Je Bitcoin bublina?

0
(0)
Verča
Verča
V živote som sa naučila pracovať s 2 aspektmi, ľuďmi a peniazmi. Keďže s ľuďmi sa človek učí tak povediac celý život, bola to práve oblasť financií, v ktorej som sa rozhodla napredovať. Napriek tomu, že som sa pohybovala a pracovala vo finančnom sektore a študovala ekonómiu - kryptomeny boli a aj sú pre mňa stále výzvou. Keďže obrátená psychológia funguje takmer 100 %, tak mňa dostala veta: „Ženy v krypte nie sú“ (alebo tak do 5 %). Samozrejme k nim patrí vysoký potenciál a zároveň rizikovosť. Netreba však zabúdať ani na ostatné aktíva a možnosti na trhu. Trh je ihrisko pre všetkých. Poďme sa oboznámiť s rôznymi možnosťami a pravidlami hry, ktoré nie vždy platia.

Vzhledem k vysoké volatilitě, obrovskému procentnímu nárůstu ceny a iracionálnímu chování na trhu je Bitcoin velmi často označován jako ekonomická bublina a přirovnáván k tulipánové mánii nebo dotcom bublině. Proto není divu, že nejčastější otázka spojená s Bitcoinem zní: “Je Bitcoin bublina?”

Koncept “bitcoinové bubliny” lidi už mnoho let fascinuje mnohokrát se už mluvilo o tom, že tato bublina praskla. Jiný názor je, že BTC je mrtvý, nebo naopak, že je  stále živý a pak také že vystřelí do výšin. Kterou z pravd si vybrat?

Bude BTC růst nebo klesat?

U kryptoměn musíme brát v úvahu, že jsou oproti jiným aktivům nepředvídatelné a nestálé, mladé a bez přesně stanovených pravidel na globální úrovni.

Je BTC  mrtvý nebo stále živý a vystřelí do výšin? Kterou z pravd si vybrat?

Bublina z finančního hlediska je stav, ve kterém cena aktiva zůstává dlouho relativně nízká, pak exploduje a prudce a rychle stoupá. Vytváří se nárůstem cen aktiv, který není opodstatněný žádným fundamentem a který je poháněný iracionálním tržním chováním. Čím více lidí se začne přidávat do rozjetého vlaku, tím rychleji se cena nafoukne – stejně jako bublina. Poslední fáze: stejně jako cena stoupá bez zjevného důvodu, tak poté padá. To je moment, kdy lidé začínají prodávat a obávají se, že cena ještě více propadne a oni přijdou o peníze. Když už nejsou investoři ochotni koupit za zvýšenou cenu, dojde k masivnímu prodeji, což způsobí, že bublina splaskne. Toto se stává nekonečným cyklem, dokud bublina nepraskne. Pokud se aktivu opět podaří zvýšit svou hodnotu nejde o “prasknutí bubliny”.

Cenový graf Bitcoinu od jeho vzniku až po současnost

Zdroj: coinmarketcap.com, Bitcoin, 2020

Graf má většinu rysů bubliny – pomalý začátek, náhlý vrchol a pak stejně náhlý pokles. Ale poslední část je trochu jiná – cena neklesla na nulu a BTC se stabilizoval. To je jedno z tvrzení, kterým zastánci BTC vyvracejí, že BTC není bublina.

Ceny rostou a začátek výprodeje v kryptoměnách

Sektor kryptoměn postupně rostl. Výprodej většiny kryptoměn začal od ledna 2018. Po bezprecedentním rozmachu v roce 2017 klesla cena bitcoinu během měsíce od 6. ledna do 6. února 2018 přibližně o 65 procent. Téměř všechny ostatní kryptoměny dosáhly ATH také od prosince 2017 do ledna 2018 a poté následovaly bitcoiny v pádu. Tehdy všichni Bitcoin kritizovali, začali pochybovat o jeho hodnotě a tvrdili že BTC je mrtvý. Někteří odborníci dokonce očekávali, že klesne na 100 dolarů. V září 2018 se kryptoměny zhroutily o 80 % od svého vrcholu v lednu 2018, což bylo horší než 78 % kolaps bubliny Dotcom

V listopadu 2018 klesla celková tržní kapitalizace bitcoinů poprvé od října 2017 pod 100 miliard USD a cena bitcoinů klesla pod 4 000 USD, což představuje 80 procentní pokles oproti vrcholu z předchozího ledna. Od 8. do 12. března 2020 cena bitcoinů klesla o 30 procent z 8 901 USD na 6 206 USD.

Bitcoin JE BUBLINA – argumenty potvrzující toto tvrzení:

  • BTC není hmatatelný – je to decentralizovaná měna, což znamená, že žádná vláda ji nepodporuje. Fiat měny mají určitou míru stability. Pokud jde o BTC (a další kryptoměny), tak tomu tak není. Různé vlády mají tendenci postihovat BTC prostě proto, že nemají konkrétního vlastníka – nikdo z osob nebo organizací nekontroluje příslušnou kryptoměnu.
  • Hodnota BTC byla nafouknutá nad svou hodnotu. Byl to první fenomén svého druhu,  málo lidí, kteří si ho koupili ho i použili, protože nejprve se zaměřili spekulativní nákupy a prodeje. BTC nemělo dostatečnou podporu příznivců, cenu zvyšovali ti, co chtěli jednoduše a rychle vydělat.
  • Kvůli nestálosti kryptoměn se vlády rozhodly zdanit jejich používání a některé je dokonce zakázaly. To byl jeden z důvodů poklesu.
  • Jeden z nejsilnějších argumentů je ten, že je příliš nový, volatilitní a nestálý.
  • Konkurence kryptoměn jako Litecoin, Ethereum a další dokázala překonat BTC ve všech možných aspektech. Litecoin je čtyřikrát rychlejší, Ethereum se používá k vytváření dalších kryptoměn. Stále vstupují na trh nové v mnoha směrech propracovanější kryptoměny. Jak dlouho vydrží BTC v této konkurenci být jedničkou? Od vydání bitcoinu bylo vytvořeno přes 6 000 altcoinů.
  • Bitcoin byl charakterizován jako spekulativní bublina osmi výherci Nobelovy ceny v ekonomických vědách.

Bitcoin NENÍ BUBLINA – argumenty potvrzující toto tvrzení:

Mnoho lidí věří v kryptoměny a neakceptují tvrzení, že jde o bublinu.

  • V první řadě, i když cena Bitcoinu výrazně kolísá, to neznamená, že nemá žádnou konzistentní hodnotu. Bitcoiny se staly příkladem měny v reálném světě, která nevyžaduje centralizovanou jurisdikci ani vládu – její hodnotu určují lidé, kteří ji používají. To je jeden z hlavních důvodů.
  • Zatímco někteří investoři jsou neústupní v tom, že BTC dosáhl svůj vrchol a zanikne, nebo tvrdí že je mrtvý, jiní nemají problém s investicemi do něčeho, co se považuje za nestálé.
  • Mnoho lidí považuje BTC za finanční bránu k bohatství: kdybych ty BTC nakoupil v roce 2011 a prodal na 20 000 USD …
  • Investoři si ho vybírají jako investici hlavně díky vysoké volatilitě a očekávají, že se cena v brzké době zvýší.

Proti bublině mluví to, že můžeme na životnosti na grafu bitcoinu najít 4 – 5 míst “prasknutí bubliny” kde se hodnota prudce snížila. Její cena se přesto vždy zvýšila a ožila. Alespoň dosud. Mnoho příznivců věří, že i když byl pokles výraznější, stále je to jen – další pokles z mnoha.

Shrnutí – je BTC bublina?

Existuje nějaký závěr, když zvážíme všechny argumenty “pro a proti”? Na první pohled je jasné, že BTC mění pravidla hry a pojmy, proto existuje mnoho protichůdných názorů. V průběhu let měl své sestupy a pády. Pokaždé, když BTC narazil na cenu, lidé předpovídali různé věci – od velkých nárůstů během pár hodin až po absolutní pády nebo, jinak řečeno, “prasknutí bublin”.

Pokud si položíme otázku zda je BTC bublina, nedá se odpovědět jen ano nebo ne. Je téměř jisté že pokud je BTC bublinou tak ještě nepraskla. Přesto, že jeho cena klesá a stoupá vždy postupně začala pomalu ale jistě stoupat. Bitcoin je díky své volatilitě nejznámější kryptoměna a jsou zde zjevné cenové výkyvy. Způsobují je i globální události – zatímco některé vlády zakazují kryptoměny, jiné je přijímají. Každý den je nespočet zpráv o různých událostech souvisejících s kryptoměnami. Některé z těchto zpráv jsou pozitivní, jiné negativní. Je však jisté, že všechny tyto události nějakým způsobem ovlivňují cenu kryptoměn, a pokud mince mají skutečné využití, lidé je budou používat.

V současnosti se zapojuje postupně více institucionálních společností a investorů do nákupu digitálních aktiv nebo o tom alespoň uvažuje. Regulované burzy s krypto futures a ETF jsou již rozjeté a více lidí považuje Bitcoin za platný zdroj hodnoty.

Závěr: Pokud se zeptáte různých lidí dostanete různé odpovědi

Někdo Vás ujistí že je tam podobnost nebo že prasknutí bubliny už máme za sebou. Pokud je Bitcoin bublina, kdy praskne úplně? Odpověď by byla jednoduchá: Když přestane být užitečný pro populaci. Pokud bude mít reálné využití, bude prosperovat. Když se na to podíváme z uživatelského hlediska, vidíme jeho postupnou implementaci a nezdá se, že by konec přišel tak brzy. To, že je decentralizovaný, můžeme považovat za nevýhodu, ale zároveň největší sílu Bitcoinu. To zda je BTC bublina nám tak ukáže jen čas. Pokud je to tak, je jen otázkou času kdy praskne. Pokud není, bude jeho využitelnost a cena růst, i když bude stále docházet ke korekcím.

Kdy praskne BTC bublina pokud je bublinou?

Na tuto otázku spolehlivě nedokáže odpovědět nikdo. I když v historii jsme si prošli hodně podobných situací (Krize 2007, bubliny aktiv jako tulipánová, Mississippi), Bitcoin se vymyká ze všech a je tak trochu jiný a zároveň podobný. Jeho propady je možné přirovnat z části k bublině, jelikož došlo k vysoké korekci a najednou. Když to srovnáme s internetovou horečkou, tak tam také propadly akcie technologických firem, ale některé z nich propad přežily a staly se lídry v odvětví. Také v rámci kryptoměn mnohé, které zde byly v roce 2017, jsou dnes už jen minulostí.

Každý z nás si tak může udělat vlastní názor a odpovědět si sám za sebe na otázku: “Je Bitcoin bublina?”

Zdroje:
https://www.investopedia.com/news/bitcoin-bubble-finally-over/
https://en.wikipedia.org/wiki/Cryptocurrency_bubble
https://freewallet.org/blog/bitcoin-bubble#bitcoin-on-freewallet
https://www.bitdegree.org/tutorials/is-bitcoin-a-bubble/

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Mnohem lepší by bylo zobrazit dlouhodobý graf cenového vývoje BTC v logaritmickém měřítku – je to více relevantní a má mnohem lepší vypovídací schopnost.

1/2

BTC, potazmo cele kryptomenove silenstvi, je svinstvo, spoustu spalene energie a k cemu? Nenazere te se toho … fanatici BTC dopadnou jak ceska vlada, ktera hleda ekeomoniku v , jen nevi ve ktere …

Spaik

tak se nazer zlata , nebo ropy , urcite bude chutnat!

Ferrero

Koupi si nemovitost,pozemek – to ma hodnotu,Bitcoin je jen kus hovna,ktery ma jen hodnotu urcenou spekulantama na burzach a nikdo ho nepotrebuje,naprosto postradatelna vec,narozdil od ty ropy nebo zlata.

spot_img