ECB: Polovina Evropanů si myslí, že blockchain vyřeší padělání peněz

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Evropská centrální banka vyslechla veřejnost ohledně plánovaného digitálního eura. Polovina respondentů si myslí, že blockchain by se mohl vypořádat s padělky a vyřešit technické problémy.

Evropská centrální banka tento týden zveřejnila výsledky veřejné konzultace o digitálním euru. Polovina respondentů, z nichž většina jsou Němci, uvedla, že blockchain vyřeší padělání peněz a technické problémy. A většina z nich chce digitální euro, které respektuje jejich soukromí.

Výsledky nejsou závazné, přesto poskytují cenný vstup do úvah ECB o digitálním euru.

Blockchain pro digitální euro

Digitální euro by bylo digitální měnou centrální banky (CBDC), tedy digitální verzí nekryté měny ECB. Vlády se zajímají o CBDC, protože usnadňují analýzu finančních transakcí a levnější vyplácení peněz v době krize. CBDC nejsou nutně založeny na blockchainu, ale mohou být.

Navzdory velkému rozruchu spustilo zatím CBDC jen málo centrálních bank. Jde především o země se slabší ekonomikou, jako je Kambodža a Bermudy. Čína, která v současné době zkouší vlastní digitální jüan, zatím ve vývoji CBDC vede.

O digitálním euru bude rozhodnuto během několika měsíců

Rozhodnutí o digitálním euru bude učiněno v příštích několika měsících, ale skutečné uvedení takové měny do používání může trvat roky, uvedla šéfka Evropské centrální banky Chirstine Lagardeová. 

Většina zemí s rozvinutou ekonomikou, jako je Japonsko, USA a mnoho evropských zemí, opatrně zkoumá výhody a dokonce již CBDC testuje. Proto se ECB stále ptá veřejnosti, jak by digitální euro chtěla používat.

Polovina občanů, kteří odpověděli, chce, aby digitální euro fungovalo na blockchainu, a polovina také požaduje „omezenou nebo žádnou roli zprostředkovatelů“. Pětina z nich zmínila kryptoměny.

Občané chtějí CBDC, které nevyžaduje neustálé připojení k internetu a které se zaměřuje na soukromí, i když to znamená obětování „inovativních funkcí“. Většina lidí uvedla, že moderní technologie jsou pro digitální euro dostačující.

“Stojí za zmínku, že občané odkazují na blockchain mnohem častěji než profesionálové, dokonce i ti z technologického průmyslu,” uvádí se ve zprávě spolu s informací, že občané mnohem více zmiňují i Bitcoin.

Digitální euro by se ale velmi lišilo, pokud jde o stabilitu hodnoty, ochranu údajů, transakčních nákladů a veřejnou ochranu,“ uvedla ECB.

I přes to, že se sešlo přes 8 221 odpovědí, nebyl průzkum zdaleka reprezentativní pro celou evropskou populaci. Je to proto, že veřejné konzultace jsou otevřené komukoli a na rozdíl od průzkumů se nepokoušejí o rozmanitost. 90 % respondentů byli muži a třetina pracovala v oblasti technologií.

„Digital Euro“ jako ochranná známka Evropské centrální banky

Evropská centrální banka (ECB) si už zažádala o ochrannou známku s názvem „digitální euro“, což je krok, který ukazuje nadšení banky pro digitální měnu centrální banky. 

Ačkoliv má EU 27 členských zemí, respondenti z Německa se na veřejné konzultaci podíleli nejvíce, skoro z 50 %. Ti z Itálie a Francie je následovali s určitým odstupem 15 %, respektive 11 %.

Závěr

Kdy tedy může Evropa očekávat své digitální euro, pokud vůbec? Podle toho, co minulou středu řekl členům výkonné rady ECB Fabio Panetta, bychom se ho mohli dočkat cca za pět let.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img