Analýza akcie Nvidia: Odhady překonány, výhled pozitivní, cena akcií přesto klesá

3.5
(6)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Společnost Nvidia byla založena v roce 1993. Když se podíváme do relativně krátké historie firmy, zjistíme, že firma splňuje velmi úspěšně termín růstová technologická akcie. Od svého vstupu na americkou burzu v roce 1999, kdy akcie Nvidia se upisovala za 12 dolarů, zažila firma pouze čtyři roky, kdy její tržby nerostly. Jednalo se o roky 2004, 2009, 2010 a 2020. Jinak pro všechny ostatní roky byl běžným standardem růst tržeb o dvouciferná čísla. V posledních letech se růst tržeb pohybuje na úrovni přes 60 %. Rostoucí trend a dobrý hospodářský výhled do konce roku 2023 a i pro následujících rok, to jsou hlavní důvody proč akcie Nvidie roste. V následujících letech tedy akcii Nvidie jen tak nezastaví.

Malý výlet do historie Nvidia

Dobré vedení je základ

V dubnu 1993 tři velmi nadaní muži se zkušenostmi z velkých technologických firem se rozhodnou založit společnosti Nvidia. Jednalo se o Jensena Huanga, který je nyní CEO společnosti, o Chrise Malachowského, který je nyní viceprezident společnosti, a Curtise Priema, který dodnes zastává místo technického ředitele. Síla a zkušenosti vedení jsou jedním z mnoha důvodů proč věřit akcii Nvidie. Jedná se prakticky o jeden z nejlepších manažerských týmů desetiletí. Zároveň čas nikdo nezastaví.

Jensen Huang má nyní 60 let, což není ještě mnoho, ale možná za 10 let to může být problém. Mimochodem jeho kariéra není úspěšná jen profesně, ale především finančně. V tomto roce Bloomberg Billionaires Index odhadl jeho majetek na 41,1 miliard dolarů, což ho řadí na 29. místo v tomto žebříčku. Jestli cena akcií Nvidie ještě poroste, tak Jensen Huang se může výrazně v žebříčku posunout nahoru, vlastní totiž přes 86,9 milionů akcií, tedy přes 3,5 % společnosti.

Neúspěch neznamená konec

Začátky firmy Nvidia nebyly jednoduché. Firma se sice pohybovala ve velmi dynamickém sektoru, ale musela se vyrovnat s tvrdou konkurencí. Hned rok po svém vzniku obdrží první strategický kontrakt se společností ST Microelectronics.

Následně v roce 1995 vypustí do světa první grafický čip NV122, který však nebyl nijak zvlášť úspěšný. Na podzim roku 1997 se objeví grafický čip RIVA 128, který je o poznání úspěšnější, ale Nvidia zůstává pořad za společnostmi 3dfx (tuto společnost nakonec koupí Nvidia v roce 2000 za 120 milionů dolarů) a Ati (tato společnost bude pro změnu koupena konkurentem AMD v roce 2006). Velký úspěch přichází až na jaře 1999 s čipem RIVA TNT2 a následuje grafická karta GeForce 256, která se dostane do povědomí široké veřejnosti, protože prodeje přesáhnou 10 milionů prodaných karet. Ve stejném roce společnost Nvidia vstoupí na americkou burzu.

Od roku 2000 spustí svoji druhou řadu GeForce. Následně v roce 2002 překročí milník 100 milionů prodaných grafických procesorů. Roky 2002–2003 jsou pro Nvidii velmi těžké, a to z důvodu konkurence. Společnost ATI má velmi úspěšné produkty, karty Radeon 9500 a 9700, které výrobky Nvidie upozadí.

Fúze jako klíčový faktor

Obrat přichází v roce 2005, kdy společnost Nvidia začne dodávat čipy do Playstationu 3. Nvidia provede hned několik nákupů dalších společností: Uli Electronics za 52 milionů dolarů (2005), a Icera za 365 milionů dolarů (2011) a izraelskou společnost Mellanox za 6,8 miliard dolarů (2019). V roce 2020 se Nvidia pokusila získat firmu ARM výrobce čipů pro smarthpony z Velké Británie za 40 miliard dolarů. Tuto transakci však zamítly nejvyšší regulační orgány. Nvidia tak zůstala závislá na firmě TSMC pro výrobu čipů.

Cesta nahoru u technologických firem je založena i na úspěšnosti prováděných fúzi. Jakmile se společnost stane dostatečně velkou, tak největší riziko je podcenění konkurence. Přesněji řečeno to znamená koupit společnost dřív, než jí může začít reálně konkurovat.

Dominantní postavení na trhu

Velmi úspěšný je rok 2015, kdy společnost uvede na trh GeForce GTX Titan X. V tomto roce má 82% podíl na trhu. Vede s velkým odstupem před svým konkurentem společností AMD, jejíž podíl na trhu se dostane poprvé pod 20 %. Tato tendence s dominující Nvidií pokračuje do dnes. Nvidia drží podíl 84 %, AMD 12 % a Intel 4 %.

V roce 2017 představí firma grafickou kartu GeForce Titan V, která má novou architekturu Volta určenou pro umělou inteligenci. Zde vidíme, že úspěch na poli umělé inteligence byl připravován dlouho. V tomto roce Nvidia uzavře dlouhodobý kontrakt na spolupráci s firmou Bosch v oblasti autonomního řízení aut.

Umění být první

Je mnoho způsobů, jak rozdělit podnikání Nvidie. Jedním ze způsobů je rozdělení z pohledů činností: výroba grafických procesorů (59 %) a služby v IT a síťování (41 %). Nevýhodou tohoto dělení, a také z velké části většiny dalších, je vlastní dynamika společnosti Nvidie. Sledovat podnikání Nvidie je jako sledovat neustále měnící se proces, který určuje směr. Můžeme jen obdivovat, jak se této společnosti podařil přechod z lídra grafických karet dodávaných pro kryptotěžbu na lídra v oblasti umělé inteligence. Propad ceny kryptoměn, a tím pádem i značný pokles výnosnosti kryptotěžby Nvidii vůbec nezastavil, ale posunul dál.

Stejně tak jsme svědci změny v oblasti podnikání. V roce 2022 by se dalo rozdělit tržby podle tří hlavních sektorů na herní (46,3 %), datová centra (39,4 %) a profesionální vizualizace (7,8 %). Jenomže, když se podíváme na tržby za aktuální druhé čtvrtletí, zjistíme, že datová centra přinesla tržby ve výši 10,32 miliard dolarů a tržby za grafické karty pro hráče představovaly „jen“ 2,39 miliard dolarů. Firma tak během jednoho roku radikálně mění svoji orientaci. Firma tak během jednoho roku radikálně mění svoji orientaci. Sice se pohybujeme v podobném sektoru, ale i tak Nvidia ukazuje nezvyklou plasticitu se přizpůsobovat poptávce.

To je podle mě hlavní síla Nvidie, dokonale se přizpůsobovat dynamice poptávky ve světě. Růst ceny akcií Nvidie v poslední době není náhodou. Téma umělé inteligence nebylo podceněno, naopak se Nvidia na její příchod velmi dlouho připravovala.

Tržby Nvidia podle světadilů

Poslední dělení obratu je z pohledu geografického. V roce 2022 firma realizovala největší obrat v Taiwan (31,7 %), v Číně (26,4 %), v USA (16,2 %) a ve zbytku světa (25,7 %). I tyto údaje se během roku 2023 radikálně mění. Největší riziko pro akcie Nvidia je geopolitická situace. Akcie Nvidia by zažily opravdu velmi tvrdý pád, kdyby Čína napadla vojensky Taiwan.

I když k útoku na tento ostrov nedojde, čipy Nvidia jsou v centru obchodní války mezi Čínou a USA. Americká vláda zakázala společnosti Nvidia dovážet některé své produkty do Číny. To způsobilo, že tržby v Číně poklesly pod 20 % a naopak se navýšily v USA. Jensen Huang na poslední tiskové konferenci zmínil, že další rozšiřování sankcí na další výrobky Nvidia je kontraproduktivní. Čínský trh je pro Nvidia velmi důležitý. Úplné stažení by otevřelo větší prostor pro domácí firmy, které by se mohly v budoucnu snažit technologicky šlapat na paty Nvidii. I když tento scénář by se realizoval spíše výhledově, bezprostřední hrozbou čínská konkurence pro americkou firmu nejspíš v současnosti není.

Jak vydělat 160 % za rok?

Většina z nás považuje za investorsky úspěšný rok, jestli se nám podaří získat 10 % za rok. Když někdo nabízí vyšší zisky, tak jeho nabídka je často velmi podezřelá. Vydělat 100 % za rok už vyžaduje velkou dávku štěstí a nadání na spekulace.

Avšak minulý rok nebylo nic lehčího, jak dosáhnout ještě větší zisku. Tím tajemstvím bylo koupit si akcii Nvidie před rokem. Jak jsme viděli v našem malém historickém přehledu, společnost Nvidia není žádný zelenáč nebo nafouknutá bublina. Drží velký podíl ve strategickém sektoru.

Samozřejmě se najdou kritici, kteří budou poukazovat, že společnost má neuvěřitelné PE ratio, do kterého by mohl investovat jen blázen. Ano, PE ratio v současnosti je na hodnotě 113, což z obecného pohledu na akcie znamená, že jde o velmi předraženou akcii. Ale když se podíváme do historie společnosti, tak zjistíme, že maximum bylo 247. Velký pokles v poslední době byl způsoben obrovským meziročním nárůstem tržeb, který dosáhl tří cifer.

Jestli tento výkon akcie Nvidia zopakuje i příští rok, tak se můžeme dočkat, že akcie budou dál zdražovat. Dlouhodobý průměr akcie Nvidia z hlediska PE ratia je na 71,7. Takže můžeme říct, že pokles pod 100 může představovat dobrou příležitost pro toho, kdo používá PE ratio jako vodítko pro nákupy.

I velmi dobré výsledky a dobré vyhlídky akciím Nvidia nepomohly

Příběh akcie Nvidie trochu připomíná příběh Tesla v minulých letech. Růst akcie je opravdu obrovský a překvapivý. Sice v případě Nvidia se objevují menší výzvy pro její shortování, ale velký a silný růst v době restriktivní měnové politiky budí otázky, zda je tento růst udržitelný. A pokud tento růst není udržitelný, tak kdy se tendence otočí a dojde k výraznější korekci?

Hlavní důvod pro růst akcie Nvidia se týká přechodu datových center na metodu akcelerovaného výpočtu a generativní umělé inteligence. Ve světě jsou nyní v provozu datová centra v hodnotě 1 bilionu amerických dolarů. Tato datová centra budou muset postupem času obměnit hardware. Tyto investice by měly trvat po několik let. Nvidia tak má před sebou velmi dobré vyhlídky.

To se potvrdilo i pří výsledcích za druhé čtvrtletí roku 2023. CEO společnosti ujistil, že mají silný výhled, tedy poptávku a zakázky až do konce příštího roku. Samozřejmě asi nepůjde o růst o 100 %, ale bude to jistě v desítkách procent. Dnes v období vysokých úrokových sazeb je těžké najít firmu, která by na tak dlouho měla pozitivní perspektivu. Růst fundamentů určitě bude pokračovat dál, samozřejmě otázkami zůstává, jak bude silný a jestli silný růst uspokojí investory, aby nadále drželi a kupovali akcie Nvidia.

Dobrá čísla hráčského sektoru

Ještě pro úplnost dodejme, že ve stínu zájmu zůstal hráčský sektor. Tržby v druhém čtvrtletí dosáhly 2,39 miliard růstu, což představuje meziroční růst na úrovni 22 %. Vzhledem k příjmům z datových center je toto číslo méně důležité, ale růst prodaných grafických karet pro hráče může znamenat konec klesajícího cyklu v celém sektoru stolních počítačů a notebooků.

Tento sektor je pod tlakem již dva roky. Covid 19 zavedl hromadně home office a díky tomu si lidé nakoupili výpočetní techniku. Velké firmy a vášniví hráči obnovují hardware každé dva až tři roky, což v současnosti koresponduje s koncem cyklu. Pokud se toto potvrdí, tak pro výrobce počítačů a notebooků se může objevit zajímavá příležitost, protože se na rozdíl od ceny akcií Nvidia, tyto akcie se prodávají značnou slevou.

Několik důvodů pro pokles cen akcií

Analytik Peter Garny ze společnosti Saxo bank sepsal několik důvodů, proč nemusí být budoucnost akcie Nvidie růžová. Hlavním důvodem je, že je její úspěch se může stát pro ni osudný. Dnes prakticky drží na trhu monopol a spolupracuje s největšími světovými firmami.

Tyto firmy mají velké prostředky jak technické, tak finanční, aby mohly začít spekulovat, jak obejdou firmu Nvidia při konstrukci čipů. Nvidia má jen duševní vlastnictví. Čipy vyrábí taiwanský obr TSMC, velké firmy se tak mohou pokusit vyřadit Nvidia z dodavatelského řetězce, což se mimochodem v minulosti podařilo Apple, který nahradil svými čipy ty od Iphonu. Google a Tesla již dnes otevřeně přiznávají, že pracují na výrobě a vývoji svých vlastní čipů.

Ano, toto riziko existuje a v historii se opakovalo již mnohokrát. Jen v současné době, kdy rostou úrokové sazby, bude těžké masivně investovat do výzkumu a vývoje vlastních čipů. I velké společnosti budou muset šetřit, aby udržely své hospodaření v zelených číslech, zvláště když recese klepe na dveře. Osobně vidím toto riziko jako reálné až v následujících letech, takže je dostatečně daleko na to, aby se započítalo do ceny.

Skončí nadšení z umělé inteligence?

Druhým argumentem je vyprchání nadšení z umělé inteligence. To je důvod, který se často objevuje nejenom ve spojitosti s Nvidia. Z hlediska mediální pozornosti je to víc než pravděpodobné. Lidé se již nebudou se vzrušením pídit po informacích a novinkách z oblasti umělé inteligence. Avšak to bude jen znamení, že AI se stává pomalu součástí životů.

Podle mě velké změny na pracovním trhu spojené s umělou inteligenci ještě pořádně nezačaly. Umělá inteligence jako motiv investic nezmizí, bude trvat dál. Pro mě je to analogická situace s robotikou. Taktéž před 10 lety se čekalo, že roboti vše promění ze dne na den. To se nestalo. Zájem a pozornost opadly. To však nezmazaná, že firmy zabývající se robotikou zkrachovaly. Naopak prosperují dobře a roboti získávají čím dál tím větší podíl na trhu. Obrat a důležitost celého sektoru rostou.

Závěr: Růstová technologická akcie jako defenzivní akcie?

Dnešní doba je z pohledu makroekonomie velmi paradoxní doba. Pokud míra nezaměstnanosti v USA stoupne, tak pravděpodobně akciové trhy budou pod vlivem této zprávy růst. I když z klasického ekonomického pohledu je to špatná zpráva. Stejně tak se můžeme dívat na situaci, kdy růst HDP ve světě je nejistý a jeho pokles by se vnímal jako dobrá zpráva, a přesto technologická akcie, jako je Nvidia, raketově roste. To není přirozené.

Tuto aktuální nepřirozenost můžeme dotáhnout do konce. Akcie Nvidia může sloužit jako bezpečný přístav, protože víme, že tato firma nabízí produkty, po nichž je silná poptávka, a to minimálně do roku 2024. Fundamenty společnosti tak budou v nejbližších letech velmi solidní. Která firma z indexu NASDAQ 100 to může říct s jistotou?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img