Finanční systém a jeho vady

0
(0)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Celosvětový hospodářský a finanční systém již 50 let funguje na základě fiat verze starého brettonwoodského systému. Tento systém byl navržen v roce 1944 a zhroutil se v roce 1971. Přesto jeho určitou verzi stále používáme.

Systém a příjmová nerovnost

Amerika podlehla Triffinovu dilematu tím, že má obrovské obchodní deficity s výrobními zeměmi, jako je Čína a Indie, kde se nyní nachází i mnoho kdysi amerických pracovních míst pro střední třídu.

Nic v tomto systému nedává smysl a nejvíce z něj těží ti nahoře, ti, kteří mají k tvorbě nové měny nejblíže.

V rámci takzvaného „Cantillonova efektu“ lidé, kteří se ocitli v pozici, kdy mohou těžit z tisku peněz jako první, nakonec nahromadí téměř veškeré bohatství. Než se nově vytištěné peníze dostanou k masám, měna už je znehodnocená, takže průměrný člověk je ještě chudší.

Cantillonův efekt může být klíčovým důvodem, proč příjmová nerovnost dosáhla v USA i ve světě rekordní úrovně. Zatímco bankéři vytvářejí biliony nových měnových jednotek ze vzduchu a rozdávají je svým přátelům, masy lidí zjišťují, že jejich mzdy výrazně a stále více zaostávají za tempem inflace.

Stagnace mezd

Jak moc mzdy za posledních 50 let stagnovaly? Odpověď lze najít v přepočtu na zlato. Výborně to v roce 2013 udělal Keith Weiner ve svém článku pro časopis Forbes. Poukázal na to, že v přepočtu na zlato klesly mzdy za posledních 55 let nejméně o 87 %.

V roce 1965 činila minimální mzda přibližně 71 uncí zlata ročně. V roce 2011 si vzdělaný pracovník, například inženýr, vydělal asi 63 uncí zlata ročně. Podle této metriky je zřejmé, že dnešní vysoce kvalifikovaní pracovníci často vydělávají méně než pracovníci s minimální mzdou před pouhými dvěma nebo třemi generacemi.

Cena zlata v USD je v době psaní tohoto článku vyšší než v roce 2011, mnohé spotřebitelské náklady ještě vzrostly a reálné mzdy v USD s nimi nedrží krok. Jinými slovy, situace se za posledních deset let jen zhoršila.

Bezvýchodný scénář

Navíc občané mnoha zemí mimo USA jsou často nuceni neúměrně trpět důsledky tištění peněz centrálními bankami. V posledních letech jsme byli svědky historických kolapsů měn v mnoha zemích Jižní Ameriky, Afriky a části východní Evropy.

Současný systém také poskytuje mimořádný vliv americkému impériu. Americký dolar může být prostřednictvím sankcí a dalších metod použit jako zbraň k tomu, aby se menší národní státy podřídily vůli americké vlády. Koneckonců za dolarem „stojí muži se zbraněmi“, jak říká Paul Krugman. Většina světa pravděpodobně považuje tento systém za nespravedlivý a velká část Američanů, kteří tomuto systému rozumí, se kloní k názoru, že není správný.

Závěr

Naštěstí se během posledních 12 let objevilo řešení. Nyní existuje možnost vytvořit nový měnový systém založený na otevřeném přístupu, rovnosti, míru a prosperitě. Tak se přiznejte, kdo jej drží taky z těchto důvodů?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: