Důkaz podílem (PoS) vs. důkaz o práci (PoW): který je spravedlivější?

1
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoiny (BTC) a mnohé další původní kryptoměny vznikly jako čisté PoW systémy. PoS byl poprvé propagován v roce 2013 projektem Peercoin, který existuje dodnes.

Co je algoritmus konsensu?

V každém blockchainu je algoritmus konsensu navržen tak, aby vyřešil problém důvěry mezi účastníky sítě. Algoritmus konsensu, který se používá pro platby, je poslední částí složitého kryptografického puzzle. Díky tomu je kryptoměna funkční. Základní vlastnosti transakce, jako je vlastnictví a částka, lze snadno ověřit pomocí kryptografie.

V PoS se síť zajišťuje prostřednictvím závazku podílu – určitého množství kapitálu ve formě vlastních tokenů sítě. Její bezpečnost má být odvozena přímo z vnímané ekonomické hodnoty sítě.

PoW sítě však také úzce souvisejí s ekonomickou hodnotou a bezpečností. Těžaři dostávají mince jako odměnu, což znamená, že čím vyšší je hodnota mince, tím více vydělají.

Získání podílu vs. získání práce

Ekonomická spravedlnost je často diskutovaným bodem pro oba typy konsensu. V souladu se zásadou decentralizace se obě strany snaží minimalizovat problémy, jako je nespravedlivý přístup k ekosystému nebo zvyšování rozdílů v bohatství.

V síti Cardano Kiayias zdůraznil, že PoS nerozlišuje mezi „dolarem bohatého muže“ a „dolarem chudého člověka“. Vysvětlil:

„Systémy PoW, pokud se na ně podíváte, vám nemohou poskytnout dokonale rovnostářskou verzi konsensu, zatímco v systému PoS byste v zásadě mohli mít situaci, kdy by se jeden dolar v kapse chudého člověka rovnal síle dolaru v kapse bohatého člověka.“

Těžba není vždy stejná

Kristy Leigh-Minehan, bývalá technická ředitelka společnosti Genesis Mining, věří, že mnoho otázek, týkajících se rovnosti PoS vůči PoW, se konkrétně týká těžby ASIC. Řekla:

„CPU a GPU mají existující dodavatelské řetězce, které se používají k distribuci stovkám tisíců lidí každý den po celém světě. Když tedy sestavujete PoW algoritmus, který využívá výhody tohoto hardwaru, místo vytváření a vynalézání svého vlastního se budete věnovat tomuto dodavatelskému řetězci a distribučnímu kanálu.“

Podle jejího názoru je při navrhování správného algoritmu PoW klíčové zajistit, aby „Alice a Bob měli stejnou schopnost vydělávat mince“. Přiznala však, že těžaři budou mít vždy tendenci specializovat a optimalizovat své operace.

Závěr

Závěrem lze říci, že debaty o ekonomické rovnosti důkazů o podílu a důkazu o práci jsou možná špatným způsobem, jak se na to dívat. Je těžké dospět k závěru, že jeden systém centralizuje bohatství více než ten druhý. Co si o tom myslíte vy?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 1 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
nobody

PoS se v češtině překládá jako důkaz podílem (nikoliv důkaz o vkladu)

Denisa Falta

Děkujeme, ideální by asi bylo tyto termíny nepřekládat vůbec…

spot_img