29.1.2024 Přehled trhu – Nejdůležitější týden výsledkové sezóny, akcie pořád posilují. Americká ekonomika oslabuje

5
(10)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, Bitcoin a další kryptoměny. Podíváme se jaké akciové společnosti budou tento týden reportovat výsledky v rámci výsledkové sezóny. Z pohledu makroekonomických událostí bude zajímavá druhá polovina týdne, kdy bude Fed rozhodovat o úrokových sazbách. Nejpodstatnější však bude komentář Jerome Powella. Akciový index S&P 500 závěrem týdne vystoupal na 4905 bodů. Bitcoin klesal minulý týden až po 38 500 USD, v druhé závěru začal růst na včerejších 42 700 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin v úterý klesl k cenové hladině přibližně 38 500 USD, následně se začal zvedat. Během víkendu se dostal zpátky do dlouhodobě rostoucího kanálu růstem na 42 700 USD. Dnes ráno se pohybuje lehce níže, altcoiny jsou značné volatilní avšak obdobně umazali část minulo týdenní ztráty.

Makro kalendář týdne a výsledková sezóna

Z pohledu makro kalendáře bude nejzajímavější den pro akciové trhy středa. Přijde zasedání americké centrální banky a rozhodnutí o úrokových sazbách. Aktuálně je pravděpodobnost ponechání sazeb v lednu více než 95 %. Tím pádem bych byl dost překvapen, pokud by Fed začal snižovat už teď i s ohledem na nepříznivý růst PCE indexů minulý týden.

Poznámka
Ještě důležitější bude následná tisková konference, kde bude mít tradičně projev Jerome Powell. To budeme s kolegy z Kryptomagazin.cz sledovat a komentovat v přímém přenosu ve středu večer.

Ve čtvrtek nás čeká zveřejnění inflace z eurozóny. Očekává se mírný pokles, avšak s ohledem na výrazný růst cen lodní přepravy a ropy bych se nedivil malému růstu na meziměsíční i meziroční bázi. Další data budou výrobní PMI indexy z Evropy a Spojených států.

V pátek získáme ještě data pro nezaměstnanost z Ameriky, ta je aktuálně kolem 3,7 procenta. V rámci aktuální výsledkové sezóny registruji znepokojivý počet velkých společností, které oznámili propouštění v řádech desítek tisíc zaměstnanců. Jedná se převážně o bankovní sektor a částečné technologické společnosti. Už to vypadá, že by nezaměstnanost mohla lehce růst. Nepříznivý je i pokles otevřených pracovních pozic. Můžeme skutečně očekávat nárůst nezaměstnanosti jako předzvěst větších problémů?

Výsledková sezóna přinese tento týden to nejdůležitější. Konkrétně hlavní část technologické skupiny Magnificient 7. Reportovat budou Microsoft a Alphabet (Google) v úterý po zavření trhu. Ve čtvrtek obdobně reportuje Amazon, Apple a Meta. Mimo ně bude reportovat AMD a Qualcomm ze sektoru polovodičů. Ten přináší velmi smíšené výsledky. Minulý týden reportoval Intel, který se následně propadl skokově o 12 procent. Podobně klesalo i KLA Corporation. Zatímco ASML skokově rostl o 23 procent.

Zajímavé budou zároveň výsledky společností, které dělají byznys v Číně, třeba jako Apple. U nich se očekává pokles tržeb a zisků. Uvidíme, jestli je tato úvaha správná. Je vhodné upozornit, že situace na trhu je napjatá. Na grafu níže (vlevo) můžeme vidět Philladelphský index polovodičů vůči indexu S&P 500. Dostává se na hodnoty podobné během technologické bubliny. Zatímco se většina investorů snaží všemožně obhajovat vysoké násobky ocenění technologických akcií, tento graf mluví jasně. Dostáváme se k vrcholu spekulativní bubliny podobné roku 2000/2001 v hlavním zastoupení s mikročipy a umělou inteligencí, kde dominuje společnost Nvidia.

Další do oči bijící fakt je odtržené ocenění technologického sektoru zastoupeného indexem Nasdaq 100 od vývoje úrokových sazeb. Investoři spekulují na výrazně silnější zisky a růst této skupiny akcií navzdory přetrvávajícím problémům americké ekonomiky. Jedním z důvodu může být volební rok pro výběr prezidentských kandidátů. Historicky to bývá spíše rok kdy jsou trhy stabilnější a růstové. Ekonomika bývá stimulována k růstu a získání příznivě voličů. Jedním z aspektů, které to můžou narušit bude skutečný vývoj inflace a zisků společností. Zisky společností by se mohli začít lámat dolů na konci prvního kvartálu 2024 s kupní sílou zákazníků. Naznačují to pomalu klesající úspory a schopnost domácností odkládat peníze. Dosavadní růst tržeb byl dosud tažen spíše kreditním dluhem.

Akciové trhy pokračují v cenovém růstu

Akciový index S&P 500 v pátek uzavřel kolem cenové hladiny 4895, dostává se do silně překoupeného pásma a na trhu panuje značná chamtivost. Je to vidět u běžné populace a nováčků do světa investování. Všichni se ptají co je nejlepší investice a mnoho jich narazí na pasivní investování do ETF právě indexu S&P 500. To se poslední roky těší velké oblibě.

Fear and Greed indikátor na 77 bodech naznačuje sentiment za poslední měsíce v silně chamtivé (překoupené zóně). To můžeme registrovat i podle tabulky vpravo. Dle historických valuací je 19 z 20 ekonomických indikátorů indexu výrazně nad historickým průměrem, tedy překoupeno.

Růstem do zóny nad 4900 bodů se dostáváme nad historické maximum z ledna 2022. Na dlouhodobém grafu se nám formují silné divergence indikátorů RSI a MACD (týdenní, 2týdenní až měsíční graf). Tím pádem odhaduji, že jsme jenom pár týdnů od vrcholu tohoto cyklu. Navzdory tomu pozoruji různé analytiky predikující do konce roku růst na 5400 až 6000 bodů. Přirovnávám to velmi podobnému sentimentu jako když Bitcoin rostl na ATH kolem 69 000 USD. Většina analytiků se předháněla, kdo střelí od boku vyšší číslo začínající na 100 000 USD. Poblázněný dav v euforii nakupuje. Jenže, kdo bude nakupovat po nich, pokud jsou velké fondy plně naložené v trhu?

Samozřejmě index se dostává na nová maxima, tím pádem nemáme rezistenční pásma, která sledovat. Jako nejlepší pro sledování se mi jeví žlutý růstový kanál. Ten by mohl zakončit dalším odrazem indexu v rozsahu 4950-5000 bodů. Beru to jako psychologickou hranici, kde už i poslední medvěd bude otáčet názor a uzavírat svoje krátké pozice.

Odhadem máme čas pro růst do konce března. I kdyby došlo k lehkému překonání 5000 bodů, nadále to hodnotím jako poslední impulsní vlnu nahoru. Následně bude na místě návrat trhu pro vyplnění gapů v grafu. Ty se nacházejí od 4455 až po 4967 bodů. Čím výše vystoupáme, tím více to následně bude bolet. Teď mi dává smysl jedině postupný odprodej pozic, pokud je ještě někdo drží i za cenu toho, že index půjde pár procent výše.

Pokud se ptáte kam s penězi z prodeje, držení amerických dluhopisů nebo hotovosti na účtu u brokera teď nadále vynáší přibližně 4,2-4,3 procent ročně za trpělivé čekání na příležitosti. A domnívám se že jich bude hodně.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Bitcoin se vrací nad 42 000 USD

Bitcoin minulý týden klesl ke 38 500 USD, kde našel zájem investorů a ti začali masivně nakupovat. Tím pádem překonávají prodejní tlak společnosti Grayscale, která začátkem roku prodává Bitcoin za pár miliard dolarů.

Na denním grafu výše, můžeme vidět 2 kanály. Žlutý je dlouhodobý kanál růstu od lokálního dna v listopadu 2022 (15 700 USD). Bílý kanál je krátkodobější růst posledních pár měsíců. V úterý se Bitcoin propadl pod bílý kanál a už to vypadalo na další pokles, když by neprorazil zpátky nad 40 200 USD. Nakupující vytáhli Bitcoin zpátky čím se nám otevírá zajímavý vývoj a nutnost přehodnotit strukturu dle technické analýzy.

Na čtyřhodinovém grafu se teď Bitcoin držím kolem klouzavého průměru EMA 200, avšak pokles a potvrzení jako rezistence může způsobit další značný výprodej. Červená varianta by nás mohla rovnou stáhnout směrem dolů ke zeleným suportním hladinám na grafu.

Samotná růstová struktura od úterý jeví znaky korekční vlny nahoru. Měli bychom mít zformovanou vlnu (a) z korekce poklesu od 49 000 USD po 38 500 USD. V případě, že se vyplní žlutá varianta, čeká nás dost možná tento týden růst až po 43 600 USD. Tam se bude rozhodovat jestli bude další růst, nebo půjdeme výrazně níže až ke 33 000 USD (1:1 extenze první impulsní vlny dolů). Bitcoin je nadále zajímavý spíše pro tradery díky výrazné volatilitě. Pro dlouhodobé držitele doufající v růst díky blížícímu se halvingu Bitcoinu tedy zůstává strategie DCA nákupů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img