Švédská výzva k zákazu těžby kryptoměn je “zcela mylná”, říká manažer fondu

4.8
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Výzva švédského finančního dohledu k zákazu těžby kryptoměn metodou proof-of-work (PoW) v celé Evropské unii, se setkala s odezvou ze strany správců fondů souvisejících s kryptoměnami.

Výzva k zákazu PoW těžby

Společnost Melanion Capital, alternativní investiční firma se sídlem v Paříži, známá díky svému ETF na BTC, se obrátila na švédský úřad pro finanční dohled a švédskou agenturu pro ochranu životního prostředí s výzvou k zákazu těžby PoW v celé Evropě.

“Tvrzení, že těžaři bitcoinů ohrožují elektrickou síť, je zcela mylné,”

– poznamenala společnost Melanion a připomněla, že obchodní model těžařů bitcoinů je náchylný ke zhroucení, když se zvýší poptávka po elektřině, protože by se tím zvýšily i ceny energie.

Prohlášení poukazuje na úřady, které se rozhodly přivítat těžaře namísto jejich zákazu, jako je Texas, a dodává, že těžaři jsou doplňkem pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, “protože zachycují promarněnou energii a poskytují základní zatížení pro nestálý zdroj, jako je větrná nebo vodní energie.”

Vzhledem ke své decentralizované povaze nemá těžební průmysl bitcoinů žádnou lobby, která by hájila jeho zájmy a vyjednávala s vládami, připomněl Melanion Capital a dodal:

“Absence takové politické protiváhy by neměla být brána jako příležitost k zavedení opatření, která by učinila odvětví nezákonným kvůli jeho nedostatečným obranným pravomocem.”

Ekologická stopa těžby Bitcoinu byla hlavní diskusí na konferenci OSN o změně klimatu. Ve svém projevu na panelu řekla Kristina Cornèr, šéfredaktorka Cointelegraphu, že je důležitější mít lidi v blockchain prostoru, kteří jsou připraveni myslet s novým mindsetem a hledat řešení.

Hledání jiných zdrojů

Po průzkumu třetiny globální sítě bitcoinů odhadla Rada pro těžbu bitcoinů, že ve druhém čtvrtletí roku 2021 vzrostl podíl udržitelné elektřiny v globálním těžebním průmyslu na 56 %.

Těžaři bitcoinů hledají i jiné zdroje energie a jaderná energie není mimo hru. Panelisté na virtuálním summitu Bitcoin & Beyond připomněli potenciál jaderné energie zavést do základního zatížení “obrovské množství čisté, bezuhlíkové” energie.

Závěr

Těžaři se snaží najít řešení i v jiných zdrojích energie a těžba se pomalu stává zelenější. Argumenty o tom, že těžba vytváří velkou uhlíkovou stopu, již tedy budou platit jen pro menší část celé sítě.

Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img