Trh s Bitcoinem v konotaci na politiku Federální rezervní banky

5
(3)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Už nějakou dobu přemýšlím nad tím, jak by mohla aktuální makroekonomická situace ve světě reálně „pomoci“ Bitcoinu, co se týče případného zvýšení poptávky po tomto aktivu. Na tuhle otázku se snaží odpovědět kde kdo a v poslední době může být jisté míry nápovědou „nová“ politika Federální rezervní banky.

Úrokové sazby

Vždycky, když mají mít špičky Fedu veřejné prohlášení ohledně jejich politiky, tak je okolo toho velký humbuk. Hodně se pak spekuluje o tom, s čím novým Jerome Powell asi tak přijde. Budou záporné úrokové sazby? Pokud ano, tak jak moc se sníží sazby do záporu? Nebo dojde naopak k postupnému navyšování? A jestli ano, tak za jakých podmínek?

Těchto spekulací je vždy plný internet a hlavně v poslední době, díky výrazné dynamice trhů, je jich mnohem více, než kdy dříve. Politika Federální rezervní banky má nepochybně obrovský vliv i na cenu Bitcoinu a určitě by právě aktuálně nízké úrokové sazby mohly nepřímo motivovat investory ke vstupu do kryptotrhu.

Peníze jsou levné

Lidově řečeno, náklady na půjčení peněz jsou nízké a ještě nějakou dobu budou, což Fed potvrdil. Někde se to projevit musí a Bitcoin by mohl být pro tyto investory ideálním instrumentem, kde by chtěli ten získaný kapitál zúročit. A další klad vnímám v tom, že americká centrální banka nemá v úmyslu tuto politiku pozměnit, dokud nebude inflace vyšší jak 2 % za rok.

Fed vlastně počítá s postupným růstem inflace, na což mají vliv právě nízké úrokové sazby. Nejenom, že jsou tedy peníze nyní levné, ale vlastně máme od této autority jaksi potvrzené, že dojde k postupnému znehodnocování drženého kapitálu, z čehož vyplývá zase motivace k tomu, aby svůj zatím „levný“ kapitál všichni investovali.

Za sebe mohu říci, že je to ideální situace pro trh s BTC. Aktuální politika americké centrální banky je prostě příhodná pro to, aby ty trhy pumpovaly. Bohužel z toho může zanedlouho vzejít finanční bublina, která po prasknutí smete globální ekonomiku. S tím my ale už nic nenaděláme, ovšem můžeme současnou situaci nejprve vzít v potaz, zhodnotit ji a posléze ji využít ku svému prospěchu.

Závěr

Spousta analytiků převážně z naší kotliny dělá tu chybu, že makroekonomii zcela ignorují. Je pravda, že pokud se člověk chce věnovat pouze technické analýze, tak to vyloženě špatně není. Nejideálnější je ovšem kombinace technická analýza/makro/mikro.

Já se krom technické analýzy snažím věnovat i do jisté míry tomu makru a snažím se z toho vyvozovat nějaké závěry. A co se týče aktuální monetární politiky Federální rezervní banky, tak mým závěrem je, že by postupně ten kapitál do Bitcoinu měl prostě „přitékat“.

Jsou k tomu naprosto ideální podmínky a řekl bych, že jsou nyní i mnohem lepší, než tomu bylo v roce 2017. Velké instituce mají od ECB a Fedu v podstatě peníze zadarmo a relativně dlouhou dobu mít budou. Nulové sazby mohou vydržet klidně více jak rok, což je dostačující doba pro to, aby Bitcoin stihl udělat několikanásobek.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zee Prime
Hodnocení článku :
     

Podle mě ted FED balancuje na ostří nože – mezi rostoucí inflací a padající ekonomikou. Podle inflace rostoucí jen velmi líně soudím, že spousta z jeho likvidity prosakuje na finanční trhy a inflaci tak moc tudíž nepodporuje. Zato podporuje ceny akcií a dalších aktiv. Jednou se tohle domino zhroutí, ale centrální bankéři se ukázali jako velmi vynalézaví lidé, takže by to nemuselo být hned.
Mám ale trochu obavy o Bitcoin – nikdo neví, co udělá v krizi prostě proto, že Bitcoin nikdy krizi nezažil. Ano, vzešel z ní, ale když něco odstartuje na dně, pak má jen jeden možný směr. Až čas ukáže, za co tohle aktivum stojí. Doufám jen, že ten čas přijde až za vrcholem současného cyklu…

Zee Prime

Jakože klesají agregáty M0/M1?. Nebo se zpomaluje rychlost oběhu peněz? V takovém případě by klesající poptávku po penězích těžko kompenzovala zvýšená nabídka. Ale asi se shodneme, že jsou nad útesem, zbývá jen vykročit pravou nohou. 😀

spot_img