Zpátky ke kořenům: Bitcoinová těžba je zelenější, než kdy dřív

5
(6)

Nelze popřít, že v posledních několika letech se stále více prosazuje narativ, že Bitcoin (BTC) spotřebovává příliš mnoho energie. Někdy se však přehlíží, že stále více těžařů Bitcoinu přechází k využívání zdrojů energie poháněných především obnovitelnými zdroji.

Abychom to více přiblížili, tak řada studií, včetně té, kterou nedávno zveřejnila Cambridgeská univerzita, odhaluje, že více než 75 % všech dnes fungujících těžařů využívá k napájení svého každodenního provozu obnovitelné zdroje.

Obnovitelné zdroje energie jako game-changer

Zach Bradford, generální ředitel společnosti CleanSpark, společnosti zabývající se udržitelnou těžbou bitcoinů a energetickými technologiemi, přišel s názorem, že vztah mezi výrobou energie a těžbou bitcoinů se bude v nadcházejícím desetiletí nadále prohlubovat a rozšiřovat. Dodal, že v Severní Americe existuje mnoho nevyužitých energetických aktiv, pro které je těžba bitcoinů obzvláště vhodná k využití.

“Existují elektrárny, které jsou v současné době příliš daleko od velkých metropolitních oblastí, aby byly efektivní během běžné poptávky. Těžaři Bitcoinu mohou ve spolupráci s komunitou tuto energii šetřit tím, že ji využijí k těžbě Bitcoinu a přebytečnou energii pošlou do jiných částí sítě.”

Budoucnost Bitcoinu je stále zelenější

Podle Bradforda je těžba bitcoinů první smysluplnou investicí za poslední desetiletí, která má pomoci posílit stávající energetickou infrastrukturu Severní Ameriky. Je přesvědčen, že bitcoiny nejen zvyšují spotřebu energie v oblastech, kde se těží, ale také zlepšují možnosti výroby energie v daném regionu, a dodává:

“To je klíčový aspekt, který se někdy ztrácí v ideologickém boji. Spotřeba energie v Severní Americe v příštím desetiletí hodně vzroste, protože elektromobily se stanou běžnějšími. V Kalifornii elektromobily již nyní zatěžují státní energetickou síť. Současná Kalifornie je předobraz budoucnosti Severní Ameriky.”

Z tohoto pohledu je vidět, že těžba bitcoinů motivuje k rozvoji a výrobě energie, přičemž na tomto vývoji vydělají téměř všichni zúčastnění – nejen těžaři. Podle Bradborda nás čeká  divoká jízda, protože se střetávají globální klimatické cíle, větší poptávka po energii pro elektrická vozidla a měnová politika, v jejímž středu stojí Bitcoin.

Cesta kryptoměn k udržitelnější budoucnosti

V mnoha článcích se můžeme dočíst, že těžba kryptoměn se rychle stává jedním z největších přispěvatelů k současnému globálnímu oteplování, což je pohled dosti zkreslený.

Abychom to ještě více rozvedli, z výsledků nedávno provedené studie vyplynulo, že v současnosti je nejběžnějším zdrojem energie pro těžaře vodní energie, přičemž až téměř neuvěřitelných 62 % všech provozovatelů těžebních farem údajně využívá ke svému  každodennímu provozu vodní energii. Na druhém a třetím místě jsou nerostné suroviny, jako je uhlí a zemní plyn (38 %, resp. 36 %) a následuje větrná a solární energie.

historická poptávka po energii v bitcoinové síti
Historická poptávka po energii v bitcoinové síti / Zdroj: cbeci.org

Vzhledem k faktu, že mnohé společnosti nyní modernizují své těžební platformy stále rychlejším tempem, je logické, že se v blízké budoucnosti bude stále více firem a lidí obracet na různé těžařské společnosti, aby uspokojily své potřeby elektřiny a tepla.

Závěr

Jak se průmysl snaží přiblížit ekologičtější budoucnosti, zdá se, že mnohé standardy týkající se uhlíkové neutrality se pro odvětví těžby kryptoměn stávají normou. Pro zajímavost dodáváme, že podle zveřejněných dat je těžba zlata na zdroje náročnější nežli těžba BTC. Stejně tak se odhaduje, že odpadní plyn z flér může napájet celou síť BTC 6,2krát. To jen  dokazuje, že by se z těžařů kryptoměn mohla vyklubat součást řešení, pokud jde o plýtvání energií.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img