoin je transparentní a pseudoanonymní. Fiat měny tak stále dominují nelegální činnost praní špinavých peněz. Tento trend se v příštích několika letech rozhodně nezmění. Větší kriminalita by však mohla být spojena s anonymními kryptoměnami, jako jsou Monero či Dash. Celou zprávu National Money Laundering Risk Assessment si můžete přečíst pod přiloženým odkazem ZDE. [1]

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Pro více informací se nezapomeňte také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čeká další obsah.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img