Peter Schiff reaguje na hyperinflační tweet Jacka Dorseyho: Bitcoin je “imaginární přítel”

5
(6)

Nejdřív si připomeňme, kdo vlastně je Peter Schiff. Peter Schiff je ekonom, veliký zastánce zlata a také jeden z největších kritiků Bitcoinu. Digitální měna se mu nikdy nelíbila (i když v minulosti připustil, že lituje, že si před deseti lety BTC nekoupil).

Je přesvědčen, že skutečná hodnota se odvozuje od schopnosti aktiva vytvářet na trzích komerční poptávku; a jako dokonalý příklad svého tvrzení vždy uvádí zlato. Naproti tomu tvrdí, že Bitcoin není nic jiného než asymetrické úložiště hodnoty, které nemá jiné využití než přilákat nekonečnou nabídku kupujících pro omezenou nabídku aktiv. Stručně řečeno, jedná se o Ponziho schéma. Opakovaně se však ukázalo, že se mýlí.

Ve své poslední kritice Bitcoinu Schiff uvedl, že se nejedná o skutečné aktivum. Reagoval tak na tweet generálního ředitele Twitteru Jacka Dorseyho o možném brzkém příchodu hyperinflace (nejen) v USA.

Schiff reaguje na Dorseyho

V sobotu 23. října se Jack Dorsey podělil ve svém tweetu o svůj názor na současnou ekonomickou situaci v USA. Na Twitteru psal o blížící se hyperinflaci v důsledku neustálého tištění peněz v USA a o tom, jak by tím utrpěl zbytek světa.

Schiff na to zareagoval slovy, že lidé by neměli hledat záchranu v Bitcoinu, protože to není skutečné aktivum. Místo toho by měli vlastnit reálná aktiva, jako je zlato.

.Na to zas další uživatel Twitteru reagoval, že Bitcoin je ve skutečnosti velmi reálný a že právě překonal v tržní kapitalizaci švýcarský frank. Na to Schiff odpověděl, že kryptoměna je pouhé “vymyšlené aktivum – dospělá verze imaginárního kamaráda”.

Zášť Petera Schiffa vůči Bitcoinu (BTC)

Podle Wikipedie je Peter Schiff americký makléř, finanční komentátor a rozhlasová osobnost. Je také generálním ředitelem a hlavním globálním stratégem společnosti Euro Pacific Capital Inc. se sídlem ve Westportu ve státě Connecticut. Kromě toho působí v různých funkcích v dalších společnostech poskytujících finanční služby, včetně Euro Pacific Asset Management, (nezávislý investičního poradce), Schiff Gold (dříve Euro Pacific Precious Metals – obchodník s drahými kovy) a Euro Pacific Bank.

Kromě toho všeho je Schiff známý ještě něčím jiným – svou záští k Bitcoinu. Vždy tvrdil, že jeho hodnota jednoho dne klesne na nulu.

V rozhovoru pro pořad Good Evening San Diego označil Schiff Bitcoin za bláznovo zlato a digitální pyramidu. Řekl také, že Komise pro cenné papíry a burzy by neměla lidi vybízet k účasti na něm. Na otázku ohledně nedávného schválení ETF na Bitcoin ze strany SEC odpověděl, že “bychom se měli SEC zbavit”. A nadšený není ani z ETF na futures, což okomentoval slovy:

“místo toho, abyste nevlastnili nic, vlastníte futures kontrakt, který sází na nic”

Závěr

Schiff opět zareagoval tak, jak se od něj dalo čekat a proti hyperinflaci radí jako vždy zlato. Neříkám, že to je úplně špatná volba, ale pořád mi jako lepší možnost vychází sázka na zlato digitální – na Bitcoin.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
kubik

Ono to zlato neni zas tak od veci,nekdy v budoucnosti by se mohla cena zlata srovnat-protnout s indexem DJI

Rob

Zlato vůbec není od věci. Jako uchovatel hodnoty a protiinflační nástroj funguje. Jen se s ním špatné migruje. Podobně, jako například s nemovitostmi.

BronislavP

Zlato fungovalo v uplynulých desetiletích proti inflaci jen někdy. To je realita – V roce 1984 jste koupili a cena se 20 let skoro nehla a ještě v roce 2004 jste měli jen sežrané aktivum inflací. Proto u zlata obzvláště platí časování trhu. Posledních 12 let co je i btc je to už uplně jiná kapitola. Zlato před rokem a půl na 2000+ a nyní na 1800 po 18měsíční veleinflaci ten nákup vůbec nedohnalo. Kdyby nebylo kryptoměn tak věřím že zlato je za 2500, spíš 3000+ . Ale takhle prostě má moc velkou konkurenci v kryptu (hlavně btc). Moje vize je vydělat na kryptu a malou část dát do zlata až bude dole. Kiyosaki před pár týdny řekl v rozhovoru že ho zlato začne zajímat zase až bude za 1000. Tak mě by stačilo za 1250. Ale i tak si myslím že zlato je prostě přežitek a max dobrý do další války.

Rob

Vidím, že máte pravdu. Těch dvacet let muselo být poněkud stresujících. Vzhledem k tomu, jak celou tu dobu probíhalo znehodnocování fiat peněz, řekl bych, že reálná hodnota zlata dokonce celá ta léta klesá. $400 za unci (1984) nebo dnešních $1800 za unci (2021) může působit hezky, ale za těch 37 let ceny zboží a služeb ve fiatu stouply více, než 4x. Takže, a je to opravdu zajímavé, to vypadá, že zlato proti inflaci nefunguje minimálně 37 let. Pouze jí lehce kompenzuje, ale jinak to vypadá, že zlato je desítky let reálně stále v korekci, i když se na oko zdá, že je v masivním růstu. Takže Peter Shiff ohledně zlata vědomě lže? Vypadá to tak. Děkuji, že jste mě navedl na tuto myšlenku. Co vy si o tom myslíte, Bronislave?

BronislavP

Myslím si ze nadhodit myslenku ze zlato není pomyslným hedge na inflaci Jardovy z kryptomagu v jeho pravidelných ekonomických nalejvárnách ze střední, není zrovna špatnej nápad jak si říct o banána v přímém přenosu. Myslím si že zlato má hodnotu jen když jsou špatné časy či spíš když se čekají špatné časy (ty se sice čekají někým vždycky, ale ne vždy stejně silně). Prostě narovinu krypto žere zlatu cenu a má víc výhod než zlato. Spíš si řekněme nevýhody krypta(btc) . Není prověřeno v čase ani si na něj nešáhnete jako na zlato a zlí lidé (politici) jej můžou zkoušet různě danit, zakazovat obecně znejistit na trhu tu jeho stále se jen rodící pozici.

E15

Možná je BTC nakonec skutečnější než kus wolframu zabalený v igelitu (jen vtipkuju a trolím :-DDD)

Fantom

Pozlacený wolfram v nejpřísněji střeženém trezoru 🙂

Rob

Shiffovy argumenty světší o tom, že je prostě stará struktura, nechápající nový svět. Možná jednou budeme taky takoví. Kéž by to tak nemuselo být, ale asi už se to tak stává. Proto zanikají velké společnosti, kde jsou ve vedení staří lidé, nechápající směřování světa a potenciál novinek. Vždyť historie je takových případů plná. A to zcela opomíjím jeho možný vlastní zájem na tom, aby u zlata náhodou nedošlo k převisu nabídky. Všichni víme, co to udělá.

Argument pyramida: Ano, Bitcoin skutečně roste podobným principem, jako pyramida. Ovšem zde je pár nových aspektů. Lidé totiž umírají a rodí se noví. V mnoha případech úmrtí dochází ke ztrátě kryptoměn. Jejich nedostatek ve svém důsledku zvyšuje poměr poptávky vůči nabídce a cena tak stoupá. U fiat peněz to tak nebývá. Proto je spíše pyramidovou hrou dolar. Dokonce to přiznává. Pyramida je jedním ze symbolů, vyobrazeným na samotném dolaru (na čestném místě). Můžeme si o tom myslet cokoliv. Oproti pyramidové hře má však Bitcoin další benefit ve formě jednoduchého a levného přenosu hodnoty. Takže kromě růstu, založeném na pyramidových principech, má navíc svou užitečnost pro společnost. Nebude růst do nekonečna, ale hodnotu by mohl držet v časech budoucích ještě stabilněji.

Ponziho schéma: Ponzi byl jeden. Do tohoto je zamotán celý svět. Situace je tedy poněkud složitější. Má smysl to dále rozepisovat? Dá to dost práce…

Fantom

Rozhodně ne Ponzi, ani pyramida, ale bublina na kryptotrhu je určitě. Možná není až tak veliká na BTC, ale na ostatním kryptu je obrovská. Jednou prasknout musí a přitom propadne i BTC.

Rob

Krypto přirovnávám k automobilovému průmyslu. Blockchain je typ nezpochybnitelné databáze. Může sloužit naprosto k čemukoliv, co je potřeba. Konsensuální mechanismy mohou naopak počítat cokoliv. Například běh virtuálního počítače v decentralizovaném prostředí. Bitcoin je POUZE jedním ze způsobů využití blockchainu, ke kterému jeho vlastnosti patrně nejvíce vybízí. Myslím, že nepřestřelím, když řeknu, že existují desítky typů automobilů, které jsou všechny užitečné k něčemu (osobáky, náklaďáky, traktory, pick-upy, speciály, atd…). Dovolím si tvrdit, že kryptoměn ve finále zůstane více, než kolik je typů aut. Každý blockchain, má-li být nezávislý a decentralizovaný, potřebuje svou kryptoměnu. Jiná motivace pro běh nezávislých uzlů neexistuje. Bitcoin jistě, ale myslet si, že přežije pouze Bitcoin, se nejvíce podobá stejně jednoduchým názorům, jako má Peter Shiff. Nemyslím to přímo na vás. Bublina na ostatních kryptoměnách je samozřejmě existující, ale některé jsou stále značně podhodnocené. Které to však mohou být? Máme tu přes 12k kryptoměn. Je to stejné, jako dot com. A dá se na tom zbohatnout stejně, jako zchudnout. Největší pravděpodobnost prodělání kalhot mají samozřejmě ti, kteří investují do altcoinů na základě FOMO efektu bez jiného, podloženého, přesvědčení.

Fantom

Právě jako dot com. To mi to připomíná a ještě se to několikrát zopakuje, alespoň jsem o tom přesvědčen. Moje současná preference BTC je především proto, že přepokládám že při budoucím propadu celého trhu budou alty padat víc než BTC a bude šance je dokoupit i na páru s BTC 🙂 Jinak samozřejmě očekávám úspěch některých altů. Pro všechny ale určitě na trhu nebude místo. Tím myslím ale i mnoho altů z top 100.

Rob

Úplně souhlasím. Ono právě o top 100 skoro vůbec nejde. Skoro. Investovat v tomto prostředí je alchymie, to máte naprostou pravdu. A i s tím párem na BTC, jak píšete, souhlasím. To ovšem vyžaduje aktivitu a vlastně i třeba ne úplně tak chtěné opuštění nějakého trhu, pokud kupujete mince, které chcete. Samozřejmě “cesta” se tak může uhladit z pohledu hodnoty, ale zpravidla to něco stojí. 🙂

spot_img