Evropský regulátor doporučuje zákaz proof-of-work kryptoměn

5
(5)

Erik Thedéen, místopředseda Evropského úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA), se nechal slyšet, že těžba bitcoinů představuje riziko pro plnění cílů v oblasti změny klimatu.

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy je znepokojen riziky, která těžba bitcoinů představuje pro plnění cílů v oblasti změny klimatu podle Pařížské dohody.

Erik Thedéen, místopředseda výše jmenovaného dohledového orgánu, v rozhovoru pro Financial Times uvedl, že došlo k výraznému nárůstu množství obnovitelné energie určené k těžbě kryptoměn. Dodal, že těžba se pro jeho domovské Švédsko stala “národní záležitostí”.

Thedéen pak dodal, že není zastáncem zákazu těžby kryptoměn obecně, ale doporučuje zákaz těžby proof-of-work a  přesunout odvětví k modelu proof-of-stake, který spotřebovává celkově méně energie.

Těžba se v posledním desetiletí stala obrovským byznysem a nezdá se, že by tomu mělo být jinak, ba právě naopak. Výpočetní výkon věnovaný tomuto odvětví dosahuje v posledních týdnech a měsících rekordní úrovně, a to navzdory plošnému zákazu těžby kryptoměn v Číně, která patřila mezi největší těžařské mocnosti světa.

Proof-of-work vs. Proof-of-stake

Proof-of-work je proces, kterým blockchain ověřuje bloky jako legitimní. Těžaři využívají výpočetní výkon, aby mezi sebou soutěžili v řešení složitých problémů s cílem tyto bloky (transakce) ověřit. Za to jsou odměňováni mincemi.

Model Proof-of-work vyžaduje, aby každý účastník blockchainu ověřoval transakce, což v konečném důsledku stojí obrovské množství energie.

Naproti tomu model proof-of-stake umožňuje, aby transakce ověřoval podstatně menší počet účastníků. Účastníci stakují své vlastní kryptografické prostředky, aby vygenerovali ověřovací uzly, které pak ověřují transakce.

Nekonečné debaty

S klidným svědomím můžeme říci, že oba konsensuální mechanismy, jak se jim oficiálně říká, se osvědčily. Ani jeden však není dokonalý a vyžaduji jisté kompromisy.

Na jedné straně provoz POW stojí obrovské množství energie, ale na té druhé to zároveň znamená vyšší úroveň bezpečnosti, protože případný nepoctivec by musel vynaložit obrovské množství prostředků, aby získal 51% kontrolu nad celou sítí. Nevýhodou je, že rozšiřování sítě je nákladné, protože požadavky na energii a nové vybavení se časem zvyšují.

Sítě POS fungují na odlišném konceptu. Místo těžařů zde máme validátory, kteří za uzamknutí svých coinů získali právo ověřovat transakce. Výhodou je výrazně menší spotřeba energie, nevýhodou pak fakt, že řízení sítě si lze vlastně zakoupit. K útoku na síť stačí jen mít peníze.

Závěr

Green Deal byl jedním z hlavním témat posledních měsíců. Aktuální situace na Ukrajině bude mít nejspíše vliv i na toto. Analytici se shodují, že důraz bude kladen na větší energetickou soběstačnost zemí Evropské unie. Koncept POW bude zcela jistě tématem ještě mnoha dalších rozhovorů.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
21 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ShibariumMaxi

Má pravdu, také vidím budoucnost v Shibariu a ne ve zdraví škodlivém prehistorickém bitcoinu.

Lhts

Mate pravdu, je to technologicky ignorant

Poslední editace 2 let před přes Lhts
Vojtech

Uvidíme za pár let, štěkne-li po Shibě byť jedna shiba…

LHTS

ten prispevek byl myslen ironicky (absurdne)

Pavel

PoW měl být už dávno pouze exponátem v muzeu.

LHTS
Qwerrr

Omlouvám se, možná za to můžou ty piva nebo vodky, (1:57 26.2.2022🤷🏻‍♂️)ale nějak nechápu výrok

“Nevýhodou je, že rozšiřování sítě je nákladné, protože požadavky na energii a nové vybavení se časem zvyšují.”

Je sice pravda, že je čím dál těžší začít těžit BTC a zdánlivě to koreluje s narůstajícím časem, ale ve skutečnosti jde o kauzalitu.
Čím více výpočetního výkonu v síti, tím těžší je vstup pro nové hráče a protože výpočetní výkon někdy i klesá, jedná se o příčinnost.

Váš výrok by byl platný, kdyby složitost pouze narustala, ale protože někdy i klesá není závislá na čase.

Každopádně jsem otevřen diskuzi a uvítám případné odpovědi.

Ještě by jsem to trochu rozvedl, ale už mi klepou na rameno že furt čumím na displej.

LHTS

Zdravim, na rozdil od pana poslance, jste i po tech pivkach, ve vyborne mentalni kondici!
Vase kauzalita plati a je zakladem protokolu BTC.

Veta autora

“Nevýhodou je, že rozšiřování sítě je nákladné, protože požadavky na energii a nové vybavení se časem zvyšují.”

je nepochopenim rozdilu mezi PoW a PoS. Neni to nevyhoda, ale naopak VYHODA. Plati preci: cim vyssi Hashrate, tim bezpecnejsi sit. Trivialni analogie: cim lepsi bezpecnostni prvky na bankovkach tim nizsi pravdepodobnost jejich falsovani. (lepsi zabezpeceni pak v case neco stoji a s casem roste)

viz. video vyse

Poslední editace 2 let před přes LHTS
Libor

Chyba či nepresnosť je iba v jednom slovíčku : požadavky na energii…namiesto enegii tam má byť požadavky na výkonnosť vybavenia… PoW je súťaž výkonnosti zariadení.. výkonnejší vyhráva. Aby ste ostali v lige ťažiarov, tak musíte patriť medzi najvýkonnejších v ukazovateli výkon/náklady. Bezpečnosť sa dosahuje súťažením vo výkone…to je ten základný problém – vzhľadom na životné prostredie je to nevhodne nastavená súťaž…

LHTS

mate v tom trochu hokej, nic lepsiho nez demokracii nikdo jeste nevymyslel, nic lepsiho nez PoW ZATIM nikdo jeste nevymyslel

Qwerrr

Děkuji za odpověď.
Na první pohled se Váš názor zdá být logickým, ale jen do doby, než vezmete v potaz, že konkurenceschopnost, není závislá pouze na množství výpočetního výkonu, ale například i na ceně za elektrickou energii.
Dalším faktory které ovlivňují to, za jak dlouho se těžařovi vrátí jeho investice a jaké bude mít výnosy, jsou pořizovací cena hardwaru, aktuální složitost a v neposlední řadě i to, jak nakládá s vytěženým kryptem.
Podtrženo sečteno, ti co to dělají z jakéhokoliv důvodu špatně (třeba já) už dávno netěží.

Lhts

Jak to děláte ze vám to nejde? Zapojil jsem v prosinci 8x S9 11,75THs, které mi zbyly z roku 2016 a jsem v plusu i se současnou cenou BTC. Nicméně BTC jen predtezuji (investují ) budu prodávat az bude cena mnohem výhodnější. P.S. 5x S7 4,7THs používám příležitostně na topení domu i chaty

Milan
Hodnocení článku :
     

Spíše by měli zakázat všechny, které nejsou proof of work. 😁

Aleš

Mě spíše fascinuje v demokratickém světě neustálé zakazování čehokoli. Green deal je bullshit, evropa má tak malou emisní stopu, že to nestojí za řeč. Těžba je beztak soustředěna do oblastí s levnou energií, proč je levná? Protože je převážně přebytečná. Spíše v tom vidím to, že krypto hází vidle do centralizovaných bankovních systémů a čím dál více lidí k němu utíká, tím pádem nebudou pod “demokratickou” kontrolou. A proto se do odvětví snaží všemožně vtlačit regulátora, ať už s odkazem na životní prostředí nebo jako v Americe nekonečnou rádoby “ochranu” investora. Oni prostě krypto nechtějí, protože celý finanční systém je založen na okrádání lidí, však veškeré FIAT vám můžou kdykoli zmrazit, zabavit, snížit hodnotu atd. Co vám udělají s kryptem na hardware wallet? Nic. Člověk si v pudu sebezáchovy našel způsob jak z jejich kolotoče utéct, a to je to co se nelíbí.

Lhts

Bingo, Pod rouškou boje za ekologii nás chtějí připravit o svobody

Vojtech

I bych dokázal připustit, že ten pán věří tomu, co říká a slovy někdejšího premiéra Grosse – myslí to u upřímně. Leč za celou tu lobby za zákaz PoW protokolů vnímám spíš motivaci zadupat do země transakční systém, který takřka nelze ovládnout a ani snadno kontrolovat jeho toky – chcete-li první skutečně konkurenceschopné (potenciálně) “svobodné peníze”. S nástupem cbdc očekávám, že ty tlaky budou sílit o to víc.

Martin

A co takhle POSaT?

LHTS

odkaz? Google nic nezna…

LHTS

odkaz? Google nic nezna…

zrejme mate na mysli PoST. Stejny problem jako u PoS, viz. video
Tady jsou vsechny:

https://medium.com/hackernoon/pos-pow-and-12-other-blockchain-protocols-you-didnt-know-about-3634b089d119

Rudy

Jistě že to chtějí zakázat. Když to nemůžou regulovat. A dělat si penězi lidi co se jim zachce…

Rob

PoW je pomalý konsensus, ale to je také jeho poslední nevýhoda. Škoda, že Evropský regulátor prozatím nedokáže pochopit, že pouze globální měna, fungující na konsensu PoW, může naučit lidstvo získávat lépe čistou energii, což je ekologický benefit. Nezapomeňme, že mezi minery PoW zuří nejkrutější konkurenční boj. Kolik spálí BTC energie, není ve skutečnosti v žádné úměrnosti s tím, jak moc je či není zelený. PoS propálí sice řádově méně energie, ale neklade vůbec žádný důraz na kvalitu jejího získávání. To je potřeba pochopit. Altcoiny mají zase jiné poslání.

spot_img