Analýza akcie Apple – Mohou ještě růst?

5
(4)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Akcie Apple posledních měsících prošla dokonalou tranzicí. Z akcie, která byla ukázkovým příkladem růstové akcie se stala akcie hodnotová.

Apple je dnes jistotou v nejistých časech. Během výprodejů v roce 2022 a 2023 stále obdivuhodně drží. Když opadne vlna výprodejů, akcie Apple se znovu otřepou a jejich cena roste. Funkce akcií Apple je dnes na burze nezastupitelná. Díky své obrovské váze v indexech Nasdaq a S&P500 každý propad nebo růst automaticky táhne indexy. Z nadsázkou můžeme říct, že dokud se bude Apple držet nebo růst, těžko nastane na trzích korekce způsobená úrokovým sazbami.

Hospodaření Apple za poslední čtvrtletí 2023

Pojďme se zběžně podívat na fundamenty společnosti. Poslední výsledky byly stále velmi dobré. Apple dosáhl tržeb 94,8 miliard dolarů. Tím skoro o dvě miliardy překonal odhady analytiků. Stejně tak zisky byly lepší než se čekalo. Oproti očekávaným 1,43 dolaru to bylo 1,52 dolaru. Když tak velká a tolik sledovaná společnost, jakou Apple bezpochyby je, překoná odhady analytiků, má to pozitivní vliv na ceny akcií. Dobré výsledky jen posílily dlouhodobě rostoucí trend ceny akcií Applu. A akcie posílila od začátku roku o 38 %.

Při bližším pohledu na výsledky však zjistíme, že vše tak růžové jak se zdá. Apple v podstatě zachránil růst iPhonů, který dosáhl 2 %. Avšak prodej počítačů Mac se propadl o 31 %. Tento špatný výsledek není zásluhou Applu, i když vedení firmy mluvilo o špatném načasování spuštění výrobků na trh. Zájem o stolní počítače a notebooky je slabý obecně. Uzávěrky Covidu způsobily, že lidé investovali do nové výpočetní techniky. Nyní tak nemají důvod měnit počítače, když ještě vše funguje. Poptávka po počítačích je slabá u všech výrobců, nejen u Applu. Samozřejmě z hlediska tržeb není Mac to nejdůležitější, ale trend nezájmu o výpočetní techniku se bude projevovat ve výsledcích Applu do konce roku.

Nebezpečí vysokého ohodnocení akcie Apple

Zde se dostáváme k hlavnímu problému Applu. Za první čtvrtletí tržby meziročně poklesly o 3 %, ale cena akcie rostla o desítky procent. Je to typický příklad, kdy se ohodnocení trhu začíná rozcházet s fundamenty společnosti. Analytici upozorňují, že tento rok tržby neporostou vůbec a nebo velmi málo. Odhaduje se, že v roce 2024 by tržby měly růst v rozmezí 5 – 15 %, ale tento odhad je příliš optimistický a zanedbával makroekonomické faktory. Zatím se to nestávalo běžně, ale Apple může být konfrontován se skutečností, že lidé začnou odkládat nákupy zařízení.

Pokud se ekonomická situace zhorší, většinou platí, že jedinou věcí na které nižší a střední třída nemůže šetřit jsou potraviny, zatímco bohatí si na prvním místě odpírají cestování. Můžeme se tedy domnívat, že vysoká inflace a ztráta kupní síly obyvatel donutí lidi opravdu se zamyslet nad tím, jak moc potřebují nejnovější iPhone. I pro ty, kteří si telefon nekupují přímo, ale na splátky, to bude nyní složitější. Úroky na spotřební úvěry v USA jsou nyní již dvouciferné, takže nákup telefonu na splátky v hodnotě 1500 dolarů, se hodně prodraží. Vše má v rukou spotřebitel.

Argumenty pro další růst akcie Apple

Odlišný názor má Warren Buffett, který naopak i přes zhoršující se situaci stále Applu věří. Jeho schopnost prodat předražené výrobky je stále obrovská. Toto tvrzení opírá o výzkum, kdy Američané jsou ochotni si koupit nový iPhone raději než druhé ojeté auto. Nový iPhone bude znakem příslušnosti k vyšší společenské třídě. Tato lidská vlastnost vypadat lépe před ostatními, bude fungovat i v době krize. Buffettovo tvrzení lze podepřít i čísly. Hrubá marže Applu dosahuje neskutečných 44,8 % a byla nejvyšší za posledních deset let.

Druhý důležitý argument, proč akcie Applu jen tak nepadnou, je fenomén „fly to quality“. Jak se zhoršuje situace na trzích v důsledku zvyšování sazeb, investoři se stahuji do akcií velkých společnosti. Tento výběr není určen pouze burzovní kapitalizací. Jedná se samozřejmě o velké společnosti, ale ty, které jsou zrovna v módním trendu. Dnes jsou vyhledávané všechny akcie společností zabývající se umělou inteligencí jako NVIDIA, Microsoft, Meta a AMD.

Mezi populární akcie patří i Apple, i když ještě úplně neodkryl kartu umělé inteligence. Na tiskové konferenci ke zveřejnění výsledků Tim Cook mluvil o nové funkci iPhonu, která podporuje umělou inteligenci a tou je zavolání záchrany v případě, že iPhone detekuje silné otřesy. To jistě není vše, co Apple chystá. Pokud se umělá inteligence bude objevovat častější v novinkách Applu, cenně akcií to také prospěje.

Zpětně odkupy a navýšení dividendy

Jsou tu i další faktory proč sázet proti růstu cen akcií Apple není zrovna nejlepší nápad. Apple zvýšil čtvrtletní dividendu o jeden cent na 0,24, což představuje roční výnos okolo 0,55 %. Je to symbolické gesto hlavně pro ty, co drží akcie Applu dlouhodobě. Daleko důležitější bylo schválení velkého programu na zpětný odkup akcií Applu. Vedení společnosti nyní disponuje astronomickou částkou 90 miliard amerických dolarů pro zpětné nákupy. V případě většího poklesu ceny akcií by společnost neváhala a začala nakupovat akcie ve velkém. Dokud má Apple v zásobě tak těžkou munici, ceny akcie Applu to neohrozí. Je důležité si toto uvědomit, protože dokud bude Apple nahoře, tak indexy také.

Výhled hospodaření Apple

Hospodaření Applu se vyplatí sledovat i čistě ze studijních účelů. Ne nadarmo se říká, že velké korporace jsou mocnější než většina států. A určitě efektivnější než většina současných politiků. Kde politici mluví, Apple už jedná. Pro Apple je jednou z největších výzev zbavit se závislosti na Číně. Přes 90 % výrobků Applu se nyní montuje v Číně.

Apple se rozhodl postupně výrobu svých produktů z Číny stahovat. Prioritními zeměmi jsou Indie, Vietnam a USA. Indie má být nová země iPhonu zaslíbená. V roce 2022 bylo vyrobeno 6,5 milionů iPhonů. Tento rok chce vyrobit v Indií 10 milionů a v roce 2024 by to mělo být již 15 milionů iPhonů. Pro úplnou představu Apple prodá ročně okolo 55 milionů kusů.

počet uživatelů ve světě
Vývoj počtu uživatelů iPhones ve světě.

Apple je připraven uskutečnit obří plán investic do relokalizací továren do USA. Celkově má přichystáno 430 miliard dolarů. Také se poučil z Covidu 19, že je důležité mít síť různorodých dodavatelů. Uzavřel proto reaktivně velký kontrakt se společnosti Broadcom, ohledně zabezpečení dodávek technologie 5G. Apple se tak zbavuje čínského vlivu v podobě společnosti Qualcom. Naopak chce prohloubit spolupráci s tchajvanskou společností TSM, která otevřela nedávno svoji továrnu v Arizoně.

Závěr: Z růstové akcie Apple hodnotová akcie

Doba je převratná a to nejen z důvodů makroekonomických, jako je celý proces restriktivní měnové politiky a inflace, ani z geopolitických, kdy sledujeme nové multipolární rozdělení světa, ale také z technologických, kdy umělá inteligence pronikla do povědomí široké veřejnosti. Tyto převraty se postupem čase projeví ve společnosti a ovlivní spotřebitelské chování lidí. To se odrazí na finančních trzích.

Některé společnosti půjdou dolů a nové se zase objeví. Avšak máme i jednu jistotu a tou je Apple. Možná si neudrží pozici jedničky co do velikosti burzovní kapitalizace, ale určitě v následujících deseti letech nevypadne z žebříčku top ten. Apple nebude již tak závratně růst, ale stane se bezpečným přístavem pro akcionáře hledající jistotu. A za jistotu na finančních trzích jsou investoři ochotní platit vysokou cenu.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img