Analýza akcie AMD – konkurent Nvidia nebo slabý článek řetězce?

5
(5)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Rok 2023 bude výrazně spjat s akcií Nvidia. Tato akcie předvádí stejnou jízdu jako akcie Tesla v roce 2022. Avšak růst akcií Nvidia pomáhá celému sektoru a paradoxně i konkurenci. Dvojkou na trhu v prodeji a vývoji grafických karet je společnost AMD. Akcie AMD posílily od začátku roku o solidních 85 %. V pořadí nejúspěšnějších akcií indexu Nasdaq 100, tak drží pěkně čtvrté místo právě za Nvidia, Meta a Tesla. Kdo koupil akcie AMD na začátku roku jistě nelituje. Ale je tu otázka, zda není nejlepší čas z rozběhnutého kolotoče raději vyskočit?

Fundamenty společnosti AMD

Akcie AMD jsou v kurzu, to nás však nesmí odradit od pohledu na fundamenty společnosti. AMD byla modelovým příkladem růstové společnosti. Když se podíváme do nedávné historie, zjistíme, že tržby od roku 2018 výrazně rostly. Před pěti lety se čtvrtletní tržby pohybovaly na úrovni 1,5 miliardy dolarů, od roku 2022 jsou na 5,5 miliardách. Ještě větší rozdíl je vidět na úrovní zisku. Před pěti lety se zisk na jednu akci pohyboval v centech a maximem bylo deset centů. Nyní společnost hravě přesahuje zisk 60 centů na jednu akcii. Akcie AMD byla ideální investicí před pěti lety. Kdo koupil akcie AMD před pěti a drží je dodnes dosáhl astronomického zhodnocení 660 %.

Jenomže, pokud se podíváme na fundamenty blíže, zjistíme, že tržby a zisk stagnují. Za první čtvrtletí 2023 společnost dosáhla tržeb 5,4 miliard dolarů a zisku 0,6 dolarů na jednu akcii. To je však již méně než v roce 2022, kdy tržby přesáhly 6,5 miliard a zisk byl přes jeden dolar na akcii. Společnost tak v nejlepším případě stagnuje, v horším případě jsme vstoupili do sestupného cyklu. Nesmíme zapomínat, že akcie z polovodičového sektoru jsou cyklické, i přesto, že obecně poptávka po polovodičích a polovodičových součástkách ve světě roste.

Problémy akcie AMD

Tento nárůst nás nesmí zmást, protože polovodiče se hodně používají v cyklických odvětvích. Navíc poptávka po grafických kartách slábne. Důvodů je hned několik: Díky covidu si lidé vyměnili většinu své výpočetní techniky. Poptávka po smartphonech, tabletech a jiných podobných zařízení klesá. Celé odvětví výrobců grafických karet špatně snáší pokles ceny bitcoinu. Relativně nízká cena bitcoinu oproti historickým maximům nyní dělá z odvětví těžby kryptoměn ztrátový podnik. Kryptofarmy zavírají a tím klesá poptávka po grafických kartách.

Z hlediska fundamentů v nejbližším roce nemůžeme očekávat žádný zázrak. Dodejme, že PE ratio akcie AMD je nyní na úrovní 49,16. Takže v žádném případě nejde o levnou akcii. Společnost AMD nevyplácí dividendu, takže není ani důvod tuto akcii držet s ohledem na dividendy. O to víc je současná cena nadhodnocená.

Vlna umělé inteligence

Z fundamentů společnosti tedy vyplývá, že akcie AMD je silně nadhodnocená. Fundamenty však samozřejmě nejsou všechno. Důležitá je atmosféra na trhu a výhled do budoucnosti. Umělá inteligence hlavní díky ChatGPT a Chatu od Microsoftu, která umožnila miliónům zkusit, co umí umělá inteligence, se stala akciovým trhákem pro rok 2023. Všichni, kdo podnikají v oboru AI zažívají žně a hlavní zájem médií. Nejsou to však pouze společnosti, které se zabývají vývojem a komercializací umělé inteligence, které budou profitovat z rozšíření této technologie. Umělá inteligence bude potřebovat také železo na kterém bude fungovat.

CEO AMD Li Su, stejně jako její konkurent z Nvidia Jensen Huang vidí velký prostor pro růst poptávky po grafických procesorech pro datová centra s umělou inteligencí. Tato datová centra budou využívat větší poměr GPU oproti CPU. Li Su na rozdíl od svého konkurenta uvedla konkrétní číslo. Nová datová centra představují trh, který bude dosahovat velikosti 150 miliard v roce 2027.

K tomuto údaji došla poměrně jednoduše. V současnosti tento druh datových center představuje trh o velikosti 30 miliard dolarů. Poptávka by měla růst tempem 50 % ročně, složeným úročením pak dojdeme k částce 150 miliard. Z tohoto pohledu by se zdálo, že fundamenty AMD mají kam růst. Umělá inteligence představuje potenciál růstu pro AMD tak Nvidii. Důležité je slovo potenciál. Neznamená to automaticky, že to tak bude.

Akcie AMD nebo Nvidia?

Experti však upozorňují na to, že mezi AMD a Nvidia existuje značný rozdíl co se produktové řady týče. AMD má představit procesor AMD MI300, který je však srovnatelný z produktem Nvidia H100, který firma uvedla na trh již před devíti měsíci. Jinak řečeno Nvidia výrazně předběhla AMD ve vývoji. Tato skutečnost značně relativizuje možný růst tržeb v datových centrech. Pokud se AMD nepodaří Nvidii technologicky dohnat, může se stát, že se tento nový trh datových center pro umělou inteligenci stane praktickým monopolem pro Nvidii. Největší riziko pro akcie AMD je právě ztráta kontaktu v technologickém zápasu s Nvidií.

Závěr: Nejistota umělé inteligence

Na burze neexistují žádné jistoty. Nikdo dnes neví, zda umělá inteligence opravdu změní svět, anebo „pouze“ umožní mnoha profesím zvýšit výkonnost. Větší výkonnost se rovná lepší produktivitě práce, a větší produktivita práce znamená větší zisky pro firmy a tudíž i možný růst cen akcií. Tedy těm firmám, které se dokážou přizpůsobit nové technologií. Akcie AMD je dnes značně předražená, protože se podílí na současném ne příliš racionálním růstu trhů. Korekce může přijít kdykoliv. Nechci tím ale říct, že by akcie AMD nebyla zajímavá. Potenciál a příležitost, kterou naskýtá umělá inteligence určitě bude umět využít. V případě budoucích poklesů ceny způsobenou tak dlouho očekávánu korekcí, by se akcie AMD jevily jako možná sázka na rozvoj umělé inteligence.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Autor zapomněl na jednu zásadní věc. AMD je taky hlavně i zdatným výrobcem procesorů a zmíněné zhodnocení o 660 procent od roku 2018 je hlavně zásluhou procesorů AMD Ryzen, které se povedly a jsou plnohodnotně konkurenceschopné Intelu, resp. Ryzeny mají již pár let náskok co se týče technologie výroby (5nm vs 10nm co používá Intel).

spot_img