Jak dopadne bitva mezi decentralizovanými (DeFi) a centralizovanými (CeFi) financemi?

5
(4)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Finanční svět se začíná pomalu ale jistě měnit. Stojíme na začátku některých velkých změn ve finanční sféře, do které stále důrazněji promlouvají projekty DeFi. Pokud nechcete studovat voodoo ekonomii, ale ekonomii skutečnou, hledejte vlastní zdroje. Jak funguje skutečný finanční svět se totiž v klasické škole nenaučíte. A tak možná bude pro mnoho z vás pravda o tom, jak byla finanční soustava postavena, jak funguje a kdo ji ovládá, zcela novým světem.

Budoucnost finančního světa

Co se týče budoucnosti finančního světa, je nezbytné uvažovat o dvou teoriích. Jednou teorií je, že několik inteligentních jedinců vytvořilo technologii blockchain, decentralizované finance a všechny ostatní technologie, které se dostávají do popředí finanční sféry.

Druhá teorie hovoří o tom, že velké finanční instituce nebo vlády již s podobnými technologiemi experimentují a dnes mají možná několikaletý náskok před veřejně dostupným hnutím DeFi.

Ať je to tak či onak, elity stojící za velkým resetem na Světovém ekonomickém fóru, které se snaží přetvořit globální ekonomiku, mají zjevně připravený plán a nový finanční systém. A zatímco elity pracují na obnovení ekonomiky ve svůj prospěch, krypto startupy vyvíjejí finanční služby, které konkurují nejmocnějším firmám na Wall Street a centrálním bankám. Podnikatelé a developeři začali budovat to, co dnes nazýváme decentralizovanými financemi. Ty představují zcela nový systém, kde mohou uživatelé, mimo jiných funkcí, půjčovat peníze decentralizovaným způsobem. Ještě před několika lety existovala jediná možnost, jak to udělat přes banku.

Až do této chvíle mohly tisknout nové peníze jen centrální banky. Ale není to tak dávno, kdy byly v rámci DeFi vytvořeny technologie, kde jsou lidé schopni kódovat své vlastní transakční měny ve formě kryptoměn. Internet také decentralizoval proces vytváření a distribuce obsahu. Kdokoli na světě by pak mohl mít svůj vlastní kanál YouTube. DeFi dělá totéž pro finance.

Zlato, banky, kryptoměny

V dávných dobách bylo zlato používáno jako univerzální měna, protože to je vzácný kov s omezeným množstvím. Tento model nedostatku zkopíroval, jako první kryptoměna, Bitcoin (BTC). První banky pak povzbuzovaly lidi, aby k nim ukládali zlato výměnou za kus papíru, který představoval nárok na jejich vložené zlato. Dobře si uvědomovaly, že nikdy nenastane situace, že by všichni nárokovali veškeré zlato najednou. A tak začaly dělat půjčky proti jejich aktivům – podobně jako některé DeFi projekty dnes. V jistém smyslu, když se ohlédneme za historií bankovnictví, můžeme předpovědět budoucnost DeFi.

Nejslibnější DeFi aplikace dnes zahrnují protokoly pro decentralizované úrokové sazby, likviditní pooly, stablecoiny atd. V dnešní době to funguje tak, že pokud máte ve své bance 10 000 dolarů, banka vám z těchto peněz dává 0% úrok nebo záporný úrok. DeFi platformy nabízejí řešení, kde můžete získat 3 – 4 % nebo i více na stejných 10.000 dolarů.

A proto se velké banky cítí ohroženy technologií DeFi. Na úplném začátku byly anti-Bitcoinové, zatímco za oponou experimentovaly s technologií blockchain, která je základem kryptoměn. Měly strach z toho, že by Bitcoin mohl posunout rovnováhu ve finančním světě. Nyní spouštějí své vlastní stablecoiny a distribuované infrastruktury účetní knihy. Zatím není patrné, že by velké banky dělaly průkopnické kroky do DeFi. Zatím ještě ne. Velké banky se nejprve zaměří na osvědčená řešení distribuované účetní knihy, jako jsou přeshraniční platební řešení, nahrazení internetových cloudových systémů distribuovanými cloudovými systémy a tak dále.

Budoucnost DeFi

Budoucnost DeFi může ovlivnit celá řada faktorů. Jedním z nich je například Ethereum 2.0 a jeho pokus o vyřešení škálovatelnosti Etherea. Úspěch, nebo neúspěch tohoto kroku ovlivní vše, co souvisí s blockchainem Etherea.

Dalším faktorem je, jak banky a regulátoři reagují na fenomén posledních měsíců DeFi. Prozatím se musí regulovat jako průmysl. Musíme se chovat eticky a vyvinout řešení, jako je například pojištění, která lidem poskytují záruky. Pokud tato kritéria nevyvineme a nesplníme, nebude DeFi schopno konkurovat tradičnímu bankovnímu systému.

Kryptopodnikatelé by měli vzdělávat veřejnost o DeFi, aby jim pomohli pochopit, proč by tato nová technologie mohla prospět každodennímu životu lidí. Bez této osvěty je masové přijetí samotného DeFi více než nepravděpodobné. Někteří lidé se prostě odmítají zabývat technologií, která je zcela decentralizovaná. Odvětví DeFi by mělo prospěch i ze začlenění určitých aspektů starého finančního světa do svého obchodního modelu. To je místo, kde kombinace DeFi a CeFi vstupuje do hry.

Závěr

Centralizované a decentralizované aplikace lze libovolně kombinovat tak, aby se vytvořily nové typy ekonomik a aby stále více lidí mohlo používat DeFi. Nové digitální ekonomiky mohou vznikat kdekoliv na světě a mohou mít mnoho podob. To vytváří reálné příležitosti pro každého. DeFi totiž neexistuje ve vakuu. Vše závisí například na vývoji a decentralizaci technologií obecně, včetně postupů v oblasti internetu a bezpečnosti.

Kromě toho je staromódní finanční systém pro DeFi tvrdou konkurencí. Jako kryptoprůmysl musíme být upřímní v tom, kde se můžeme zlepšit. A lepší pochopení široké veřejnosti je jednou z těchto cest. Kombinací DeFi a CeFi můžeme hladce provést přechod z centralizovaného světa do světa decentralizovaného a nakonec vyhrát i tuto bitvu mezi DeFi a CeFi.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
E15

Nechápu to ani trochu. Když se řekne DeFi, tak jediné, co se mi vybaví, je útržek parodie na tu reklamu “Lidé půjčují lidem”, kde bylo něco jako “Ta má pěkný kozy, ta bude splácet” 😀

spot_img