Může existovat udržitelný PoW blockchain?

5
(3)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vznik kryptoměn narušil tradiční finanční odvětví a zaujal svět. Decentralizační hnutí nejenže zabraňuje podvodům, ale pro ty, kteří žijí pod autoritářskými vládami, může poskytnout prostředek směny odolný vůči cenzuře, čímž poskytuje zásadní prostředek finanční svobody.

Pokrok s velkou cenou

Ačkoli jsou kryptoměny chváleny za svůj technologický pokrok, neobešly se bez okamžiků kontroly. V květnu se Elon Musk rozhodl přestat přijímat bitcoiny jako platidlo pro společnost Tesla a na Twitteru napsal, že je znepokojen “rychle rostoucím využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů”.

Důvodem je skutečnost, že špičkové kryptoměny – včetně Bitcoinu, Bitcoinu Cash a Etherea – vyžadují ke svému fungování velkou spotřebu energie. Zpráva ukázala, že v roce 2020 je Bitcoin na nejlepší cestě spotřebovat více energie než 159 zemí dohromady.

Není divu, že lidé jako Musk prosazují ekologičtější alternativy. Navzdory tomu, že většina nových technologií s sebou nese kompromisy, vyvolala tato otázka diskusi o tom, jak se mohou blockchainy dále posunout směrem k ekologicky šetrným postupům.

PoW a PoS

Právě zde se stává zajímavým Proof-of-Work (PoW) nebo Proof-of-Stake (PoS), pokud jde o dopad blockchainu na životní prostředí. Algoritmy PoW i PoS mohou mít přímý vliv na spotřebu energie.

Je však známo, že PoW obvykle vyžaduje významnější množství energie, protože těžaři musí prodávat své mince, aby mohli platit účty. PoW byl vytvořen jako původní konsensuální algoritmus pro blockchain a používá se k potvrzování transakcí a přidávání nových bloků do řetězce pro ukládání dat.

Alternativou je PoS, který funguje na základě procenta mincí v držení těžaře. Kryptoměny jej přijaly za účelem maximalizace energetické účinnosti, protože má obvykle výrazně nižší úroveň spotřeby, protože těžaři nemusí řešit složité matematické problémy jako v případě PoW blockchainu. Z tohoto důvodu se PoS stal výchozí volbou pro většinu novějších blockchainů.

S ohledem na to není argument, že blockchainy poháněné PoW nejsou schopny poskytnout energeticky efektivní řešení těžby, zcela přesný. S pokrokem ve škálovatelnosti se objevila nová technologie PoW, která umožňuje, aby tato forma těžby byla stejně ekologická a bezpečná jako PoS.

Ekologické PoW

Ačkoli se na první pohled může zdát, že PoS blockchainy jsou lepší pro životní prostředí, při bližším zkoumání přinášejí kvůli své nedostatečné škálovatelnosti řadu problémů. Na druhou stranu, i když se zdá, že blockchainy založené na PoW zpočátku spotřebovávají více energie, mohou mít také velmi dobrý potenciál být ekologičtější a bezpečnější než blockchainy založené na PoS.

Zatímco během boomu blockchainů se většina hráčů v oboru rozhodla pro sliby, které nabízely mechanismy PoS s vysokou energetickou účinností, jedna organizace, Kadena, zaměřila své úsilí na škálovatelnost a věnovala svůj čas budování robustnějšího základního blockchainového řešení.

Zatímco blockchainy využívající PoS tvrdí, že PoW není udržitelný, nejkritičtějším faktorem, který přispívá k energetické účinnosti PoW, jsou transakce za sekundu (TPS). Společnost Kadena tvrdí, že je schopna prosadit až 100 000 TPS, což bude potvrzeno při testování později v tomto roce.

Závěr

To bude nejen průlomová rychlost, ale také to z něj udělá jediný škálovatelný PoW blockchain. Ve srovnání s PoS, který někdy může dosáhnout pouze 10 TPS, se může jednat o mnohem rychlejší a ekologičtější protokol.

Přidejte se také na náš oficiální discord server ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pedro

A co třeba PoST? Chia Network (www.chia.net).

Richard

Tak uvidíme. Vyjde o tom ako to nakoniec dopadlo tu potom článok?

Ondrej

Upřímně, na tom článku je něco špatně:-). Co treba “…nejkritičtějším faktorem, který přispívá k energetické účinnosti PoW, jsou transakce za sekundu (TPS).”
Kritickým faktorem je přece řešení problému byzantských generálů. Nahradit drahou energii by šlo možná drahým vybavením nebo nějakým regulačním nástrojem. Vyšší škálovatelnost je prima, ale problém finanční náročnosti těžby nemůže naštěstí vyřešit.

spot_img