Mohla by EU zakázat stablecoiny? 5 zemí se sjednotilo v přístupu k regulacím

4.8
(4)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Podle zprávy, kterou tento týden zveřejnila agentura Reuters, se několik evropských zemí sjednotilo, aby prosadilo předpisy, které by mohly výrazně omezit stablecoiny a kryptoměny kryté aktivy.

Předpisy o stablecoinech podporuje pět zemí

Německo, Francie, Itálie, Španělsko a Nizozemsko požádaly Evropskou komisi o regulaci kryptoměn krytých aktivy. Tato žádost prosazuje, aby nemusely být povoleny operace stablecoinů ve 27 evropských zemích, dokud nebudou vyřešeny regulační výzvy a rizika.

Zvažované předpisy znamenají, že všechny stablecoiny by měly být zajištěny fiat měnou v poměru 1: 1. Kolaterál pro tyto stablecoiny by měl být také uložen v instituci schválené EU a denominován v měnách EU. Kromě toho by všechny společnosti, zabývající se stablecoiny, měly být registrovány v rámci Evropské unie.

Podle německého ministra financí Olafa Scholze by předpisy měly vyžadovat „tvrdý přístup“ a zahrnovat „zákaz jakýchkoli činností soukromého sektoru“, které nesplňují předpisy. Takový přístup by se mohl ukázat jako problematický pro společnosti jako Tether.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire mezitím uvedl, že předpisy mají zabránit používání kryptoměn při praní peněz a financování terorismu. Dále uvedl, že Evropská centrální banka by měla být „jedinou, která smí vydávat měnu“.

Budou předpisy platit?

EU sleduje stablecoiny od listopadu 2019. V té době Rada EU zveřejnila prohlášení, naznačující podobné předpisy: totiž že by projekty stablecoinů neměly začít fungovat, dokud nebudou vyřešeny právní a regulační otázky.

Z tohoto důvodu není jasné, kdy a jestli vůbec předpisy navržené tento týden vstoupí v platnost, navzdory zdánlivě rozšířené podpoře. Tento návrh není první, kdy se orgány pokusily zakázat kryptoměny kryté fiatem. V dubnu doporučila Rada pro finanční stabilitu centrálním bankám zakázat stablecoiny.

Kromě toho není jasné, kolik kontroly může EU skutečně vykonávat nad stávajícími stablecoiny. Tether lze například volně šířit na decentralizovaných burzách, jako jsou Uniswap a Bancor. Maximálně by EU mohla zabránit centralizovaným burzám, obchodníkům a zpracovatelům plateb v manipulaci se stablecoiny.

Závěr

Nakonec se zdá, že EU se zabývá hlavně nadcházejícími stablecoiny, jako je Libra od Facebooku, které by mohly být v rozporu s jejími vlastními plány na centralizovanou měnu digitálních bank, založené na euru.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img