Evropská centrální banka (ECB) potvrdila plány na digitální euro, které dle vyjádření instituce bude „zelenější“. Spotřeba energie by měla být ve srovnání s Bitcoinem „zanedbatelná“. Kdy se stane digitální euro realitou?
Ekologičtější euro a další plány
Evropská centrální banka zahájí fázi vyšetřování projektu digitálního eura, která potrvá necelé dva roky. ECB si slibuje ochranu soukromí všech uživatelů a také mnohem nižší spotřebu energie než Bitcoin.
Ačkoliv se ECB vyjádřila k projektu digitálního eura již v minulosti, nikdy neprojevila opravdový zájem o její skutečné prozkoumání. Aktuálně se však celá situace okolo projektu digitální měny vydané centrální bankou změnila.
Dne 14. července 2021 ECB oznámila, že se rozhodla zahájit fázi vyšetřování projektu digitálního eura, která by měla trvat maximálně dva roky. Během tohoto testovacího období bude výzkumné oddělení usilovat o řešení klíčových otázek týkající se designu a distribuce.
„Digitální verze eura musí být schopna uspokojit všechny potřeby Evropanů. Digitální euro by mělo předcházet nedovoleným činnostem a předcházet jakémukoli nežádoucímu dopadu na finanční stabilitu a měnovou politiku.“
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová dále uvedla, že finální produkt musí zajistit, aby Evropané stále měli přístup k nejbezpečnější formě peněz. Energie potřebná pro digitální euro bude zanedbatelná ve srovnání se spotřebou Bitcoinu či dalších kryptoměn.
V době psaní článku se cena BTC pohybuje 32 199 USD dle KMC.
Závěr
Digitální měny vydané centrální bankou jsou horkým tématem posledních několika let. Nejdále se svoji digitální měnou pokročila Čína, která již implementuje svůj digitální juan do mnohých odvětví v zemi. Evropská centrální banka tak bude muset přidat. Celý dokument si můžete přečíst pod přiloženým odkazem ZDE. [1]
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku.
No to snad ani komentovat nebudu. Ano, Čína zavedla digitální chuan. To byl krok 1. Krok 2 už taky známe, zakázat těžbu krypta, Bo nad tím nemáme kontrolu. Krok 3 si chytrý čtenář domyslí, zakázat všechno krypto, mimo to státem schválené… 😁 a je vyřešeno. Chytrý čtenář také už pochopil, že zkoušet zavést stejný model i v demokracii je buď hrubá neznalost principů fungování kryptoměn, potažmo blockchain, nebo holá naivita Tvůrců takových blabolů, tím samozřejmě myslím tvůrce v ECB, nikoliv autora článku.