Prezidentka ECB považuje digitální euro za užitečné pro všechny

3
(4)

Evropská centrální banka (ECB) zveřejnila 23. ledna velmi zajímavý tweet, ve kterém její prezidentka Christine Lagarde nazývá zavedení digitálního eura „službou všem občanům“. Ve svém vystoupení dále zdůraznila, že digitální euro není jen pro elitu nebo pro mladé.

Lagarde učinila toto své prohlášení na zasedání Rady guvernérů ECB ve Frankfurtu nad Mohanem.

Postoj Číny je dobře známý

Lagarde se ve svém prohlášení pozitivně vyjádřila o celkové užitečnosti digitálního eura tím, že zmínila, že si všimla využití centrální měny centrální banky (CBDC) i v jiných zemích. Zmínila zejména čínský „poměrně rozsáhlý“ pilotní program.

Čínský digitální jüan výrazně figuruje v plánech ECB na evropské CBDC. V listopadu 2020 Evropská centrální banka popsala své počáteční chápání evropského CDBC na konferenci o budoucnosti plateb v Evropě ve Frankfurtu nad Mohanem. Člen výkonné rady ECB Fabio Panetta v něm potvrdil, že centrální banka chce zajistit „efektivní, inkluzivní a bezpečné platby v digitálním věku“.

Panetta ale také mluvil o hrozbách stablecoinů a zejména zahraničních CBDC. Bankéři považují zahraniční CBDC, využívané jako primární prostředek k provádění plateb evropskými občany, za hrozbu pro suverenitu eurozóny. Tyto připomínky byly navíc vzneseny v době, kdy Čína zaváděla digitální jüan do svého domácího maloobchodního prostředí.

Je čas si začít dělat starosti?

Čínské plány digitální měny zahrnují mezinárodní expanzi. 16. ledna oznámila čínská společnost Blockchain Service Network (BSN) své plány na letošní rok 2021. BSN mluvila hlavně o ambicích na expanzi blockchainu do zahraničí. Mezi tyto ambice patří rozšiřování BSN blockchain Public City Nodes v celkem 50 městech v rozvinutých i rozvojových zemích.

BSN zároveň očekává, že bude i nadále pokračovat ve své cestě k zavádění digitálního jüanu v Číně. ECB se již v listopadu k tomuto vývoji vyjádřila slovy, že na něj pohlíží s určitými obavami.

Americká cesta

Změny ve federální vládě USA naznačí, jakým směrem se bude ubírat vývoj amerického CBDC v dalších čtyřech letech. Aktuálně Spojené státy za Čínou a zeměmi eurozóny v této oblasti dosti zaostávají.

Jak ale ve čtvrtek 14. ledna řekl předseda Fedu Jerome Powell, Washington zatím “nespěchá”, aby svou ztrátu dohnal. Pro Yahoo Finance se dále vyjádřil, že při vytváření amerického CBDC je třeba postupovat opatrně. Navíc mají USA podle něj velkou výhodu tahouna, neboť dolar je světová rezervní měna, i když v poslední době se začíná situace měnit.

Závěr

Digitalizace se rozšiřuje do všech sfér našich životů a mění způsoby, jakými platíme. Digitální euro by poskytlo další možnost, jak jednoduše platit a stalo by se doplňkem hotovosti. V současné době se jeho projekt nachází ve fázi diskutování, přípravy koncepce a testování. O zahájení projektu by se mělo rozhodnout zhruba v polovině letošního roku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

hlavne bude CBDC predstavovat obrovske riziko pro vsechny obcany – se svymi ucty pujdou do minusu a bude to vyhra pro vsechny centralni banky.

ppetr1

jako hotovost bych si radeji ponechal BTC ve fyzicke podobe 🙂 – nikoli na burze.

JohnyKacko

BTC ve fyzické podobě ? Větší kravinu už nevymyslíš :-)))
Pánovi už asi nestačí absurdní srovnání BTC se zlatem tak proč nepřidat nulám a jedničkám fyzickou podobu. Z hovna bič fakt neupleteš.

spot_img